waterafsluiting doordringt , zeer de overhand heeft en o[. het oogenblik van samentreffen met de zuurstof nevels vormt en licht. Inde beide vermelde proeven kan de nevelvorming (even als het lichten) slechts als een oxydatieproces van den phosphordamp aangezien worden ; de eenmaal gevormde niet meer lichtende nevel is het product en bevat inde genoemde proef nog vrije potaschdamp ; verandering in actieve zuurstof of ozonvorming, is hier niet aan te toonen. 8. Vervolgens heeft de schrijver de werking van zuivere zuurstof op phosphorus bestudeerd. Zuivere doorschijnende phosphorus werd bij zomerwarmte gedurende 34 uren boven zwavelzuur en koolzuurgas gedroogd en in eené aan beide kanten met zwavelzuur afgesloten, volkomen gedroogde en op de gewone temperatuur gehouden üvormige buis gedaan en met een gazometer verbonden , waaruit zuurstof door iodetum kalicum , potasch, zwavelzuur en daarna nog eens door iodkaliumstijfsel gedreven werd ; er ontstonden nu nevels die inde richting van den gasstroom door meerdere buizen gingen, terwijl het lichten zich slechts vertoonde in eene rondom den phosphorus beperkten dampkring; hierbij ontstond nimmer ozon of antozon. 4. Wanneer men een zuurstofgazometer eerst met vereisohte zuiveringstoestellen, daarna met een phosphorus en zuiver uitgekookt gedestilleerd water bevattende kolf verbindt en uit deze het water zoo ver laat uitloopen, dat de phosphorus half met water bedekt is , zoo ontstaan bij de gewone temperatuur wederom nevels, die deels door het water geabsorbeerd worden, maar, zelfs als de phosphorus volkomen blank is , geen ozon bevatten , ofschoon inde phosphor bevattende kolif in ’t begin wel een bijzonder riekend gas, maar geen ozon en geen antozon (watèrstofhyperoxyd) gevonden wordt; de phosphorbevattende kolf bevat dan acidum phosphorosum in oplossing, en inde absorbtiebuis vooral pbosphorzuur. Er komt nu een tweede stadium: de phosphorus begint te smelten en ontvlamt als