PH A RMACELTISCH WEEKBLAD

YOOR NEDERLAND. ONDER REDACTIE VAN R. j. OPWIJRDA, Apotheker te Nijmegen.

Dit Blad wordt eiken Zaterdag uitgegeven bij D. B. CENTEN te Amsterdam. Prijs per Jaargang, franco per post, ƒ 4.50. Prijs der Advertentiën: van 1 tot 6 regels ƒ1.—, elke regel meer 15 ets., en 10 ets. voor een N“. van het Blad.

De stukken, welke men wenscht opgenomen te zien, worden ui terlijk Woensdagmorgen verwacht bij den Redacteur te Nijmegen; de advertentiëu ui terlijk Vrijdag avond bij den Uitgever te Amsterdam.

9e Jaargang.

ZONDAG 9 Februari 1873.

N°. 41.

Medcdeellngcn. Ingezonden stukken.

De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den Isten October a.s. wederom jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam te worden opgeleid o. a. tot militaire apothekers hier te lande. Vereischten zijn, dat de aan te nemen jongelieden op den dag hunner toelating den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt, niet ouder dan 20 jaren, vrij van lichaamsgebreken, die hen voor den krijgsdienst ongeschikt maken, en vaneen onbesproken gedrag zijn. Aanmelding uiterlijk 10 Juli aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. De candidaten moeten overleggen de verklaring, door eene der staatscommissiën voor het hulp-apothekers-examen afgegeven, dat zij bij het litterarisch examen voldoende bewijzen van kennis hebben gegeven. Zij, die dit examen trog" vóór hunne aanmelding willen afleggen, kunnen bij welslagen de aanvragen tot 1 October inzenden. Het aantal plaatsen ter aanvulling opengesteld, bedraagt 4. Bij een meer dan vereischt aantal candidaten zal een vergelijkend examen worden afgenomen inde JSngelsche taal en de beginselen van de Grieksche taal, alsmede inde geschiedenis en aardrijkskunde. Bezoldiging jaarlijks ƒ 300. Cursus 4 jaren. Na een verblijf vaneen jaar aan het hospitaal moet de student zich verbinden, om na zijne benoeming tot apotheker het Eijk 10 jaren in die betrekking te dienen. Verdere bijzonderheden worden gevonden inde Staatscourant van 4 Februari. Ten bewijze, hoe hoog onze landgenoot, dr. De Vrij, in Engeland staat aangeschreven, dient dat hij in het laatst van September 1.1. een officieel schrijven uit Londen ont. ving van de //Offices of the Crown Agents for the Colonies” behelzende de vraag of hij genegen was eenige monsters kinabast, afkomstig van de nog jeugdige aanplantingen op Jamaica, aan eene quantitalieve analyse te onderwerpen. De onvermoeide ijver van dr. De Vrij, vooral in kinologische zaken, is te wel bekend, dan dat aan een bevestigend antw'oord kon getwijfeld worden. Hij ontving de monsters en deelde 19 December de resultaten van zijn onderzoek aan het Engelsche departement van koloniën mede. Deze resultaten zijn door hem geplaatst in het Februari-nommer van Haaxman’s tijdschrift. Zij zijn voor ons Weekblad te uitgebreid, maar we wenschen toch in het volgend nommer daaruit een paar bijzonderheden mede te deelen.

Mijnheer de redacteur, Hetgeen ik in uw nummer van 2 Februari las, omtrent de teerlikeur van de firma Caudri, beeft mij niet geheel bevredigd; zie bier waarom. Ik vind even als iedereen (behalve de depothouders natuurlijk) het verschijnsel bedenkelijk, dat ons kleine land wordt overstroomd met fransche, belgisohe, engelsche en duitsche geheimmiddelen; ik acht ook de oorzaak daarvan gelegen in ons zelven, daar wij ons niet de moeite geven eene dergelijke concurrentie in het leven te roepen, maar toch acht ik het middel van de firma C, niet de beste bestrijding van dit kwaad. Aan den éénen kant toch maakt de advertentie van die firma op het publiek denzelfden indruk als die van Guyot, en men zal daarin niets anders zien dan eene eenvoudige navolging de vraag blijft altijd voor den lezer bestaan, wie de voorkeur verdient, en of de dure likeur niet misschien veel beter is dan de goedkoope. Aan den anderen kant maakt die advertentie op de collega’s waarschijnlijk ook denzelfden indruk als die van Guyot: de advertentie is bestemd om de clienteele van u en van mij voor een gedeelte (een zeer Idein gedeelte, maar toch voor een gedeelte) naar die firma te doen verhuizen, en daardoor zijn gij en ik tegen die advertentie evenzeer iugenomen als tegen die van Guyot. Wat dus te doen? Mij dunkt : 10. ons vereenigen althans voor zooverre wij in dezelfde stad wonen; 20. ons met waardigheid, niet met afgunst, gezamenlijk wenden tot de geneeskundige faculteit in onze woonplaats, niet met verzoek om gunsten, maar met duidelijke motiveering van onze grieven, en met opgave van de samenstelling der geheimmiddelen, met overlegging der monsters van eigen bereiding, (last not least) met overlegging van vergelijkende prijzen; 30. het publiek inlichten, niet door advertentiën van eenen enkelen, maar door collegiale mcdedeelingen, onderteekend door daarvoor uitgekozene of benoemde leden der vereeniging. Wij zullen daardoor, als wij het goed aanleggen, kunnen bereiken wat wij noodig hebben: de sympathie van medici en publiek en wij zullen wèl den indruk maken, onze eigene belangen te behartigen waar het pas geeft, maar niet uit afgunst de depothouders te willen benadeelen. Wat toch zal het gevolg wezen van ons welslagen ? Dat de prijzen der depotmiddelen zullen verminderen, en daardoor de overstrooming zal ophouden; alleen de