DE KLOOF tusschen pro en contra wordt grooter

De kloof tusschen de N.S.B. en de rest van Nederland

HEEFT op 15 September tijdens een redevoering te Groningen onder meer het volgende gezegd:

“Wij hebben er naar gestreefd, het Nederlandsche volk tot eenheid te maken, maar daarin hebben wij gefaald. Er bestaat zelfs een onpeilbare kloof tusschen de N.S.B. en de overige groepen, wat ons met wanhoop heeft vervuld. Wat niet wegneemt, dat wij dankbaar mogen zijn voor hetgeen tot nu toe bereikt is, namelijk, dat wij een kern hebben weten te vormen voor de N.S.B. Ons eerste doel moet zijn, de beweging te doen groeien. Verder moeten wij trachten, het Nederlandsche volk voor ons te winnen. Dan moeten wij overgaan tot het op militairen leest schoeien van onze leden, om ook actief op het Oostelijke front te kunnen medewerken. Voorts .moeten onze leden alles in het werk stellen om de Nederlandsche kinderen tot den Jeugdstorm te doen toetreden. Het is dezen winter van het allergrootste belang, leden aan te werven en krachtige propaganda te maken ”. Dit zal niet veel helpen, want alle berichten uit Nederland stemmen hierin overeen, dat de haat en afschuw ten opzichte van de Nederlanders, die de Duitschers helpen, eer groeit dan afneemt.

W.A. laat zijn tanden zien

■r\E PERSDIENST van de N.S.B. heeft in Het Nationale Dagblad medegedeeld, dat het vrijwillige Nederlandsche Legioen voor 60 procent uit mannen van de W.A. bestaat. Toen de Duitsch-Russische oorlog uitbrak, zoo vervolgt het blad, “ was het noodig, dat er een kern van de W.A. in Nederland bleef, omdat de ‘ gentlemen ’ aldaar niet in staat bleken, zich onder de Duitsche bezetting behoorlijk te gedragen. Het zou voor hen wel eens goed geweest zijn, dat ze een poosje onder de omstandigheden van de Fransche bezetting van het Rijnland verkeerd hadden. De mentaliteit van onze tegenstanders blijkt wel het best uit het feit, dat zij ons uitknipsels uit de kranten

van van Nederlanders aan het Oostelijke front toezenden en daarbij schrijven: Goed zoo, hartelijk gefeliciteerd. 15,000 meer zou nog beter zijn.

“ Onze tegenstanders wachten met spanning ‘ Bijltjesdag ’ af, maar het staat nog te bezien, wie dan het ergst er aan toe zal zijn, aangezien onze W.A. paraat is. Als er 200.Ö00 N.5.8.-leden zijn, waarvan er 198.000 geen onderscheidingsteeken dragen, dan neemt niemand eenige notitie van de N.5.8., maar als men 12.000 sterke en zwaar gewapende W.A.-mannen ziet dan maakt dat grooten indruk. Eenmaal zal de tijd aanbreken, dat het heele land onze mannen de eer bewijst, die hun toekomt.”

Dit laatste zinnetje geeft weer een kijk op de volkomen Duitsche geestesgesteldheid van “ Nederlanders ” als Mussert, Rost van Tonningen enz. Daar wordt toch “ eerbewijs ” genoemd als van nature “ toekomende ” aan hun zwaargewapenden, d.w.z. aan brutale macht zonder meer.

Ook een Nederlander

■pjE PLAATSVERVANGENDE leider van de Nat. Soc. Ned. Arbeiders Partij, Lensink heeft in een vergadering te Utrecht over “ Het Lot van ons Volk ”, een rede gehouden waaraan wij het volgende ontïeenen;

“ Niet voor niets,” aldus Lensink, “ dragen wij van 1931 af het bruine hemd van de partij, het eerekleed van het nationaal-socialisme. Wie lid wil worden van de N.S.N.A.P. moet aan de drie volgende voorwaarden voldoen: ten eerste van Duitsch bloed zijn, vervolgens het programma van Adolf Hitler voor 100 procent aanvaarden, en tenslotte als leider slechts den Fuehrer zien ”.

Tot besluit sprak Lensink nog de geruchten tegen: dat de N.S.N.A.P. verboden zou worden, dat de partij in de N.S.B. zou worden opgenomen en dat de N.S.N.A.P. in de N.S.D.A.P. zou worden opgenomen.

De eerste Nederlandsche S.S.-mannen In het Oosten gevallen

GROEPEN S.S.- en W.A.- mannen gaan met de noodige plechtige ceremoniën telkens vanuit Den Haag naar Krakau om zich bij het Nederlandsche legioen aldaar te melden. Bij een dezer gelegenheden (op 28 Aug.) voerde, nadat de S.S.-man Kroese een gedicht van René de Clercq had voorgelezen, de voorman Feldmeyer het woord en zeide onder meer:

“De eerste kameraden zijn thans in het Oosten gevallen. Zij, dig nu vertrekken, gaan als politieke soldaten. Zij zijn na de thans vergeten levende soldaten, die in Indië vochten, de eerste frontsoldaten.”

De plaatselijk commandant, “ onderschaarleider ” Bettink, richtte zich speciaal tot de achterblijvende vrouwen en verloofden en zeide, dat de S.S. haar zooveel mogelijk zal helpen door den moeilijken tijd heen te komen. Er zullen voor de vrouwen bijeenkomsten belegd worden, terwijl “ voor haar de gelegenheid is geschapen om bij elkaar te komen wonen ”. Alles wat met den Duitscher heult vindt elders geen steun.

De vijf terdood gebrachten

TN HET NUMMER van 23 Augustus hebben wij medegedeeld, dat de Duitsche bevelhebber voor het bezette gebied in Nederland, generaal Christiansen, vijf Nederlanders terdood veroordeeld had, aangezien zij de bemanning van een Britschen bommenwerper, die op Nederlandsch grondgebied moest dalen, hulp verleend hadden. Thans wordt bericht, dat het vonnis voltrokken is.

Nederlander in Frankrijk ter dood veroordeeld

NEDERLANDSCHE koopman J. L. W. van Doornik geboren 26 Juni 1905 te Parijs, is naar de N.R.Crt. meldt, wegens spionnage ter dood veroordeeld en het vonnis is op 29 Augustus te Parijs voltrokken.

VOORWAARTS MARSCH! (Een serie beelden van den Nederlandschen vrijheidsstrijd) VERGEET NIET: Elke dag is een stap nader tot de overwinning en herstel van normale handelsbetrekkingen Gepubliceerd door de fabrikanten van : CHIEFTAIN GIST, CHIEFTAIN Ei-vervangingsmiddel en WACHT IN NEDERLANDSCH INDIË andere Chieftain producten voor den bakker en voor grootste en modernste deel van de Nederlandsche . , oorlogsvloot bevindt zich in Nederlandsch Indische den levensmiddelenfabrikant wateren, waar scherp wacht wordt gehouden. Men is er paraat, en de waakzaamheid verslapt er geen oogenblik «y BRITISH FERMENTATION PRODUCTS LTD. i.„don a»d ip.wi=h