dezelfde hoeveelheid van de volgende oplossing: 1000 deelen water, 4 deelen keukenzout, 10 deelen zuiveren azijn gebracht, waardoor de twee eerste pannen reeds na verloop van 12 uren eene aanmerkelijke hoeveelheid lood bevatteden, terwijl inde oplossing inde laatste pan er nog geen spoor van aan te toonen was. Na verloop van 24 uren, waren de verschillen nog duidelijker zichtbaar, terwijl eindelijk na 48 uren inde vloeistof bevat inde pan, uit de alliage van 5 ten honderd gevormd, na ze eerst met salpeterzuur behandeld te hebben, bij doorvoering van zwavelwatertofgas, niet dan eene lichtbruine verkleuring ontstond , terwijl inde vloeistof uit de beide andere pannen, op dezelfde wijze behandeld, een aanzienlijk praecipitaat ontstond. Dergelijke uitkomsten hebben grooter overwigt dan bloot theoretische beschouwingen. Zoodat ik dan ook niet aarzel aan het Departement voor te stellen eene alliage van 5 ten honderd lood op tin als verpligting voor te schrijven.

Wat het oude tin uit de magazijnen aangaat, zou, nadat door eeue naauwkeurige scheikundige analyse de juiste hoeveelheid tin aangegeven was, eene eenvoudige berekening voldoende zijn om de hoeveelheid zuiver tin te kennen, waarmede men door bijvoeging de geheele massa tot een alliage van 5 ten honderd kon brengen. Wanneer dan door het dep. v. O. de hoeveelheid zuiver (Banca) tin die de berekening aangeeft werd aangekocht, dan kon, onder behoorlijk toezigt , die hoeveelheid onder het oude gesmolten en daarvan een model gegoten worden. Boor dan de geheele massa tot zoodanige voorwerpen te doen gieten, als voor de dienst noodig geoordeeld werden, had men alleen maakloon te betalen. Voor wij dit schrijven besluiten, komt het ons nuttig voor de methode aan te geven die men volgt, om of het tin uit den handel of de zoogenaamde tinnen voorwerpen uit de hospitalen op hun gehalte te onderzoeken. Men begint door met een scherp instrument op verschillende plaatsen iets van de te onderzoeken stof af te krabben, en het verkregene op een stuk papier of ineen