Hseert, een doordringenden reuk heeft en op de tong een gevoel van warmte voortbrengt. Het drijft op water, vermengt zich gemakkelijk met alcohol, aetherische en vette oliën, lost harsen op, ook kautschuk en gutta-percha, alsmede iodium en bromium, maar phosphorus en zwavel zeer weinig. Het ontbrandt gemakkelijk en brandt met heldere vlam. Faraday ontdekte reeds in 1825, dat dé damp doodelijk werkt op insekten, het dient dan ook als middel tegen motten, korenworm enz. Het werkt vergiftig op konijnen en honden, anasthetisch op grootere dieren en menschen.

11. Nitrobenzine Cl3 H5 N 04, ook nitrobenzol, mirbanolie, door kunst bereide bitteramandelolie genoemd , wordt bereid door kleine hoeveelheden benzine in rookend salpeterzuur te brengen en het verkregen produkt met water uit te wasschen. De hierbij gevormd wordende dampen van salpeterigzuur werken dikwijls nadeelig op de arbeiders. Het nitrobenzol is eene gele, bijna olieachtige vloeistof, die bij 3° in naaiden kristalliseert, bij 15° een s. g. heeft van 1,209 en bij 213° kookt. Het is onoplosbaar in water, üiaar oplosbaar in alcohol en aether, heeft een brandend onaangenamen smaak, stinkenden aan bitteramandelolie herinnerenden reuk. Men gebruikt het in plaats van bitteramandelolié bij het parfumeren van zeepen , pomaden enz., ook gebruiken do banketbakkers het in plaats van amandelen, waarvan het de reuk maar niet de smaak bezit. Konijnen en honden sterven na het gebruik er van. —■ Bij vergiftiging van nitrobenzine is de reuk na 14 dagen nog niet verdwenen, terwijl dan van acidum hydrocyanieum geen reuk meer waar te nemen is. Nitrobenzine is minder vergiftig dan benzine, en om eene vergiftige werking te verkrijgen, heeft men eene betrekkelijk groote hoeveelheid noodig. 111. Aniline, Volgens de proeven van Schuchardt en van den schrijver is het aan geen twijfel onderhevig, dat Aniline tot de sterke vergiften behoort, en wel tot die klassen, die op de centraalorganen van het zenuwstelsel en