in zijn herderlijk ambt velen, die aan den drank verslaafd waren, de reddende hand had gereikt en voor een wissen ondergani? bad bewaard.

Na het zingen van Psalm SO : 10 werd nog i door een der vele aanwezige dames, mevr. Ven ; 't Hooft, aan den hooggeaehten leeraar een laatst i vaarwel toegeroepen. w

Met een gebed eindigde, de pleclitigheid, docü ; valen verlieten eerst den doodenakker, na voorsr i een blik te hebben geworpen op het graf van den .

geliefden doode.

broeder van den overledene bedankte voor de betoonde belangstelling.

Door de benoeming van den heer L. H.ï.

Jager tot Hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Heter"1», bestaat er aan onze 560 sehoien mei den Bijbel op het oogenblik geen vacature voor Hoofdonderwijzer, terwijl 3 scholen met den Bijbel, die binnen een paar maanden zullen geopend worden, reeds van een Hoofdonderwijzer voorzisn zijn.

De Vereen, voor Inw. Zending in Noord-Brabant en Limburg, onder het Bestuur van: ds. F. W. Slutterheirn, Voorziiter, dr, C. J. Montijn, Secretaris, W. van den Dries, Penningmeester, Mr. W. H. E. Baron v. d. Borgh, M. van Dis Jzn., Jac. vau Sprang en J. J. van Melle, bericht, dat de jaariijkeche Ledenvergadering D. V. zal worden gehouden op Donderdag 29 Maart 1891, ds voormiddags ten elf ure, te Klundert, in het lokaal der Eerv. Gemeente.

Des namiddags te half drie ure is eene Openbare Vergadering in de Ned. Herv. Kerk, toegankelijk voor alle belangstellenden, waarbij als spieker hoopt op te treden: Ds. J. Draaisma, pred. te Steenwijk, Aan het Jaarverslag orer 1893, ontleenen we de volgende mededeelingen.

„Het jaar 1893 was, ofschoon het rustiger en kalmer verliep dan het voorgaande, en wij daarin niet met zoovele bezwaren en moeielijk'aeden hadden te kampen, toch zoowel voor het Bestuur en de arbeiders, als voor de Vereeniging, een belangrijk en gewichtig jaar.

Onze beide Evangelisten, wier proefjaar met Sept. ten einde was , gaven het Bestuur aile reden tot tevredenheid, en werden dan ook als vs&t.e arbeiders aangesteld.

Het aantal vaste posten bleef vijf, en werd dus dit jaqr nos: niet uitgebreid. Te Oudenbosch en'te O. en N. Gastel schijnt eene geopende deur aanwezig *.e zijn, en zullen wij misschien eerlang daartoe kunnen overgaan, indien geschikte localiteit -kun worden verkregen.

Zoolang echter onze inkomsten niet :n dezelfde mate toenemen, valt daaraan niet te denken, en wij roepen dus inet vernieuwden en verdubbelden aandrang uwe hulp en medewerking daartoe in. ^ Tal van andere plaatsen door geheel NoordBrabant en Limburg werden in den loop dezes ja-.ra nog bezocht.

In de mededeelingen wordt de aandacht er op gevestigd, dat men wèl te onderscheiden heeft •tus;chen de „Bijbalvereeniging voor Noord-Brabant ' en Limburg" en da Vereeniging „voor inwendige , •Zending in N.-B. en L.''

De Bijbelvereeniging heefi drie colporteurs, die, 'huis aaa huis gaande, den Bijbel te koop aanbieden.

De laatste Vereeniging waarvan dit verslag uitgaat, heeft twee Evangelisten met akte als godsdienstonderwijzer, die door evangelieprediking, catechisatie, Zondagschoolonderwijs en huisbezoek, het volk trachten bekend te maken met den Eenigen Naam, die onder den Hemel is gegeven, waardoor zondaren kunnen zalig worden.

De verkiezingen van de leden eener nieuwe

T .veede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 10 April 1894; waar herstemming noodig is, zal deze plaats hebben op Dinsdag 24 April daaraanvolgende.

De eerste samenkomst van de Kamers der Staten-Generaal zal gehouden worden in vereenigde vergadering op Woensdag 16 Mei 1894.

— Bij Koninklijk besluit van 19 Maart 1894 •no. 8 is, met ingang van 21 Maart daaraanvolgende, aan mr. G. van Tienhoven, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minisier van Buiten■landsehe Zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H. Majesteit en aan den lande bewezen, en het beheer van het Departemtut van Buitenlandsche Zaken, ad interim, 'opgedragen aan den minister van Marine, den heer J. G. Jansen.

— Te 's Graverihage heeft de Kerkeraad besloten pogingen in het werk te stellen, om een kerk en pastorie te bouwen in het Noordwestelijk gedeelte der stad, een fond3 bijeen te brengen voor bezoldiging van een dertienden predikant, en een schooi voor ongeveer 400 kinderen te stichten, waarvoor welwillend een terrein beschikbaar is gesteld.

Jien commissie van negen kerkeraadsleden is benoemd, om de uitvoering dezer plannen voor te .bereiden.

Op 11 Juli 1894 zal, zoo God wil, het

;Zuidar-Zendingsfeest gevierd worden op den overschoonen Hondsberg, een landgoed te Oisterwijk (N B ) gelegen en toebehoorende aan Mr. J. vau

der Feltz van Twello.

De volgende heeren zijn bereid gevonden om

alsdan als sprekers op te treden:

IV P T Muller, oud-hoogleeraar te Amsterdam; Os !). Schrijver, te Schiedam; Zendeling A de Haan, van Java; Dr. F. van Gheel Gildemeester, predikant, te 's Gravenhage ; Ds I- ''^n le te Nijkerk; Ds. M. Mooij, te Dordrecht; Dr. J. Th. de Visser, predikant, te Amsterdam; de heer C. Geel, te Alphen a/d. Rijn; Ds. J. Draaisma, te Steenwijk; de hesr J. van Bommel, te s bra venbage; j;8. H. G. de Jonge, te Dordrecht en Ds. C. L. Laan, te Piotterdam.

Buitenland.

Frankrijk.

De Fransche begrooting sluit met een tekort

vim 140 miilioen, een gevolg van de alles ver

slindende oorlogskosten. En had men daarvoor nu nog maar wat goeds! Maar 't is gebleken, dat de onthullingen van Clemenceau waarheid bevatten, en dat er bij Marine schandelijk geknoeid en gestolen is, zoodat men bij 't uitbreken van een oorlog in de magazijnen aan alles gebrek zou hebben, terwijl zeer veis schepen, die millioenen gekost hebben, geaaarlijker voor de bemanning dan voor den vijand zouden zijn. Het grootste deel der fraaie vloot is niet meer dan oud roest. — De voorstellen omtrent de Grondwetsherziening zijn verworpen, maar tegen den zin der Begeermg werd urgentie verleend aan een nieuw voorstel, om den Senaat te doen kiezen door 't algemeen stemrecht.

Belgis,

De Koning der Belgen is in zijn land terug. Zaterdagmorgen te half acht kwam hij te Brussel aan, waar hij in den loop van den morgen den premier Beernaert ten gehoore ontving, met wien bij een onderhoud had van een uur. Des middags ontving hij de andere demissionaire ministers beurt voor V tl'i Dienzelfden ayond zou er ministerraad worden gehouden onder presidium des Konings.

Betreffende den uitslag van de conferentie, welke koning Leopoïd na zijn terugkeer te Brussel met den heer Beernaeit hield, weet de „Tndijpen dance Beige nog mede te deelen, dat de heer Beernaert, ondanks den aandrang des konings, bleef bij zijn voornemen om af te treden. De heer Beernaert ried den koning aan den tegenwoordigen minister van Binnenlandsche Zaken, de Burlet, met de samenstelling van een kabinet S te belasten.

Liefdegaven.

VOOR DE WIEZEN.

Goederen. •

Den Haag, mevr. Ij. A. E W. 3 kilo thee.— Vlaardingen. A. en B. 2 stukken meubelbont en 5 broeken. — Haile, door leden der Christ. Jongedochtersvereen. en door de kinderen der Christ. School verzameld 128 metworsten. — Apeldoorn, N. N. 12 lakens voor 't Ziekenhuis. — Postm, Arnhem, anoniem 14 pr. kousen, 20 kluwen katoen, 3 borstrokken en 6 zakdoeken. — Eiland Marken, van de Kleine-Meisjesvereen. 6 pr. kousen en 6 hemden. — Anoniem, wed. T. C. 7 pr. kousen. — Nijmegen, van de directie der Broodfabriek 1200 broodjes. — Rotterdam, van de Martha-vereen. 88 boezelaars, 34 jongensonderbroeken. 12 bonte handdoeken en 26 roode zakdoeken; van de vereen, van oud-weezen „Rhodé1' 30 bonte handdoeken, 5 schorten en 6 roode zakdoeken. — Molkwerum, van de Vrouwenvereen. 14 lakens, 14 hemden en 11 pr. kousen. —Eibergen, van de christ. meisjes vereen. „Dorkas" 6 meisjeshemden, 10 pr. kousen en 6 boezelaars.

Giften.

Oosterbeek, J. P. A, Gr. v. L. S. f 1; C. Gr. 1 v. L. S. te Arnhem f5; M. C. Gr. v. L. S. id. f 1; W. Pb. Gr, v. L. S. f 1; C. Gr. v. L. S. te Arnhem 50 Ct.; Jkvr. C, Gr. v. L. S. te Oosterbsek 75 Ct.; C. W. te Arnhem 50 Ct.; V/. P. v. W. C. f5.25. — Sneek, N. N. f5, Paaschgave. -Eibergen, van de Christ. Jongelingsvereen. t 1.— Dedeoisvaart, door ds. v. d. H. f 14.85 collecte op den biddag. — Zwolle, van de vrienden v. d, E. t 2.50. — Wijk bij Duurstede, mej. S. B. f5.

Zetten, J. J. W. f5. — Leiden, J. L. f2.50.

Halle, door leden der Christ. Joagedochters-

vereen. en door de kinderen der Christ. School ontvangen f3.91. — Nijehaske, door mej. J. v. d. L. f 7.56 van de kleine meisjesvereen. „Dorkas".

— Berkhout, uit het busje van 't zanggezelschap 'voorwaarts" f 1.55. — Halfweg, uit het busje

van L, v. A. f 3.62s. — Makkum, W. S. f 1.60.

— Rilland, M. v. d. B. f3.25. — Ittersum, van de Zondagschool vau den br. C. f 45. Maassiuis, mej. A. C. O. 50 Ct. — Arnhem, mej. R. f 5, Paaschgave. — Broek-in-Waterland, door inej. H. P. van eenige vrienden f2. — Katwijk a/Zee, N. N. f2 50. — Doornspijk, vau de Zendingsvereen.

f 5_ Arnhem, van mej. B, 95 Ct. voor't laten

lezen van „Van Deth's geheim onthuld". — Katwijk a/Zee, N. N. f 10. — Leiden, mevr. wed. J El. K. f2.50. — Aarlanderveen, door mevr. T. v. d. L. geb. Z. bij de lezeressen van „Het Oosten" verzameld: Dames v. d. L. f 1; J. A. v.

d L. f 5; W. F. R. 25 Ct.; mej. M. V. 20 Ct; L. G. 20 Ct.; mej. V. 30 Ct.. — Hees, door Dientjc D. en Mietje L. verzameld f 5.75. -Utrecht, door P. T. J. K. verzameld: P. T. J. K. 50 Ct,; A. C. P. B. fl; P. K. 25 Ct.; D. F. S. te Amsterdam, 50 Ct ; uit Nieuwer Amstel, N. v. 'L.—v. H. 25 Ct.; mevr. G. 50 Ct.; G. W. 50 Ct. — Arnhem, door L. D. van mej. J. C. fl voor het lezen van „Het Oosten". — Wageningen, van mevr. wed. P. f 1. — Lutten aan de Dedcmsvaart, door R. t. K. Wz. f 10 64 Paaschcoll. in de Herv. Kerk, — Leeuwarden, mevr. wed. dr. L. P. f5. — Heiningen, door J. v. L f 5, tweede Paaschdag gecollecteerd in een vergadering van den Ring (N. J. V ), Westhoek van Noord-Brab., gehouden te Fijnaart.

VOOR HET ZIEKENHUIS.

Oosterbeek, J. P. A. Gr. v. L. S. f 2; C. Gr. v. Ij. S. te Arnhem, f5; M. C. Gr. v. L. S. te Arnhem f2 ; W. Ph. Gr. v. L. S. f 1; C. t^r, v. L. S. te Arnhem f 1.50 ; jkvr. C. Gr. v. L. S. f 1.50; C. W. te Arnhem £ 1.50; W. P. v. W. C. 50 Ct. — Loosduinen, mej. wed. L. v. d.. G. 50 Ct; mej. wed. A. H. 50 Ct.; A. v. d. G. Sr. 50 Ct; F. v. S. 50 Ct. — Breda, W. L. S. f 2.

Dordrecht, mej. wed. P. M. f. 1; P. F. R,

50 Ct. — Axel, door P. v. V. f 3 uit de bus der Zondagschool. — Utrecht, Douair. v. [I. f 3.60. — Zetten, J. J. W. f10. — J. v. d. A. te V. f 5. — ' Kalenberg, gebr. P. f2.50. — Aagtekerke, ds. J.

^ fl Hellendoorn, door H. T. verzameld f 7,

waaronder fl van Gs. J. K. Hz. te Eelen, voor ' 't laten lezen van „Het Oosten". — Halfweg, door g 4 f 1 van N. N. en f 1 van N N. — Broekt in'.Waterland, door mej H P. vftn eenige vrienden f 2 5() — Djn Baag, 1'. S. f 10. — Nieuw-Vennep,

een tekort

alles ver¬

door D. v. D. f 1 van wed. v. B. en 50 Ct. van N. N. — Amsterdam, H. O. fl; M. K. fl; N. d. K. Cl; G. J. B. fl; J. L. fl. — Ginneken, mej. 'si. K. f 2.97. — Neerbosch, coll. in de Wey'enkapel f 33.556. — Den Haag, mej. W. v. d. L. fl. — Apeldoorn, C. K, f 6. — Goes, van de meisjesvereen. „Het ïarwegraan" f 1.50. — Anoniem wed. T. C. fl. — Nijmegen, bijeengebracht door de christ. jongelingsvereen. „Obadja" f7.35. — Katwijk a/Zee, N, N. f 10. — Arnhem, ds. R. f 1. — Aarlanderveen, verzameld door mevr. T. v. d. L. geb. Z. bij de lezeressen van „Het Oosten": mevr, T. v. d. L. geb. Z. f 1 ; mej. S. H. 20 Ct.; mej. W. 25 Ct ; mej. B. 25 Ct.; mej. d. B. 25 Ct.; mej. B. 25 Ct.; mej. v.E.Sr. 50 Ct.; mej. v. E. Jr. 25 Ct.; mej. v. d. L. 25 Ct.; nagekomen gift 90 Ct. — Hees, door Dientje D. en Mietje L. f5.75 verzameld. — Utrecht, door P. T. J. K. verzameld: P. T. J. K. 50 Ct. ; A. 0. P. B. fl; P. K. 25 Ct.; D. F. S. te Amsterdam 50 Ct. — Minnertsga, L. W. d. V. f25. -— Utrecht, Douair. L. v. d. V. f35 ; R. v. d. H. f 10; M C. f 10.

VOOR DE VERBETERING DËÏl GEBOUWEN.

Oosterbeek, J. P. A. Gr. v. L. S. f2; C. Gr, V. L. S, Arnhem, f5; M. C. Gr. v. L. S. Arnhem, f2; W. Ph Gr. v. L. S. f 1; C. Gr. v. L. S. Arnhem, 50 Cts,; Jkvr. C. Gr, v. L S. 25 Cts,; C, W. Arnhem, 50 Cts.; W. P, v. . C. f3.75.

— Loosdninen, Mej. Wed. L v. d, G, 50 Cts- ; Mej. Wed. A, H, 50 Cts ; A, v. d. G. Sr. 50 Cts,; F. v. S, 50 Cts. — Zetten, J. J. W. f 10.

— Deutichem door A. J. R. f 2 50 gevonden in het collectezakje der Ned. Herv. Zendingskapel. — Broek-in-Waterland, door Mej. H. P. van eenige vrienden f2. — Nieaw-Vennep, door D. v. D. fl van Wed. v. B. — Witmarsum, van de jongedochtersvereen. „Bidt en Werkt" f3.50. — Katwijk aan Zee, N. N. f5. — Aarlanderveen, door Mevr. T, v. d. L. geb. Z. verzameld bij de lezeressen van „Het Oosten": Mevr. Wed. C. v. d. L. 50 Cts. Mej. C. J. v. d. L. 50 Cts.; Dames V. d. L. fl; J. A. v. d. L. f 5; V. 50 Cis; Mej. d. G. 25 Cts ; Mej. v. E. Jr. 25 Cts.; S. 50 Cts.; v. d. L. 25 Cts.; Mej. A. O. 20 Cts. — Hees, door Dientje D. en Mietje L. f5.75 verzameld. Utrecht, R, v, d. H. f 10; M. C. f10.

VOOR DE SALATIGA-ZEN DING.

Zeist, ds. W. v. O. B. f 10.

<EXb/s>ctïc/v\XM/vx.

Bevallen E. M. DROST—Van Dolder. «Moeder en Zoon uitstekend".

Gombong (Java), *24 Maart 4894.

Heden ontvingen wij het treurige S H bericht, dat onze zoo zeer geliefde zoon ||

; 1 Adriaan Georg Wildervanck de Blécourt, I

1 op den 2den Maart 1894 te Easton- 1 H Ftesno-Gounty in Californïë is over- |

I Mevr. de Wed. WILDERVANCK I DE BLÉCOURT—-Tresling g

en Kinderen. ra

Eenigste kennisgeving.

I Groningen, 23 Maart 1894.

Op de bede om hulp voor vele Zieleen, eilZ. ontvingen wi) de navolgende liefdeoffers van: N. N. te D. f2 50. — Mevr. D. 's Hage f7.50. — Mej. d. H. Haarlem f10. — M. D. Kralingen f3.

Mej. Fr. Hilversum f 5. — Postm. Zeist

een coupon f2.475 en een fl.235 van K. — Amsterdam, f'40 van Mej. K. 1 en N. N. 50 te R. — Er. H. H. d. Y. Amsterdam f2.50. — Dames d. A. en H. E. te Soesterberg f5.

De Heere God zij geprezen, en den milden gevers onze warme dank betuigd. Spreuken 14 vers 31.

J. KUIPER, Evangelist. H. SIKKEMA, Penningm. Bergumerheide, 19 Maart 1894. (Herplaatsing wegens misstelling.)

TE HUUR aangeboden,

voor de zomermaanden of voor vast,

zeer nette appartementen, liefst met

km\ en toediening,

schoon gelegen in de omatreken van Keppel en Enghuizen.

Adres: Mej. de Wed, B. D. DE VRIES—

Rutgers, te Hummelo (Geld.)

Eene JUFFROUW wenscht plaatsing als

HUISHOUDSTER,

liefst in eene inrichting of groote omgeving. Brieven franco No. 456 Uitgever dezes.

Men verzoekt PLAATSING

als M33ID-AItLEElfj voor een meisje van 19 jaar, dat flink kan werken. P. G. Veel loon geen vereiochte.

Brieven franco No. 455 Uitgever dezes,

De DIRECTIE der Chris-

telijke Normaalschool op den SQokkenberg1 te Nijmegen maakt bij deze bekend, dat in het begin der maand Mei een vergelijkend examen zal gehouden worden ter vervulling van drie plaatsen als kosteloos kweekeling en verzoekt hen, die daaraan wenschen deel te nemen, mits niet jonger dan 12 en niet ouder dan 14 jaar zijnde, om hiervan vóór 15 April e. k. door fracco brieven kennis te geven aan den heer A. L. GERREÏSEN, Hoofdonderwijzer aan voornoemde Normaalschool, bij wien ook de voorwaarden ter opneming van kweekelingen te verkrijgen zijn.

Namens de Directie, C. C, Gr. BE PESTERS.

Nijmegen, 10 Maart 1894.

Weezenschool

Aan de school der Weesinrichting wordt GEVRAAGD

een Onderwijzer,

met acte van bekwaamheid als Hoofdonderwijzer,

Behalve kost en inwoning, bewassching, geneeskundige hulp is het salaris /500 Avondschool en een deel der surveillance is aan deze betrekking verbonden.

BAZAU te Haarlem

ten voordeele van de vergrooting der Chr.

School, Anthoniesiraat.

Het Comité maakt bekend, dat de Bazar, D. V. zal gehouden worden van 7 tot 11 Mei a.s. Zij, die goederen of giften wenschen te zeBden, wordt vriendelijk verzocht, dit spoedig te doen.

Circulaires worden gaarne toegezonden!

Namens het Comité,

Mej. N. A. v. DORP—Meerdink.

Ant honiestraat 12.

Ia het Weeshuis van de Ned.

Herv. Diakonie te 's Gravenhage worden GEVRAAGD: een OPZICHTER en eene 0PZICHTERES

(gehuwde lieden zonder bij hen inwonende kinderen) over de Afdeeling der Schooljongens, en een OPZICHTER over de Afdeeling der werkjongens. De kandidaten moeten zijn: lidmaten van de Ned. Hervormde Gemeente, van Cbristelijken levenswandel en middelbaren leeftijd ; zij die in dergelijke betrekking werkzaam zijn geweest, zullen de voorkeur genieten.

Sollicitanten gelieven zich schriftelijk of in persoon — en in dit laatste geval, des Vrijdagsavonds ten zeven uur — aan te melden aan het Weeshuis Hoofdkade aldaar, onder overlegging van het lidmaatbewijs en zoo mogelijk van getuigschriften.

ATTENTIE! ~

Er wordt plaats gezocht, liefst bij een Predikant ot een Christ. Onderwijzer op een dorp tegen zeer matig loon voor een meisje van 18 jaar, die liefderijke behandeling en nauwkeurig toezicht noodig heeft. Wat haar zedelijke toestand aangaat, is zij alleszins aan te bevalen en gewillig om aan de eischen van een goede dienstbode te voldoen.

Informatiën zijn te bekomen adres : Mevrouw WILDERVANCK DE BLÉCOURT—Tresling, Groningen

TE HUUR

een gedeelte eener nette BURGERWOÏT1KTG met tuin, gelegen op een stil Geldersch dorp. De bewoner, een ongehuwd Chr. Hoofdonderwijzer VERLANGT van reflecteerenden PENSION.

Brieven franco No. 453 Uitgever dezes.

Zendt postwissel van f2.50,

en u ontvangt franco

2 piö siriifi THEE

Et twee paar prachtige THEEKOPPEN.

Wed. H. FISCHER—Ten Cate,.

Groenloo.