het gevormde neerslag afgezonderd en zoolang aan de inwerking der lucht blootgesteld, totdat het geheel geoxydeerd is *). Men vraagt, hoeveel gram chloor men daarmede weder

kan ontwikkelen, indien het onder de vereischte omstandigheden- met zoutzuur wordt behandeld? Mn = 88. Cl = 83,5. O = 16. Verscheidenheden. Om kleine hoeveelheden suiker in urine aan te wijzen, filtreert Seeger de urine door goede bloedkool, wascht de kool met eenig water uit en behandelt dit waschwater met Trommer’s proefvocht. Door deze filtratie ovei kool wordt vermeden, dat sommige bestanddeelen dei urine het praecipiteeren van het gevormde koperoxydnle geheel of gedeeltelijk verhinderen. Ook wordt daardooi het urinezuur verwijderd, hetwelk tot dwaling aanleiding geeft, dewijl dit zuur insgelijks reduceerend op het koperoxyde werkt. De kool neemt de suiker op en het is gebleken, dat het wasohwater van urine, die 0,01 procent suiker bevatte, even duidelijk reageerde op de koperoplossing als eene zuivere suikeroplossing. Heeft de urine een zeer hoog specifiek gewicht, dan gelukt het aanwijzen van kleine hoeveelheden suiker niet, wel bij een gehalte van 0,05 procent. Voor een quantitatieve suikerbepaling kan deze methode niet dienen, dewijl de kool een aanzienlijk gedeelte suiker terughoudt, hetwelk noch door koud, noch door kokend water uit de kool kan worden gewasschen. Dr. Kappers te Groningen heeft in zijne dissertatie, getiteld: Onderzoekingen over oxydatie f), getracht het bewijs te leveren voor de stelling: //zonder water (damp) geene zoogenoemde langzame oxydatie.” Hij heeft op vernuftige wijze aangetoond, dat zelfs kalium in eene lucht, door phosphorpentoxyde gedroogd, geene verandering ondergaat. De langzame oxydatie der metalen verdient volgens K. den naam van hydroxydatie. De blauwe zelfstandigheid, die ontstaat bij de reactie op waterstofperoxyde met chroomzuur en aether, is volgens Kappers een overchroomzwur van de formule HCr 04, dus een éénbasisch zuur, correspondeerende met het overmangaanzuur. De vorming van dit overchroomzuur bij de genoemde reactie kan voorgesteld worden door de formule; H2 02 + 3 H3 Cr 04 2 H2 O + 2 II Cr 04 waterstof- chroom- overchroomperoxyde. zuur. zuur. Hij heeft de formule bevestigd gevonden bij eene verbinding van het zuur met chinine uit de hoeveelheid chroomoxyde, die overchroomzure chinine van de formule C;0 H34 N3 O, HCr 04 oplevert. Jungfieisch heeft op eene gemakkelijke wijze en in groote hoeveelheid druivenzuur uit wijnsteenzuur verkregen door 1 molecule wijnsteenzuur met 3 moleculen water gedurende 13 uren tot 172 a 174° C. te verhitten en het verkregen product door kristallisatie te zuiveren. ») Duidelijker: „totdat het geheel in oxyde is overgevoerd.” We merken dit op, omdat we het een billijken eisch noemen, dat examenvragen altijd zoo juist mogelijk geformuleerd zijn, opdat bij den examinandus geen twijfel aan de bedoeling hlijve bestaan. ■f) Wij komen in het volgend nommer op deze belangrijke dissertatie terug, om daaruit de beschouwingen over te nemen over de Veranderingen, die het chloroform kan ondergaan.

De moederloog der kristallen laat na verdamping eene stroop terug, die, met eenig water tot 175° verhit, eene nieuwe hoeveelzuur druivenzuur levert. Het verkregen druivenzuur bezit al de eigenschappen van het natuurlijke. Jungfleisch is thans bezig het in rechts en links draaiend wijnsteenzuur te ontbinden. Tannas chinini heeft volgens Sistach eene zwakkere werking dan sulphas chinini en moet dus in grootere doses worden toegediend. Aan den anderen kant worden de algemeene onrust, de zenuwachtige prikkeling, het beven der extremiteiten, die na het gebruik van sulphas chinini bij gevoelige personen ontstaan, nooit na het toedienen van tannas chinini waargenomen. Hager heeft bij ondervinding, dat tannas chinini als febrifugum hoogstens Vio van de werkzaamheid van sulphas chinini bezit en in urine en faeces voor 9/i0 onveranderd gevonden wordt. Als nieuw desinfecteerend mengsel is door Crookes aangegeven carboolzuur, waarin zwaveldioxyde (zwaveligzuurgas) is geleid. Om een inkt voor wissels enz. te vervaardigen, die niet kan worden uitgewischt, voegt Nisse bij gewonen inkt eene oplossing van ferrocyaankalium. Poogt men letters of cijfers, met dezen inkt geschreven, door middel van oxalzuur of andere chemicaliën uitte wisschen, dan ontstaat er altijd berlijnsch-blauw. De reactie op galzuren van Pettenkofer (namelijk dat de galzuren met rietsuiker en zwavelzuur eene violette kleur voortbrengen) wordt volgens Strassburg op de volgende wijze het best verkregen. Men vermengt de oplossing der galzuren met eene zeer geringe hoeveelheid rietsuiker en laat een strook wit filtreerpapier met deze oplossing doortrekken en inde lucht drogen, waarna men een droppel sterk zwavelzuur op het papier laat vallen. De fraaie violette kleur ontstaat na verloop van een kwartier. Zijn er geen galzuren aanwezig, dan wordt het papier roodbruin of bruin. Men kan op deze wijze 0,00003 gram galzuur aanwijzen. Met betrekking tot het ontstaan van het bijenwas heeft Hoppe opgemerkt, dat de bestanddeelen van het was als zoodanig gevormd inde planten gevonden worden, en er derhalve geen grond bestaat voor de stelling, dat de bijen in hare lichamen was voortbrengen, temeer, daar geene was-afscheidende organen inde bijen zijn aangewezen. Tetronerythrine is eene nieuwe organische kleurstof door Wurm gevonden inde roode wrattige vlek boven het oog van den haan. Zij verschilt van de bloedkleurstof of haematoïdine en is oplosbaar in chloroform. Na de waarneming van Kühn dat eene subcutane injectie van morphine de narcose door chloroform veel intensiever en langduriger maakt, wendt Instrowitz ook het chloralhydraat altijd in verbinding met morphine aan. Na een weken lang gebruik van 3 gram chloralhydraat met 10 tot 30 milligram morphine, één- tot tweemaal daags, kon hij geen enkel gevaarlijk verschijnsel waarnemen, zooals bij hét gebruik van groote doses chloralhydraat dikwijls het geval is. Vooral bij delirium tremens