bereiding der zoogenoemde galenische voorwerpen en eene grondige kennis van het decimaal en medicinaal gewicht. Het resultaat van dat onderzoek was dat van de 69 candidaten, die aan dat onderzoek deelnamen, de kennis bij 31 hunner als zeer voldoende kon worden beschouwd, bij 32 voldoende, bij 5 bijna voldoende en bij 1 slecht, zoodat deze laatste, na afloop van dit gedeelte van het examen werd afgewezen te gelijk met één van de 5 die bijna voldaan hadden, omdat hij inde voorafgaande vakken gebleken was op een lagen trap te staan van ontwikkeling. Praktische receptuur. b. Tot dit laatste gedeelte van het examen konden 67 candidaten worden toegelaten. leder candidaat kreeg ter gereedmaking vier voorschriften van verschillende geaardheid, doch zoodanig ingericht dat ieder candidaat in die voorschriften de verschillende manipulaties, die inde apotheek voorkomen, moest verrichten. De uitslag hiervan is geweest dat 60 candidaten doorslaande bewijzen van bekwaamheid aan den dag gelegd en 7 hunner op voldoende wijze aan de gestelde eischen voldaan hebben. De uitkomst van het geheel is geweest, dat van de zeven en zeventig candidaten, die het onderzoek ondergaan hebben, al de vrouwelijke candidaten geslaagd zijn en dat van de mannelijke één candidaat is afgewezen op grond van onvolkomen ontwikkeling, één uit hoofde van te geringe kennis van geneesmiddelen, en acht wegens nagenoeg volslagen onbekendheid met de Latijnsche taal. Diensvolgens is aan zeven en zestig candidaten, namelijk vijf en twintig vrouwelijke en twee en veertig mannelijke, nadat zij den vereischten eed of belofte in handen van den voorzitter hadden afgelegd, eene acte van bevoegdheid als leerling-apotheker uitgereikt. De namen der geslaagden zijn: a, mejuffr. A. Jelgersma, geboren te den Helder; „ N. Denier van der Gon, geboren te Ylaardingen; // J. G. Brandenburg, geboren te Roozendaal (Noordbrabant); ii B. C. Barendsen, geboren te Amsterdam; u P. van der Hulst, geboren te Amsterdam; e A. Straatman, geboren te Amsterdam; // M. H. Broekman, geboren te Amsterdam; // P. Gijsberti Hodenpijl, geboren te Westzaan; „ C. Grootes, geboren te Koog aan de Zaan; „ J, L. C. Langereis, geboren teMedemblik; „ C. L. Rompelman, geboren te Amsterdam; ii J. C. Keijser, geboren te Texel; „ M. L. Groenenboom, geboren te Echten (Friesland); „ G. Beekhuis, geboren te Nijland (Friesland); „ J. H. C. Aukes, geboren te Amsterdam; // J. M. L. Neideck, geboren te Amsterdam; n E. E. de Yries, geboren te Meppel; h M. C. Eunke, geboren te Amsterdam; ii J. C. Riedel, geboren te Leeuwarden; n C. Harenmaker, geboren te Medemblik; u H. de Holl, geboren te Hoogeveen (Drenthe); // 11. Bakker, geboren te Krommenie; ii J. E. de Mazure, geboren te ’s Gravenhage; ii A. C. van der Pluym, geboren te Amsterdam; u C. M. Filedt Kok, geboren te Schiedam; b. de heer P. N. Hensen, geboren te Rotterdam; i> D. Schouman, geboren te Hilversum; ii B. J. Boerigter, geboren te Laren (Gelderland); // W. Birza, geboren te Loppersum; u J. H. van Westerdorp, geboren te Yollenhoven (Overijsel); n H. Pekelharing, geboren te Zaandam; n M. Stam, geboren te Zaandijk; // W. van Eeden jr., geboren te Amersfoort; „ R. van Eek, geboren te Tiel; u H. E. van Leijden, geboren te Krommenie;

b. de heer W. J. H. Timmermans, geboren te Roermond; // G. de Ven, geboren te Nijkerk op de Veluwe; // E. Meijerdirck, geboren te ïegesack bij Bremen; u J. van der Moer, geboren te Deventer; // H. van Rossum, geboren te Westzaan; // J. A. de Beer, geboren te Groningen; n E. J. Hetzel, geboren te Amsterdam; // M. P. M. Moesman, geboren te Makassar; // J. Coenders, geboren te Maastricht; „ J. Bots, geboren te Hoorn; // J. B. Waaiboer, geboren te Wieringerwaard; // J. P. Riedel, geboren te Leeuwarden; n E. Hilkemeijer, geboren te Rotterdam; // N. A. F. Taverne, geboren te Leiden; // K. Wolven jr,, geboren te Amsterdam; // A. H. ten Hoet jr., geboren te Amsterdam; // E. J. M. van Ghert, geboren te V Gravenhage; i/ A. P. Piron, geboren te Brussel; // A. Vernooy, geboren te Sittard; // J. Dekker Jz., geboren te Zaandam; // R. C. L. ten Bosch, geboren te Zutphen; // Simon Boon, geboren te den Helder; // A, Bertoen, geboren te Monnikendam; // T. Z. Kok, geboren te Enkhuizen; // P. de Heer, geboren te ’s Gravenhage; i/ A. van Erkelens, geboren te Nijmegen; // W. Bolle, geboren te Zierikzee; // J. E. van Ingen, geboren te ’s Gravenhage; // S. van Dijk, geboren te Steenwijkerwold (Overijsel); // W. L. van den Broek, geboren te Rotterdam; h P. J. L. Metz, geboren te Amsterdam; // T. Plet, geboren te Leeuwarden; Niet onbelangrijk komt het der commissie voor Uwer Excellentie hierbij ten slotte een overzicht aan te bieden van de verdeeling der candidaten naar de provinciën waarin zij het laatst hunne opleiding ontvingen: Uit Zuidholland kwamen op 19 candidaten en slaagden 12; u Friesland kwamen op 3 candidaten en slaagden 3; u Zeeland kwam op 1 candidaat en slaagde 1; // Gelderland kwamen op 6 candidaten en slaagden 6; // Limburg kwamen op 3 candidaten en slaagden 2; // Utrecht kwamen op 2 candidaten en slaagden 2; // Overijsel kwamen op 4 candidaten en slaagden 4; // Noordholland kwamen op 39 candidaten en slaagden 37. Middelburg, 21 Augustus 1878. Ade. A. Eokkee, Voorzitter. P. M. de Ligny, Secretaris. De gemiddelde inkoopsprijs van Sulphas Chinini gedurende de maand Augustus is geweest f 230 per kilogram. Wordt voorgesteld inde receptuur gedurende die maand te berekenen: ƒ4,60 de 10 gram; ƒ 2,50 de 5 gram; 55 ets. de gram; 7 ets. de 100 milligram. Hydrochloras Chinini: 75 ets. de gram; 9 ets. de 100 milligram. Inde Rationeele prijsbepaling der recepten, blz. 33 op Glyeerinum te laten volgen: 1000 100 10 1 Glyeerinum cum amylo gram. gram. gram. gram. (Unguentum glycerini) 75 10 Osaka, 10 Juni 1878. Waarde heer Redacteur, Vergun mij s. v. p. een kleine plaats in uw Weekblad om mijn dank te zeggen aan den heer dr. de Vrij voor de welwillendheid, waarmede Z.W.E.Z.G. ineen artikel d.d. 14 Februari 1878, opgenomen in het Pharm, weekblad van 24 Februari, aan mijn wensch heeft voldaan. De methode bij het onderzoek van Sulphas Chinidini daar aanbevolen is, hoewel zij 24 uren tijd vordert en, in geval van vervalsching of verontreiniging met kina-alkaloïden van minder waarde,

nog niet aangeeft met welk alkaloïde dit heeft plaats gehad, dat trouwens gemakkelijk is aan te vullen, toch om hare eenvoudigheid en juistheid zeer geschikt om toegepast te worden. Zij komt in karakter overeen met de eveneens nauwkeurige aether- ammoniaproef onder het artikel Sulphas Chinini inde Pharm. Neerl. Ed. II aangegeven. De heer de Vrij zal mij altijd tot wederdienst bereid vinden. Geloof mij, waarde heer Redacteur, na groete Uw toegenegen B. W. Dwaes. Dilg, apotheker te Philadelphia, bespreekt de methoden tot bereiding van de mixturae oleosae of emulsiones spuriae : I°. vermenging van 4 deelen water, 4 deelen olie en 2 deelen gom te gelijk; 2°. eerst vermenging van 4 deelen olie en 3 deelen gom en later bijvoeging in eens van 4 deelen water. Hij geeft aan laatstgenoemde, wij geven aan eerstgenoemde methode de voorkeur. Het is hem echter gebleken, dat men met eene veel geringer hoeveelheid gom eene goede emulsie kan bereiden op de van ouds bekende wijze, door eerst eene dunne mucilago te maken en daaronder langzaam de olie te mengen. Hij maakt namelijk eene mucilago van 4 deelen water en 1 deel gom en voegt er langzamerhand (zonder dat het noodig is dat dit al te langzaam geschiedt) 16 deelen olie bij. Nadat deze goed geëmulgeerd is, wordt er eene voldoende hoeveelheid water bijgevoegd, om 32 deelen vocht te verkrijgen. De mixtuur kan alsdan verder sterk verdund worden. G. noemt het eene dwaling te meenen, dat de mucilago dik moet zijn en dat men er langzamerhand olie en water moet bijvoegen. Behalve amandelolie, kunnen ook levertraan, copaïvabalsem, ricinusolie en terpentijnolie op genoemde wijze zeer goed geëmulgeerd worden. Erankrijk bezit vier medische faculteiten (Parijs, Nancy, Lille, Lyon) en drie hoogere pharmaceutische scholen (Parijs, Montpellier, Nancy), bovendien 20 voorbereidende scholen voor geneeskunst en pharmacie (Ecoles préparatoires de médecine et de pharmacie), die slechts den graad vaneen officier de santé of van apotheker 2de klasse verleenen. In 1877 werden 705 doctoren in de medicijnen, 125 officiers de santé, 97 apothekers Iste kl. en 352 apothekers 2de kl. toegelaten. Het schijnt thans met zekerheid te kunnen worden aangenomen, dat Gal Hei de eerste uitvinder van den thermometer was en wel in 1596. De eerste thermometer was volgens mededeeling van P. G. Tait een luchtthermometer en bestond uiteen bol met eene buis, die in eene vloeistof gedompeld was. Hij werd het eerst gebruikt, om de temperatuur vaneen zieke te bepalen, die daartoe den bol inden mond nam. Daarmede kwam overeen de thermometer vanSagredo, die later tot hetzelfde doel gebruikt werd. Thermometers met eene binnen het glas gesmolten vloeistof werden het eerst onder leiding van Rinieri (gestorven 1647) door Guiseppe Moriani, een bekwamen glasblazer, vervaardigd. In 1829 werden eenige dezer thermometers door Antina ri gevonden en met andere thermometers vergeleken, zoodat men thans aan de openbaar gemaakte waarnemingen van Rinieri beteekenis hechten kan. De Elorentijnsche Academie vond met deze thermometers o. a., dat het smelten van ijs altijd bij dezelfde temperatuur plaats heeft. Newton (1701) stelde het smelten van ijs en het koken van water als normale temperaturen voor. In 1714 leverde Fahrenheit te Dantzig den eersten thermometer met gelijkmatige verdeeling. (Polyt, Journ.) De zaak van den groothandelaar in drogerijen te Londen, wiens veroordeeling wij in N°. 9 vermeldden, is in hooger beroep behandeld. De zaak had zich volgens nadere processtukken aldus toegedragen. Sinds tal van jaren bereidde en verkocht de drogist in het groot onder den naam van violenpoeder een mengsel