papier, hetwelk door deze dadelijk bruin of blaauw gekleurd wordt, naar dat het reageerpapier droog of bevochtigd is geweest. Watervrije ozon brengt op het evenzoo drooge reageerpapier niet de geringste werking voort, welk feit alleen reeds bewijst, dat watervrije iodkalium en ozon scheikundig zich onverschillig tot elkander verhouden. Brengt men het tot poeder gebragte eu volkomen van water bevrijdde zout met goed droog ozon in aanraking, zoo blijft hot iodkalium volkomen wit en in ieder opzicht onveranderd. De schrijver kwam door proeven tot de kennis , dat zelfs het vaste gele bloedloogzout door vochtig ozon vrij spoedig in het roode bloedloogzout veranderd wordt, onder vorming van potasch en afzondering van water, terwijl watervrij ozon op het drooge geel bloedloogzout geen de minste werking uitoefent.

Tochtig ozon oxydeert de basis der mangaanoxydulzouteu spoedig tot superoxyd onder afscheiding hunner zuren, waarvan zelfs het sulphaat geen uitzondering maakt; van daar, dat papierstrooken met eene oplossing van laatstgenoemd zout gedrenkt, ineen ozonatmospheer snel bruin gekleurd worden. Zulke strooken boven zwavelzuur gedroogd, blijven in watervrije ozon wit, hoe lang men ook do aanraking tussehen beiden voortduren laat. Bij aanwezigheid van water verbindt zich het ozon oogenblikkelijk met het zwaveligzuur tot zwavelzuur, zoodat beide eerste dadelijk verdwijnen, als zij inde regte verhouding bij elkander gebragt worden. Droog ozon en zwaveligzuurgas vereenigen zich niet met elkander en vormen een mengsel, dat te gelijker tijd naar zijne bestanddeelen riekt. Het vochtige ozon ontleedt oogenblikkehjk het zwavelwaterstofgas, terwijl beide zelfstandigheden in volkomen watervrijen toestand niet in ’t minst op elkander inwerken. Ofschoon het vochtige ozon al de organische kleurstoffen met groote kracht ontleedt, werkt het in watervrijen staat niet in ’t minst daarop, namelijk als zij eveneens volkomen droog zijn, bij voorbeeld, een met indigo-tinctuur blaauw of door fuchsiu-oplossing rood gekleurde en boven