De urinlozing, welke gedurende een cholera aanval zoo moeijelijk is, en welke men door geene diuretische dranken kan herstellen, daar de maag ze meestal weer uitwerpt, wordt dikwijls spoedig hersteld door behulp vaneen salpeterbevattend lavement (4 a 6 gram nitrum per lavement). Wanneer men deze ammoniacale in wrijvingen gedurig herhaalt en geen enkel oogenblik de patiënt verlaat, tot men de circulatie en trapsgewijze verwarming heeft zien herstellen, zoo gebeurt het zeer zelden , dat de aanwending van al deze vereenigde middelen de ziekte niet tegenhoudt in hare meest gevreesde uitwerkselen: in haar loop gestuit, wijkt zij weldra voor de behandeling en de zieke komt eindelijk inde periode van reactie en reconvalescentie. Alsdan is het herhaald gebruik van de volgende mixtuur zeer aan te bevelen en herstelt weldra zijne krachten en levensverrigtingen. Ejo Yini Peruviani fusci . . 135 grm. (4 unc.) Syr. c. Aurantior. ... 30 „ Tinc. c. Cinnamomi , . 4 „ Het geheel dezer behandeling met verstand en volharding volgehouden, is opmerkelijk door hare werkzaamheid. Zij is daarom zoo deugdzaam, dat zij gemakkelijb door iedereen zonder het minste gevaar onder de meest ongunstige voorwaarden kan aangewend worden; maar op den voorgrond staat, dat het gebruik van alle opiummiddelen en de opwekkende alcoholica, rhum en anderen moet buitengesloten worden. Men late vooral niet na het lijf- en bedlinnen der choleralijders aan den invloed der desinfecterende chlorures te onderwerpen, zoodra zij hun dienst gedaan hebben. De schrijver nam in 1849 onderscheidene gevallen waar, van contagium ten gevolge van het wasschen van zoodanig linnen , dat verzdimd was aan de genoemde desinfecteermiddelen te worden onderworpen. De theorie nu dezer medicatie is zeer eenvoudig, zelfs dan wanneer men onder den epidemischen invloed, de overmatige productie inde dierlijke huishouding vaneen