Over cyanin, het gevoeligste reagens op zuren en alkalische bases.

Eenige jaren geleden werd inde verwfabriek van den heer Muller te Basel eene prachtige blaauwe kleurstof voor de zijdeverwerij in het groot daargesteld, die onder den naam van cyanin inden handel is gebragt, doch weldra buiten gebruik geraakte wegens zijn geringe standvastigheid. Men verkrijgt deze uit eene verbinding van de leukolin (ClB ïï7 N) of Lepidin (030 Hg N) of ook van beide deze bases met iodamyl door behandeling met bijtende sodaloog; zijne empirische formule is C5O Hss N2 J, Sehoenbein nam waar, dat de blaauwe kleur van de alkoholische oplossing der cyanin door zuren, zelfs door de zwakste ontkleurd wordt, zoodat, daar de cyanin een bijzonder sterk kleurvermogen bezit, eene zeer geringe hoeveelheid der alkoholische oplossing in staat is in water aanwezige sporen van vrije zuren te ontdekken , die door geen ander scheikundig middel meer kunnen aangetoond worden. Opgekookt gedestilleerd water, door eyanin-oplossing nog duidelijk blaauw gekleurd en van de lucht volkomen afgesloten, wordt niet van kleur veranderd; doch wanneer men er dooreen glazen buis eenige bellen lucht uit de longen inblaast, zoo ziet men weldra de blaauwe kleur verdwijnen door de inwerking van het ingeblazen koolzuur. Door alkaliën wordt de oorspronkelijke blaauwe kleur der vloeistof weder hersteld. Men kan alzoo door deze kleurstof, in water, dat zoo geringe sporen koolzuur bevat, dat dit niet meer door kalk- of barytwater is te ontdekken, zulks nog waarnemen. minuut reeds het gele iodlood, zoodat ik haast zou durven zeggen, eene nog mindere hoeveelheid op deze wijze te kunnen aantoonen. Een tienduizendste echter wel door niemand een schadelijk bijvoegsel zullende genoemd worden, heb ik hieromtrent geene nadere onderzoekingen in het werk gesteld. N.