15“ Jaargang. 2 Februari 1879, N°. 40.

PHAMAGEUTISGB WEEKBLAD

\ VOOB Yoor Apothekers en Apotheekhoudende Geneeskundigen. Redacteur; R. J. OPWIJRDA, te Nijmegen.

Prijs per Jaargang franco per post, / 5 20. UITGEVER: De stukken, welke men wenscht opgenomen te sien, worden uiterlijk Ad vertentien: van I—s regels ƒ1,—, elke regel meer 20 Cts. en 10 * 10 Cts. voor een N°. van het blad. D. B. CENTEN, n Woensdag-morgen verwacht bij den Redacteur. Een Abonnementstarief is op aanvrage verkrijgbaar. AMSTERDAM. De Advertentiën uiterlijk Vrijdag-avond bij den Uitgever.

Jledcdcelingen. Ingezonden stukken. De Minister van Sfaat, Minister van Koloniën, heeft ter kennis gebracht van belanghebbende ouders of voogden, dat met 1 Sept. dezes jaars ach t jongelingen zullen worden bestemd, om volgens bet daaromtrent vastgesleld reglement, onder het oppertoezicht van Dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar aan de boogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indië, en dat, wanneer hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te komen, deze zullen worden toegelaten tot het afleggen vaneen vergelijkend examen, dat zal plaats hebben op Maandag 9 Juni 1879 en volgende dagen des voormiddags te 9 ure, in het pharmaceutisch laboratorium der Rijksuniversiteit. te Utrecht. Nadere bijzonderheden vermeldt de Staats-Courant van 28 Januari. De op zegel geschreven verzoekschriften tot vermelde toelating moeten vóór I Mei e. k. bij het Ministerie van koloniën zijn ontvangen SALMIAK—PASTIELJES. Wij ontvingen van eene geachte firma, die van Kraepelien en Holm te Zeist, eene circulaire, welke ons leed doet, omdat zij naar onze overtuiging niet ligt op den goeden weg, dien de Nederlandsche pharmacie te bewandelen heeft. Ineen Nederlandsch met zooveel taalfouten, dat wij haast betwijfelen moeten of de circulaire op eene Nederl. drukkerij bewerkt is (//uwew. aandacht te vestigen”, //verzilverd’, //van aangename smaak”, vtegen onze// dispositie”) worden daarin te verkoop aangeboden Salmiak-pastillen uit de fabriek van William Schythe te Solingen en gros verkrijgbaar gesteld bij Kraepelien en Holm, apothekers te Zeist, Nu hebben wij er steeds voor geijverd in het stoffelijk belang der Nederlandsche pharmacie, dat onze apothekers zich toeleggen zouden, om artsen ij vormen, die blijken bijval te vinden en uit den vreemde aangeveerd worden, zich eigen te maken. De heereu K. en H. hebben zelven inden tijd op die vingerwijzing gelet en wij meenen, dat zij een geschikten artsenijvorm voor kina, die in onze Pharm. ontbreekt, namelijk kinawijn, met het meeste succes debiteeren. Zullen wij, Nederlandsche apothekers, ons nu Salmiak-pastieljes uit den vreemde laten opdringen, terwijl wij zelven ze zeer goed bereiden kunnen, zoo geneeskundigen en publiek dien vorm verlangen ? En dat dit werkelijk het geval is, weten wij bij ervaring. Wij herinneren aan eene mededeeling in N°. 30 van den 13den Jaargang (26 November 1876) omtrent de-

zelfde pastieljes. Er was ons voor een tal van jaren dooreen onzer patiënten een fleschje vertoond, in eene apotheek te Keulen gekocht, waarvan de inhoud hem bij borst- en slijmaandoeningen bijzondere verlichting gaf. Wij onderzochten de ruitvormige van 10 —l2 m.m. lange, dunne, met bladzilver aan beide zijde bedekte stukjes, waaruit de inbond bestond, en vonden als bestanddeelen chloretum ammonicum met succus liquiritiae naar onze berekening van het eerste omstreeks 20°/o. Wij beproefden toen de bereiding dooreen mengsel van 1 deel chloretum ammonicum en 3 deelen pulvis succi liquiritiae met dunne mucilago gummi arabici (1 ;2) tot massa te brengen, deze massa op een marmeren steen, met een weinig olijfolie bestreken (om het aankleven te verhinderen), met behulp vaneen ook met olie bestreken rol zoo dun mogelijk (t t L—l,s m.m. dikte) af te platten, droogden vervolgens de afgeplatte stukken op eene warme plaats en belegden ze na droging door middel van mucilago gummi arabici en met behulp vaneen penseel aan beide zijden met bladzilver, droogden opnieuw en brachten toen door schuine doorsneden de massa in ruitvormige stukjes, die in wijdmonds fleschjes met bouten stop opgeborgen en door omwikkeling der fleschjes met papier voor het licht beschut werden. Na eenige malen de bereiding ondernomen te hebben, hadden wij genoeg handigheid er in gekregen, om ons praeparaat geheel op het oorspronkelijke te doen gelijken. Het praeparaat bleek aan het publiek te bevallen, zoodat wij er steeds geen onaanzienlijk debiet in hadden. Ook de proef, die ons de firma K. en H. zond, bestond uit dezelfde ruitvormige stukjes, die, slechts 10% chloorammouium bevattend, minder scherp van smaak zijn dan de onze, terwijl, men verder den salmiaksmaak heeft trachten te maskeeren door anijsolie, zoodat de smaak met dien van anijsdrop overeenkomt. Wij erkennen gaarne, dat zoowel de pastieljes als de verpakking in het doosje zeer netjes zijn. Zooals uit onze beschrijving blijkt, is er geen oogenblik twijfel, of de Nederl. apotheker kan het praeparaat even goed bereiden. Waarschijnlijk is er in onze bereidingswijze nog verbelering aan te brengen Eene zeer goed te bewerken massa verkrijgt men volgens een voorschrift van Hager, hetwelk wij in hetzelfde nommer mededeelden. Tabellae pectoralen cum Chloreto ammonïco. ¥ ■ chloreti amrnonici part. 10, pulveris succi liquiritiae part. 80, sacchari albi part. 30, tragacanthae part. 2, . glyceriui part. 5, aquae q. s.

Misce fiat massa ex qua tabellae rhombicae ad 10 vel 12 ra. m. longae formenlur. Interdura argento foliato obducuntur. Wij zijn niet zoo streng inde leer als enkele onzer collega’s, die eiken aankoop van galenischo praeparaten afkeuren en niet overeenkomstig achten met de verantwoordelijkheid van den apotheker, en wij zien er geen bezwaar in, om van geheel vertrouwde en bekende collega’s bijv. sommige extracten aan te koopen, die door bereiding in het groot, of door nadere gelegenheid om de grondstoffen aan te schaffen beter (om te zwijgen van voordeeliger) bereid worden en waartoe men bij onverwachte en ongedachte defectuur toch moet overgaan, maar waar het zooals hier een wezenlijken artsenij vorm geldt, die onder elks bereik valt, daar mag de apotheker op geen ander vertrouwen maar moet zelf de methode toepassen en bij vindt daarbij ook voordeel. Wij achten de salmiakpastieljes een zeer geschikten artsenijvorm, en meenen, dat ook het publiek, daarmede bekend, er mede ingenomen zal zijn. De handverkoop van het artikel levert geen enkel bezwaar op, maar laat het buitenland er buiten blijven. Indien men, volgens P 7i ip son, voor de opening eener nauwe buis, waaruit zwavel waterstofgas stroomt, een weinig chloorkalk houdt, verdwijnt de reuk van het gas dadelijk en maakt voor dien van chloor plaats. Een weinig zwavel wordt neergeslagen, maarde warmteontwikkeling is zoo snel en zoo hevig, dat men ter nauwernood de chloorkalk tusschen de vingers kan houden. De w'aterstof van de zwavelwaterstof verbrandt als het ware mot de zuurstof van het onderchiorigzuur en het chloor wordt vrij. De verbranding is zoo snel, dat er slechts weinig zwavel afgezet wordt, de grootste hoeveelheid hiervan wordt verbrand evenals de waterstof en er ontstaat water en zwavelzuur. Rotterdam, 28 Jan. ’79. Weled. //eer! Met belangstelling lees ik steeds de verschillende stukken in uw Weekblad voorkomende, daarom verzoek ik u beleefd om inlichting omtrent het volgende: De geneeskundige wet als zoodanig gebiedt den apotheker de recepten gedurende (/twintig jaren” te bewaren; indien nu een apotheker, belast met dispensatie van geneesmiddelen voor armbesturen of ziekenfondsen, zijne recepten (welke ook alweer volgens de Wet, naar orde van gereedmaking, geliasseerd moeten worden) gedurende korter of langer tijd buitenshuis laat verifieeren en bij het terugontvangen dezer documen-