prijs is echter een gevolg van de groote schaarschte dier kinasoort en zal onmiddellijk dalen wanneer die schaarschte, tengevolge van grooteren aanvoer, ophoudt. Want ofschoon de roode kinabast van alle kinabasten het rijkst is aan alkaloïden in het algemeen, is zijn kininegehalte lager dan dat van goede Calisaya-kina., zoodat dus , naar mijn gevoelen, de kininefabriekanten aan deze laatste altijd de voorkeur zullen geven.

Na alzoo in het bovenstaande een kort overzigt gegeven te hebben van de kinakultuur, zoo in Nederlandsch als in Britsch Indië, zal de beantwoording der in der tijd geopperde vraag wel niet moeijelijk zijn, namelijk of de kinakultuur op Java niet aan de partikuliere industrie zou kunnen worden overgegeven. Daar, volgens het tot heden in Java gevolgde stelsel van kuituur, de kinaboomen vele jaren , ten minste 30 jaar, oud moeten zijn alvorens goeden kinabast te leveren, twijfel ik zeer of er kapitalisten gevonden zullen worden, die hun geld op zulk een langen termijn zullen uitzetten en moet ik dus die vraag ontkennend beantwoorden. Het Engelsche stelsel daarentegen , dat reeds binnen hoogstens 4 jaar goede rente van het uitgezette kapitaal begint te leveren en daarna geregeld daarmede voortgaat, is allezins geschikt om de kinakultuur met der tijd eene partikuliere industrie te doen worden, en dat zij dit reeds gedeeltelijk geworden is, blijkt daaruit, dat op uit. December 1863 te Ootakamund reeds 7532 kinaplanten aan partikuliercn waren afgeleverd tegen den daarvoor bepaalden prijs van 30 cents per stuk. Wanneer dus door onze verlichte regering het thans op Java gevolgde stelsel van kinakultuur, zoo ik hoop, mogt worden verlaten en vervangen door het engelsche stelsel, dan zou daardoor niet alleen eene nieuwe partikuliere industrie worden voorbereid, maar tevens nog een ander resultaat verkregen kunnen worden, waarop ik ten slotte nog met een enkel woord de aandacht vestig. Het is namelijk eene treurige daadzaak , dat vele hooge bergtoppen van Java allengs geheel van boomen beroofd zijn, hetgeen in der tijd