amorphe phosphoras. Onderwerpt men hem alsdan aan de destillatie, zoo blijft deze in vasten staat over, en er komt een phosphorus over die blijkbaar witter is dan vroeger. Drie ot vier dergelijke bewerkingen zijn gewoonlijk voldoende om het verlangde resultaat te bereiken, terwijl in het tegenovergesteld geval, men er niet dan na een des te grooter aantal destillatien toe geraakt, als inden tussehentijd der bewerkingen , de phosphorus beter tegen de inwerking des

lichts bewaard is , dat, zoo als men weet, de eigenschap bezit om hem inde roode modificatie te veranderen. Dit verklaart waarom het Th en ar d soms gelukte zijn’ phosphorus in twee of drie bewerkingen te zuiveren, terwijl bij daarentegen op een anderen tijd er acht a tien toe behoefde. Yolgens deze opmerking laat de schrijver de phosphorus, als hij ze gedestilleerd heeft in glazen buizen smelten, welke hem bewaren voor de aanraking des waters j die beletten dat hij zich overdekt met eene doffe laag van hydraat en hij laat hem aan het licht blootgesteld voor hem aan eene nieuwe destillatie te onderwerpen. Als hij ze wit en doorschijnend wil behouden, destilleert hij ze niet op nieuw, wanneer hij niet dan eene ligte ambergele tint bezit, en hij laat hem, na hem op nieuw inde buizen te hebben in smelting gebragt, buiten de toetreding des lichts langzaam bekoelen. Deze voorafgaande feiten toonen aan dat de phosphorus van geel in wit overgaat. Het is thans aan te toonen hoedanig hij van wit zwart wordt. Deze tweede metamorphose nu, welke veel vreemder is dan de eerste, is uitsluitend het gevolg van de wijze van afkoeling. Wij weten dat Thenard zijn phosphorus in zwart deed overgaan, door deze zoo snel mogelijk te doen bekoelen, na dat hij gesmolten was. Hiertoe bragt hij hem in kleine dunne glazen buisjes, die hij vooraf met water vulde, en die hij na ze eerst tot omtrent 60° te hebben verwarmd, in zeer koud water dompelde. Op deze wijze behandeld werd de phosphorus onder vastwording zwart. Werd hij nu op nieuw verwarmd, zoo werd hij weder kleurloos bij het vloeibaar worden en werd dan op nieuw