Silica 44.03 Alumina . . . 15.97 IJzeroxyd . 0.68 Kalk 0.68 Caesiumoxyd (met een spoor potascb) . . . 34.07 Soda (met weinig lithiumoxyd) 3.88 Water 2.40

101.71 (Vierteljahresschr. ƒ, prakt. Tharm., 1865.) Esparto-vezelplant Bekend is de onder den naam van Esparto bekende Biezenbrem, Spartiwm junceum, eene in Spanje algemeen voorkomende plant, welke als spinplant wordt aangeprezen. Men heeft thans berigten van eene andere plant uit Spanje, de Stipa of MacrocJdoa tenacissima, die mede onder dénzelfden naam van Esparto inden handel voorkomt. Jaarlijks worden Van deze vele honderd duizenden ned. ponden uit Carthagena en Alicante uitgevoerd naar Engeland, Frankrijk, België en Zweden, in 1864 zelfs tot vier miljoen ned. ponden uit de haven van Alicante alleen. Zij wordt gebruikt voor papierbereidingen, te Kidderminster, in ’t graafschap Worcester, even als te Brussel, voor Schotsehe tapijten. Op scheikundigen weg wordt de plantenlijm afgezonderd, waardoor de vezels zuiver worden en na ’t droegen geschikt voor het gebruik. Het daarvan gemaakte papier is sterk en glad van oppervlakte. De plant behoort in warm Europa tehuis, en er is dus geen denken aan om die hier te lande te teelen, maar waarschijnlijk zou daarvan nog meer partij te trekken zijn, vooral bij de groote behoefte aan grondstof voor papier. De plant groeit op drooge, zandige kusten, Wordt niet gezaaid, maar uitgeplant en stoelt dan zeer sterk uit. Bij den oogst wordt de plant geplukt als ’t vlas, niet gesneden. (De Volksvlijt 1855 , No. 6—8.) .