abnormaal zuur beginsel (acidum oxalicum, volgens Arons o hn) al niet wil aannemen , welk zuur aldaar de rol van een vergif speelt en als on middellijk gevolg de coagulatie van het bloed zou veroorzaken , zoo is het toch wel in het oog loopend, dat juist aan dit laatste verschijnsel, de coagulatie van het bloed, de meest gevreesde symptomen der cholera moeten toegeschreven worden. Deze vloeistof eenmaal verdikt zijnde, kan dan niet meer door de haarhuizen circuleren , hieruit ontstaan cyanose , krampen , drukking , vermindering der pols , terughouding der urine, inzinking en den dood, Maar wanneer men aan het bloed de bicarbonas natricus toevoegt, waaraan het zijn normale vloeibaarheid verschuldigd is, zoo ziet men weldra al de verschijnselen die de cholera kenmerken, eindigen. Wie weet overigens of de bicarbonas natricus niet tevens het giftig agens, de oorzaak van deze verschrikkelijke ziekte veronzijdigt?

Zuivering van den uitras bismuthicus basicus van verontreiniging met arsenik en andere metalen. Dioscoride Yitali en Gaetano Pedroli van Plaisance geven de volgende wijze op om het arsenik, ijzer, koper, zilver en somtijds ook lood, zink en zwavel dat inde ruwe bismuth voorkomt, en slechts onvolkomen door de smelting van het metaal met nitrum verwijderd worden, daarvan te zuiveren. Men lost het metaal in salpeterzuur op, voegt er zooveel water bij als noodig is, om een geringe praecipitatie voort te brengen, hetwelk men nauwkeurig laat bezinken (1). (1) Reeds in 1852 heeft de heer J. de Loos, apotheker te Rotterdam, in het Tijdschr. v. Wet. Phario, van dat jaar, p. 195—203 een onderzoek in het werk gesteld over de zuivering van den nitras bismuthicus basicus van verontreiniging met arsenik en gevonden dat een eerste vereischte is het bezigen van zuiver salpeterzuurder oplossing van den bismuth en dat deze oplossing zoolang moet weggezet worden, tot dat zij geheel helder is geworden, opdat de arsenias bismuthicus behoorlijk km bezinken, en dat men deze afscheiding kan bespoedigen, door hij de verzadigde oplossing zooveel water ie voegen, als zij kun verdragen. Men zal dan na zorgvuldige afgieting van de kristalheldere vloeistof, door praecipitatie met zuiver water, een ursenicumvrif •nagistorium bismuthi verkrijgen. (P. J. pj.j