Werden tot een klein volumen verdampt, gefiltreerd en ge-

praecipiteerd met eene oplossing van hydras natricus. Het praecipitaat, verzameld en afgewaaschen, werd opgelost in verdund zoutzuur en eene gefractioneerde praecipitatie met ammonia liquida beproefd , doch met negatief gevolg. De door ammonia gevormde nederslag werd na afwassching gedroogd , kokend uitgetrokken met alcohol van 0,819, gefiltreerd , de alcoholische oplossing met azijnzuur fiaauw zuur gemaakt en op het waterbad tot droog verdampt. Het residu, opgelost in zoo weinig mogelijk water, werd gefiltreerd, met een overvloed Van soda liquida gepraecipiteerd , het praecipitaat verzameld, afgewasschen en gewogen. De gewigtshoeveelheid bedroeg 0,025 grm. = 0,125 pCt. Bij het onderzoek van dezen nederslag bleek, dat ook sporen van kleurstoffen en alkalische aarden aanwezig waren; doch zoowel door looizuur, iodetum kalico-hydrargyricum, als door de solutie van iodium in iodetum kalicum werden overvloedige praeeipitaten geboren, terwijl door aqua cldorata en ammonia duidelijk de grasgroene kleur te voorschijn kwam, die kenmerkend is voor kinine en kinidine. Uit het door ons in het werk gesteld onderzoek vermeenen wij te mogen besluiten : 1. dat de methode door Junghuhn gevolgd voorde quantitatieve bepaling van de alkaloïden in kinabladeren niet praktisch is, geene aanbeveling verdient en bezwaarlijk goede uitkomsten zal kunnen leveren ; 2. dat het , vooral bij geringe hoeveelheden praecipitaat van vermeende alkaloïden, allernoodzakelijkst is, naauwkeurig te onderzoeken, wat men als kinine en cinchonine in rekening brengt; en 3. dat de opgemelde bladeren van Cinchona Succirubra sporen van alkaloïden bevatten, waaronder kinine of kinidine. Botterdam, 10 December 1864.