ONS WEKELIJKSCHE OVERZICHT UIT BATAVIA

«Ontroerende Nationale Dagen

RADIOGRAFISCHE DIENST VAN VRIJ NEDERLAND

Ook voor NED.-INDIE is de herdenking van Koninginneverjaardag een hoogtijdag geworden, uitrijzend ver boven de gewone dagen. Door den ganschen archipel' is het een grootsche en treffende betooging gewordp van de eenheid, waarvan onze Vorstin het middenpunt is, en van den vasten wil om, dezen strijd door te zetten tot het zegevierend einde.

De verjaardagen van het Koninklijk Huis hebben in Indië altijd een diepere beteekenis gehad dan in het Moederland. Absence makes the heart grow fonder, zeggen onze Britsche geallieerden en inderdaad deed de groote afstand ons de nationale waarden dieper gevoelen en waardeeren. De Regeering bevorderde dat bovendien door de sluiting van kantoren en scholen, een aanwijzing voor de Inheemsche bevolking, dat deze verjaardagen als bijzondere feestdagen werden beschouwd.

Dit jaar echter werd Harer Majesteits verjaardag door de omstandigheden tot een onvergetelijken historischen dag. Het Comité “ Neerlands Vrijheidsdag ” te Londen heeft waarlijk den dank van Indië verdiend voor de organisatie. Op het terrein van Batavia’s Stadswacht kwamen autoriteiten en burgers bijeen en het werd een indrukwekkend schouwspel in den tropenavond. Want voor ons geestesoog zagen wij overal door den uitgestrekten archipel de burgers bijeenkomen om te getuigen van hun gezindheid in dezen strijd. Maar ook naar U in Londen en naar de Rijksgenooten in de West en in vreemde landen gingen onze gedachten uit.

Met nauwelijks bedwongen ontroering

hebben de duizenden geluisterd naar de boodschap, die uit Londen tot ons kwam, en toen mr. Jonkman als voorzitter van den Volksraad, namens de millioenen die dit land bewonen, het woord voerde, toen was het in waarheid een vertolking van hetgeen in dit uur onze harten vervulde. Toen daarna op het duidelijk verstane signaal van Prins Bernhard de driekleur geheschen werd en het aloude volkslied,, tot ons gekomen ook uit dagen van strijd en verdrukking, weerklonk, toen voelde menigeen met een brok in de keel de diepe beteekenis van deze verbondenheid in goede en in slechte dagen.

Tot in de verste uithoeken van den Archipel, op afgelegen ondernemingen, in eenzame kampongs en bivakken, bracht de Nirom deze boodschap van vertrouwen. Op eenzame posten hebben blank en bruin die boodschap verstaan.

Opleidingsvliegtuigen van de luchtmacht in Nederlandsch Indië vliegen in formatie over het tropische landschap. Deze vliegtuigen zijn nog in Nederland gebouwd, en blijken goede diensten te bewijzen

De groote parade

Even indrukwekkend en sterkend was de parade, die te Batavia gehouden is. Alle onderdeelen van het Koninklijke Indische Leger namen er aan deel. Terwijl de troepen defileerden onder de pitlige marschmuziek der Militaire. Kapel, vlogen eskaders jachtvliegers en bommenwerpers in prachtige formatie door de lucht, als een teeken van onze groeiende, parate verdediging. Batavia had hier het voorrecht van een eerste Indische luchtparade. Maar toen de troepen, na dit inspireerende militair vertoon hun kwartieren weer opzochten, dreunden de motoren boven andere Indische steden en desa’s en overal waar zij passeerden voelde de bevolking het bekende woord, “ want er is macht van de Regeering daar ”.

Treffend strijdvaardig waren houding en voorkomen van de troepen, en de

voortgeschreden mechaniseering maakte indruk op het groote publiek, waaronder menig oud-strijder, de borst met onderscheidingen versierd voor eervollen dienst in de verre Buitengewesten.

Gedachten aan het Moederland

Onder het motto “ Nederland zal herrijzen ” was een tentoonstelling georganiseerd van moederlandsche kleederdrachten en folklore, waarop de schilderachtige kleederdrachten van Zeeland tot Friesland, met gratie gedragen werden. Daar werden de nationale en provinciale liederen gezongen en daar werd de gedachte aan het bezette Moederland in zichtbaren vorm gestalte gegeven. Die gedachten vonden tevens uitdrukking in een grootsch opgezette V-parade, waarbij corporaties, vereenigingen en instellingen zoowel als individueele deelneming, in een schier eindlooze opvolging, de geheele Indische gemeenschap vertegenwoordigend, langs den Gouverneur-Generaal trok.

Een afdoend antwoord

In die stemming hèeft Indië, met groote scherpte, zich voor een enkelen keer verwaardigd te antwoorden op hetgeen een verradersstem, via een Nederlandsche schepping als de Phohi, in opdracht van zijn Duitsche meesters, zich vermat tot Indië te zeggen.

“ Het is juist omdat wij onszelf willen blijven”, zoo sprak de stem van Indië —“ dat wij de samenwerking met da twee grootste democratieën, het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten, verwelkomen en ons verheugen over den stroom van wapenen, die wij ontvan-

gen . “ Onze houding hier is kalm en vreedzaam, maar wij zijn voorbereid op alles en zullen niet dulden, dat de vijand dén voet zet op Indischen bodem”. In antwoord op de lasterlijke bewering, dat er moeilijkheden en onrust zouden zijn onder de Indonesische militie, werd ge- / wezen op den stroom van vrijwilligers die zich bij de recruteeringsbureaux komen melden, met de veelzeggende woorden: “ Soeka sendiri”, ik kom uit eigen vrijen wil.

Uitdrukkelijk zeide Indië, dat het verheugd is met den ervaren diplomaat en staatsman als Gouverneur-Generaal en met zijn bestuurders, die geen advies van Seyss-Inquart zullen aanvaarden. Indië heeft meer vertrouwen in zijn eigen orde, zonder geweld en roof, zonder pijniging en concentratiekamp, zonder corruptie en vuil, dan in de Nazi-nieuwe orde.

★ Kort nieuws

De oproep van Prins Bernhard om f 1.6.500.000 voor een nieuwe jager “ Jan van Galen” vindt reeds beantwoording.

Zeer binnenkort zullen de middelen worden overgemaakt voor den aankoop van nog zes Spitfires.

Ook zijn de fi.471.250 voor een derde torpedomotorboot voor de Marine naar Londen geremitteerd.

De Inheemsche militie zal reeds op 25 September voor eerste oefening onder de wapenen komen. ♦

De tot Roode Kruis-schip omgebouwde “ Oranje ” heeft zijn eerste reis met 600 gewonde Australische en Nieuw Zeelandsche soldaten vap het Midden Oosten naar Australië veilig volbracht.

Inheemsche rubberplanters, gouvernementskantoren, scholen en particulieren op Sumatra’s Oostkust hebben f 1.15.500 gestort in de Vereen. Fondsen.