dat voor het grootste gedeelte uit waterstof bestaat, De hoeveelheid van het op deze wijze afgezonderde gas is echter zeer gering, waaruit de schrijver het besluit trekt, dat de dissociatie-spanning van het zoutzuur bij 1500° wel waarneembaar maar zeer zwak is.

Door de inwerking van de elektrieke vonk op zoutzuurgas bekomt men volkomen gelijke resultaten. Neemt men dan eendoor kwik afgesloten eudiometer en zet men de proef 2maal 24 uren voort, zoo kan men een volumeverrain* dering waarnemen en men bemerkt te gelijk, dat de kwikoppervlakte met cblorium overdekt is; hierdoor blijft het volume constant en de verandering van het kwik houdt op. 4. Acidum carhonicum. De vroegere onderzoekingen van den schrijver over dit onderwerp hebben hem tot de opinie gebragt, dat de dissoeiatie-spanning van dit gas bij circa 1000“ reeds zeer aanzienlijk moet zijn. De ontleding door middel der elektrieke vonk geschiedt dan ook zoo snel, dat reeds na verloop van Smaal 34 uren het gasmengsel 1/j van zijn volume toeneemt, en daar deze volume vermeerdering juist de helft van de ontleede hoeveelheid koolzuur aanduidt, zoo volgt daaruit, dat 28 pet. van het aangewende gas na verloop van dezen tijd gedissocieert is. De analyse van het gevormde gasmengsel gaf: Vol. Zuurstof .... 12.2 1 Kooloxyd .... 24.0 2 Koolzuur .... 63.8 5 Men verkrijgt eene volkomen ontleding van het koolzuur, wanneer men op het kwik inden eudiometer een bolletje phosphorus brengt. Alzoo bekomt men na verloop van eenige dagen in plaats van koolzuur zuiver kooloxydgas, welks volume gelijk is aan dat van het gebruikt koolzuur. Men moet bij deze proef de werkzaamheid van den phosphorus van tijd tot tijd daardoor vernieuwen, dat men hem door middel van gloeijende kolen in smelting brengt. De verbranding is dan zoo levendig, dat er vlokken van phosphor* zuur inden toestel zweven. Na verloop van 24 uren is de