opgelost en aan de oplossing zooveel natriumchloride toegevoegd als noodig is om al het zilver als zilverchloride (Ag Cl) neer te slaan. Na uitwasschen en gloeien van dit neerslag houdt men 12,622 gram Ag Cl. terug. Mat is het zilver-gehalte van het muntstuk ? Hoeveel natriumchloride moet worden toegevoegd om al het zilver neer te slaan? (Atoomgewichten : Ag lOB ; N = 14; 0 = 16; N« = 23; Cl= 35,5.) Zilvergehalte Natriumchloride 5,146. HANDELSBBRICHTEN. 111. Inde gisteren te Amsterdam gehouden veiling van Java Kina werden door de Nederl. Handelmaatschappij de volgende prijzen bedongen : voor Swccirubra van 132 c. tot 178 c. p. \ K.G. // Calisaja Javanica van 86 c. n 264 c. u " u Schuhkrajjftv. 79 c. // 180 c. // h 1/ Ledgeriana v. 439 c. n 704 c. // // Rasskarliana van 80 c. // 106 c. u // Lancifolia 115 c. „ 1/ Caloptera van 165 c. // 174 c. „ De 40 Kisten en 165 Balen werden coulant verkocht; als gewoonlijk geschiedden de inkoopen in hoofdzaak voor het buitenland. Sulph. Chinini heeft eene niet onbelangrijke rijzing ondergaan en verkeert in zeer vaste positie; het is niet onwaarschijnlijk dat de prijs nog verder stijgt. Naar Chinesche Kaneelolie en Staranijsolie heerschte inde laatste dagen te Londen eenige speculative vraag, waardoor de prijzen, vooral van het laatste artikel, eenige verhooging ondergingen. Ook Pepermuntolie deelde inde gunstige stemming en werd wat hooger betaald op dein ons laatste bericht medegedeelde Amerikaansche tijdingen. De stemming voor Opium blijft algemeen lusteloos, daar de aanvoeren van den nieuwen oogst waarschijnlijk niet lang meer op zich zullen doen wachten; uit Smyrna werd aangaande de vooruitzichten niets naders gemeld. Plotter dam, 3 Juli 1879. A. M. & C. Pluijgers. De oplossing van iood in ioodkalium is volgens Guyard te beschouwen als eene zeer bestendige, scheikundige verbinding en hij meent, dat aan het daarbij gevormde lichaam de naam van kaliumdiïodide met de formule KL toekomt, correspondeerend met 3 deelen iood op 4 deelen ioodkalium. G. steunt zijne stelling op de verhouding van de oplossing tegenover sommige metaalzouten. Met loodnitraat ontstaat een zwarte neerslag, die geen vrij iood bevat, met mercuronitraat een roode neerslag van mercuridiodide, met mercuridchloride een bruine neerslag van mercuridiodide met vrij iood. G. heeft verder bevonden, dat uit zwak alcalisch gemaafcten methyl-alcohol na bijvoeging van kaliumdiiodide zich dadelijk iodoform afscheidt, terwijl zulks uit aethyl-alcohol onder gelijke omstandigheden niet het geval is. Deze reactie zou bij het onderzoek van aethyl-alcohol op methyl-alcohol kunnen toegepast worden. Tegenover de bewering van G. staat echter het feit, dat uit het zoogenaamde kaliumdiïodide door zwavelkoolstof vrij iood kan uitgetrokken worden. Door behandeling van strychnine met de 10-voudige hoeveelheid eener verzadigde oplossing van baryumhydroxyde in gesloten buizen bij 135—140» C. gedurende 40 uren, verkregen GalenKtardkristallen, waarvan de samenstelling van die van strychnine door het meer bevatten van 2 mol. water verschilt. Zij stellen derhalve voor, deze zelfstandigheid den naam te geven van dihydrostrychnine. C2l ILs N2 Os + 2HS O = C2l H20 Ns 04 strychnine dihydrostrychnine

Bij indamping der moederloog werden kristallen verkregen, die de bestanddeeleu van nog 1 mol. H„ O meer bevatten : Cm HSs N„ 05 = C2I H2s Ns Os + 3 IL O en diensvolgens trihydrostrychnine genoemd, worden. Beide basen zijn onveranderlijk inde droge lucht, zeer veranderlijk in oplossing; zij reduceeren zilvernitraat inde warmte tot een zilverspiegel; goud- en platinachloride veroorzaken in hare oplossing eene intensief violetroode kleur. Met oxydeerende middelen behandeld, geven zij gekleurde produkten; door het licht worden zij na eenige dagen bruin. In oplossing verkrijgt men na bijvoeging vaneen weinig broomwater eene purperroode kleur; overvloedig broom brengt een inde lucht zeer veranderlijken leikleurigen, vlokkigen neerslag voort, die door chloorwaterstofzuur met eene donker karmijnroode kleur opgelost wordt. Deze kleur verdwijnt inde zure oplossing door zink en wordt door broomwater weder te voorschijn gebracht. Deze kleurverandering kon in dezelfde oplossing meermalen herhaald worden. Geene der beide basen geeft met kaliumdichromaat en zwavelzuur de zoo bekende violette kleurreactie van strychnine. In Duitschland zijn luidens het handelsbericht van Heine en Cie te Leipzig extra sterke aetheerische oliën inden handel gebracht, namelijk aetheerische oliën door gefractioneerde of afgebroken destillatie verkregen, waarbij de eerste en fijnste deelen afzonderlijk verzameld zijn. Zij hebben allen veel sterker geur dan de gewone aetheerische oliën en staan ook veel hooger in prijs. Het kookpunt en het soortelijk gewicht zijn hooger dan die van de niet gescheiden oliën; ook zijn zij beter oplosbaar in spiritus, alhoewel hierbij toch verschil waargenomen wordt. Bijv. het bij 18° C. vast wordend stearopten van de anijsolie lost minder gemakkelijk op dan het vloeibare, soortelijk lichtere en veel geringer overblijfsel dezer olie, terwijl de zuurstofhoudende carvol der karwijolie het zuurstofvrije carveen aanzienlijk in oplosbaarheid overtreft. Malco is een geheimmiddel, inden laatsten tijd te Berlijn tegen de pest verkocht, bestaande uiteen wit poeder ineen rond zakje van twee op elkander passende lederen schijfjes, dat aan een lintje van blauwe zijde om den hals gedragen wordt. Het zakje met eene gedrukte gebruiksaanwijzing en prijsopgave bevindt zich in eene kleine platte doos met tinnen deksel, waarop de naam ,/Malco” benevens een adelaar en de firma is ingedrukt. Het scheikundig onderzoek van het poeder, op bevel van de Berlijnsche politie ondernomen, leerde het kennen als te bestaan uit 2| gram sesquicarbonas ammonicus, geparfumeerd met een spoor rozenolie en phenol. Om magnesium in eene vloeistof te herkennen, die verbindingen van calcium, strontium of baryum bevat, moeten deze eerst verwijderd worden, alvorens men het magnesium met ammoniak en natriumhydrophosphaat kan opsporen. Schlagdenha u ff en heeft een reagens op magnesium gevonden, waarbij deze voorloopige bewerking overbodig is, namelijk kalium- of natriumhypoiodiet (onderiodigzure kali of natron : KIO of Na 10), Dit reagens wordt bereid door iodium in eene 2 percentige kali- of natronloog op te lossen en wel tot het punt, waarbij de vloeistof eene fraaie goudgele kleur aanneemt. Voegt men eene geringe hoeveelheid dezer oplossing bij eene vloeistof, die ’/5 pet. magnesiumsulphaat of magnesiumchloride bevat, dan ontstaat er dadelijk een rijkelijke bruinroode neerslag. Verdunt men de magnesiumoplossing opvolgend met het s—, 10—, 15 , en 20 voudig volumen water, dan ontstaan er altijd nog praecipitaten, die natuurlijk langzamerhand zwakker uitvallen, maar zelfs bij de uiterste grens vertoont zich nog eene duidelijke roode kleur. Bezigt men eene magnesiumoplossing, die 0,02 pet. sulphaat of chloride bevat, dan kan men den dadelijk verschijnenden neerslag

beter verzamelen dan den neerslag van ammoniummagnesiumphosphaat, die zicb slechts langzaam afscheidt. In* tusschen verdwijnt de bruinroode neerslag of de bruinroode kleur der vloeistof weder na eenigen tijd, wanneer de verdunning 0,01 pet. bedraagt en wel wegens den alcalischen aard der vloeistof. De aanwezigheid van calcium-, strontium- of baryumzouten hindert de reactie niet in het minst. Om alcalièn volkomen van aardalcaliën te scheiden, wordt door Pfeiffer op de volgende wijze te werk gegaan. Eene afgewogen hoeveelheid der zelfstandigheid wordt zacht gegloeid, om ammoniumzouten te verdrijven, en vervolgens met water uitgetrokkeu. Uit de oplossing in water wordt door koking met baryumhydroxyde of met kalkmelk in overmaat de magnesia neergeslagen, de vloeistof wordt helder afgefiltreerd en uit het Altraat de overmaat van het praecipiteermiddel, alsmede misschien aanwezige andere aardalcaliën door ammoniak en ammoniumcarbonaat bij koking verwijderd. Het filtraat van dezen kokend uitgewasschen neerslag wordt tot een klein volumen iugedampt; na bekoeling wordt een weinig ammonia liquida, benevens eenige kristalletjes ammoniumoxalaat, bijgevoegd en alles tot een bepaald volumen, bijv. 20 c.M3., aangevnld. Na over nacht gestaan te hebben, wordt dooreen droog filtertje ineen droog glas gefiltreerd, 15 c.M. van het filtraat worden verdampt en gegloeid, waardoor de alcaliën geheel vrij van aardalcaliën als carbonaten of chloriden achterblijven. Men brengt ze eindelijk ineen voor gewichtsbepaling geschikten vorm, waartoe zich de sulphaatvorm aanbeveelt, dien men verkrijgt door het gevormde carbonaat door ammoniumsulphaat en het chloride door zwavelzuur te ontleden. Voor de scheiding van K en Na door middel van Pt Cl4 is verdamping en gloeiing met NIH Cl voldoende. Om uit chloorkalium (afkomstig uit carnalliet van Stassfurt) kaliumcarbonaat te verkrijgen, worden de volgende fabriekmatige bewerkingen toegepast: a. Door de werking van eene heete oplossing van magnesiumsulphaat (kieseriet) op chloorkalium wordt een dubbelzout van kaliumsulphaat en magnesiumsulphaat gevormd: 3 K Cl + 2 Mg S O* = Mg S 0«, K= S O, -j- K Cl, Mg Cla. b. Door de heete oplossing van dit dubbelzout met chloorkalium te behandelen, wordt het ontleed in K2 S 04, Mg S 0., +2K Cl = 2KsSO4 + K Cl, Mg Ck c. Het hierdoor opnieuw verkregen carnalliet (K Cl, Mg Cl2) wordt door raffineeren of macereeren met koud water inde twee zouten gescheiden, het chloorkalium wordt voor verdere bewerkingen gebezigd, terwijl aan den anderen kant het gevormd kaliumsulphaat volgens de methode van Leblanc in potasch overgebracht wordt. Persoonlijke aangelegenheden. De militaire apotheker A. C. Ph. Vogelzang is benoemd tot apotheker Iste klasse. Geplaatst bij den militairen geneeskundigen dienst, hospitaal Weltevreden, de militaire apotheker 3de klasse W. A. Kneepkens. Den 13den Juli hoopt de heer P. Lagaay te Vlissingen zijn 50jarig jubilaeum als apotheker te vieren. De apotheker B. Miedema te Arnhem heeft (wegens ziekte) de praktijk nedergelegd, en zijne apotheek is overgenomen door den apotheker A. Spruijt, die heeft opgehouden firmant te zijn der firma Miedema en van Aalst. Openlijke corresponde n<ie. X. te 11. Alvorens eenigen stap in die richting te doen, wenschen wijde meening der collega’s over dit onderwerp op onze bijeenkomst te vernemen.