NEDERLANSCH NIEUWS

* Een manende stem

van een uit het vaderland gevluchte*

VELE JONGE en niet meer jonge lieden zijn hier, langs verschillende wegen uit Nederland aangekomen, en telkens komen nog weer nieuwe, individueel of in groepjes aan. In den kring van deze kortelings uitgewetenen heerscht een eigenaardige geest. Gloeiende gevoelens hebben hen bewogen zich te wagen aan den, voor de meesten zeer' gevaarlijken tocht. Zij komen hier terecht in een Nederlandscbe gemeenschap, die haar normale leven leidt, en waarin zelfs het streven van de ijverigsten genormaliseerd is. Veel van hetgeen zij waarnemen stelt hen teleur. Hun diensten kunnen niet met den spoed worden aanvaard, waarop zij hadden gerekend. Ook zijn er wel fouten te hunnen opzichte begaan. Dit alles is onvermijdelijk. Maar even onvermijdelijk is een anti-climax in hun indrukken en gevoelens.

Talrijke klachten hebben ons uit dit midden bereikt. Wij hebben gemeend aan den volgenden brief, waarvoor ons opname gevraagd wordt, die niet te moeten weigeren. De brief geeft een goeden indruk van de algemeene stemming. Het oordeel van deze mannen, die hun leven hebben gewaagd voor onze zaak, heeft het recht, gehoord te worden, ook al zal het niet iedereen aangenaam of gematigd genoeg in de ooren klinken.

De brief luidt als volgt;

“ Gij hoort vele verhalen over wat zich in Holland afspeelt. Ik weet het, giJ zijt trotsch, wanneer U verhalen bereiken hoe men in Nederland pal staat tegen den storm van nazisme en barbaarsohheid. Het is goed, dat gij ook iets meer vanuit Holland verneemt, voordat ik de vrijheid neem U enkele vragen te stellen.

Weet dan, dat men in Nederland bereid is nog door veel heen te gaan, dat velen zelfs er het hoogste goed voor over hebben, oin te verwezenlijken de drie bekende woorden “ Nederland zal herrijzen.”

Beseft, hoe het groote samenhoorigheidsgevoel, dat door ons volk heen gaat, ons ginds niet alleen de kracht geeft om menlijk alles te trotseeren, maar tevens bij ons heeft weg-gesneden het kleinzielige verleden van zich op de teeimn getrapt of zich gepasseerd te gevoelen.. Beseft ook, hoe het gevoel van kracht, dat hierdoor ontetaat, onze persoonlijke ambities doet vergeten en dat wij veel opzij zetten en overbruggen, alles voor de goede zaak.

Ik mag U niet verhelen, dat bij ons in Nederland de vraag veelvuldig naar voren wordt gebracht: Is men te London ook wel door een dergelijke geestkracht opgezweept. Werkt men te London dag en nacht om ons land te helipen en te bevrijden? Is men te Londen ook bereid door zware concessies heen te gaan, het hoogste op het spel te zetten om maar “ het ” doel te bereiken?

Toen men van de jongste mihisterieele crisis vernam, heeft men zich afgevraagd.

of men te Londen begreep dat het tegenwoordige Nederlandscbe volk slechts een regeering aanvaarden kan, die opgebouwd is volgens de eischen van de hoogste krachtsontwikkeling en van de hoogste doeltreffendheid, en dat men slechts minachting zou hebben voor een constructie volgens de oude practijken van het evenwicht tusschen partijen, die voor het Nederlandsche volk in hun ouden vorm niet meer bestaan.

Wij hebben in Holland een zoo heiligen haat gekregen tegen de Duitsche infiltratie der sde colonne, dat U het zult kunnen begrijpen, wanneer men zich in Holland of de nu zoo groote Nederlandsehe kolonie in Engeland wel heelemaal vrij is van de voor-oorlogsche indolentie, die ons ten val heeft gebracht, en of men tevens bevrijd is van de funeste neiging om altijd weder verontschuldigingen te vinden voor de Duitsche misdaden.

Er zijn toch feiten bekend van vroegere dergelijke sympathieën bij enkele heeren, die nu in het bezette, maar niet verslagen Nederland den indruk maken van zeer gevaarlijk. In dezen zenuwen-oorlog—want die blijft doorgaan, ook in ons bezette land—zetten wij de .tanden op elkaar, steunen onze kameraden met levensmiddelen, bons_ en geld om maar te verhinderen dat zij in Duitschen slavendienst in Duitschland moeten werken.

Wij bijten ons door veel heen, maar zoeken—en dit helaas nog maar al te dikwijls tevergeefs—naar een uitstralende kracht vanuit London, die ons bewijst dat er wat meer gebeurt dan alleen de algemeen huishoudelijke zaken. Hoe komt het dat bij zoovelen, die hun leven in de waagschaal leggen om naar Engeland te komen, na eenigen tijd de dag wordt verwenscht dat zij naar Engeland zijn gekomen? Waarom voelen die jongens zich in hun enthousiasme yerraden? Kunt U er een verklaring voor vinden, hoe het mogejijk is, dat Hollandsche vlieg-officieren, die hier zijn aangekomen, na 5 weken waclron radeloos rondloopen, zonder dat men hun een passenden werk-kring heeft kunnen aanbieden? Men heeft vliegers noodig, dat is bekend, waarom wordt dan hun enthousiasme dood-gedrukt?

Is men te Londen werkelijk met den heiligen wil bezield, en wordt deze wil door de zwaarste offers niet gebroken om ons vaderland te ontzetten? Wij gelooven dit van enkelen, maar niet van iedereen. Kunt U het begrijpen, dat bovengestelde vragen in Nederland de ronde doen? Kunt G begrijpen dat wij, die er veel vooy hebben gehad hier te komen, ontgoocheld zijn?

Wij in het bezette gebied hooren langs omwegen van Nederlandscbe heldendaden van onze onderzeeërs en handelsvloot, maar zelden bereiken ons gegevens direct uit Londen, waarop wij trotsch kunnen zijn, en die ons tevens geruststellen. Wij_ weten niet hoe onze zakelijke belangen in het buitenland worden behartigd. Wat wordt

voorbereid om, wanneer de bevrijding zal zijn verwezenlijkt, onzen handelsgeest de kans te geven de zwaar gekortwiekte vleugels weder uit te slaan? In Holland piekert men met angstig voorgevoel over deze zaken. Geeft hun de moreele opbeurende kracht om de komende wintermaanden door te komen. Geeft hun door daden de verzekering van onze toenemende kracht, laat hen door actie zien dat wij paraat zijn. De komende winter wordt moeilijk in Holland. Geef hun daarom iets waar zij zich aan vast kunnen houden, iets stevigs waar “ pit ” in zit. Ik die zoojuist uit Holland kwam, ik verzeker U—ze hebben het noodig, maar bovendien ze hebben er ook recht op.”

HITLERS VUIST

Een goed teeken Alle nederlandscbe beroepsen reserve-officierep, inbegrepen zij die zich niet meer in actieven dienst bevinden, zijn thans verplicht, al de in hun bezit zijnde wapenen in te leveren.

Strafbepalingen voor in- en uitreizen HIJ, DIE ONBEVOEGD bet bezette Nederlandscbe gebied binnenreist, of dit gebied verlaat, wordt gestraft met . gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of met een geldboete van ten hoogste 10.000 gulden. Ook de poging daartoe is strafbaar.

Anti-Duitsche leuzen op bank-biljetten Teneinde aan het “ kwaad ” van anti-Duitsche opschriften op bankbiljetten paal en perk te stellen, beeft de president van de Nederlandscbe Bank, mr. Rost van Tonningen, medegedeeld, dat de bank in den vervolge “ dergelijke biljetten als beschadigd bankpapier zal behandelen D.w.z. bij, die er per ongeluk een ontvangt, zal ofwel bet waardepapier haastig vernietigen of wel ermee naar de bank gaan en zoo aanleiding geven tot een uitvoerig politie-onderzoek naar den “dader”.

N.V. INTERNATIONALE CREDIET- EN HANDELS-VEREENIGING "ROTTERDAM" Gevestigd te BATAVIA Filialen in alle deelen van het Verre Oosten IMPORTEURS EN EXPORTEURS Agenturen voor Scheepraartmaatschappijen en CuUunrondernemingen