Wanneer de soda in eene oplossing van chloretum magnesicutn of van nitras magnesieus moet bepaald worden, zoo is ’fc goed de vloeistof met het dubbel volum zeer sterken alcohol te vermengen. Men wacht zoo lang met de filtratie, tot dat zich het praeeipitaat goed heeft afgezet. Filtreert men vroeger, zoo zondert zich dikwijls eenig kieselfluornatrium uit het filtraat af, waardoor men verplicht is de filtratie te herhalen. De genomen proefanalysen gaven zeer bevredigende resultaten. Heeft men te gelijkertijd potasch en soda van de magnesia af te zonderen, zoo moeten de gemeenschappelijk gepraeeipiteerde kieselfluormetalen na de droging weder in chloreta of sulphaten omgezet worden. Moet het eerste geschieden , zoo maakt men ze met de meest mogelijke voorzorg voor verlies van het filter los, vermengt ze innig met poeder van sal ammoniac en verhit voorzichtig ineen platinakroesje, zoolang als er nog dampen gevormd worden. Het filtrum wordt met een weinig poeder van sal ammoniac bestrooid en bij de laagst mogelijke temperatuur tot asch gebracht. Zoowel deze asch als ook de inhoud van de platinakroes worden met water uitgeloogd, waarna men de chloreta zuiver in oplossing bekomt en dan verder op de gewone wijze kan bepalen. Bevatten de magnesiazouten vrije zuren of ammoniazouten 'zoo moeten deze bij aanwending der beschreven scheidingsmethode door gloeing vooraf verwijderd worden, daar zij anders verlies veroorzaken. (Journal ƒ. pr. Chemie 1865 , No. 18 en 19, S. 173.) Proces en theorie der fabriekmatige bereiding van soda. E. Kopp beveelt de volgende handelwijze aan voor de benuttiging van hetgeen overblijft bij de bereiding van soda en van chlorium. De vloeibare en zure restanten, die men bij de ehlorkalkbereiding bekomt, bevrijdt men door bezin-