zwavelzuur volkomen gedroogde papierstrook wordt vol» strekt niet veranderd, hoe lang men ze ook aan de inwerking van den sterksten en volkomen watervrijen ozon-atmos» pheer blootstelt.

Het acidum tanno-gallicum, gallieum en pyrogallicum worden zelfs in vasten staat door vochtig ozon snel ontleed, eerst in bruine huminzelf'standigheden en bij langere inwerking worden zij geheel en al ontleed, waarom papierstroken met de waterige oplossing der genoemde zuren gedrenkt, in geozoniseerde lucht eerst bruin gekleurd on daarna gebleekt worden, terwijl watervrije ozon op dezelfde en eveneens drooge zuren geen de minste oxyderende werking uitoefent. Zelfs het vaste guajakhars wordt door vochtig ozon blaauw gekleurd, welke kleuring berust op eene losse verbinding welke beide stoffen met elkander aangaan. Drenkt men daar om strooken filtreerpapier met de alcoholische oplossing van het hars en laat men deze nagenoeg droog worden, zoo worden zij in vochtige ozon vrij spoedig blaauw gekleurd, terwijl het dergelijk boven zwavelzuur gedroogd harsbevattend papier in watervrije ozon volkomen ongekleurd blijft. Zoo als bekend is, brengt de, ineen aantal zeer onderscheidene verbindingen vervatte zuurstof, oxyderende werkingen voort, welke volkomen overeenkomen met die, welke de vrije geozoniseerde zuurstof veroorzaakt, zoo als, bij voorbeeld , een deel van dein de superoxyden van mangaan, lood, nikkel, permaugaanzuur, chromzuur enz. gebonden zuurstof zulks doet, waarom de schrijver dergelijke zuurstofverbindingen ozoniden genoemd heeft. Deze groep van verbindingen bezit bij voorbeeld het vermogen, om het zwaveligzuur dadelijk tot zwavelzuur te oxyderen, en dewijl daarbij tegelijk sulphaten gevormd worden, zoo bewerkt zwaveligzuur eene snelle kleursverandering der genoemde ozoniden. Worden bij voorbeeld met Mn Og, Tl 0„ en Pb 02 bedeelde papierstrooken aan de inwerking van vochtig zwaveligzuurgas blootgesteld, zoo bleeken zij zeer spoedig uit, ten gevolge van de onder deze omstandigheden gevormde kleurlooze sulphaten. Vochtige door