Is er honger? Of er in een gepaald gezin honger wordt geleden hangt —• helaas af van ’t bezit van geld. De “ zwarte markt ” helpt de welgestelden, en nog steeds wordt bovendien geteerd op gehamsterde voorraden. De groote massa van ons volk is echter ondervoed en op weg naar een toestand van voortdurend honger lijden. Het teekent de felheid van het volkskarakter, dat wij uit arbeidersmond gehoord hebben: “’t Zal hongerlijden worden. Maar dat is juist wat we hebben moeten, ’t Is goed, dat het die kant uit gaat ”.

Is de felheid zoo algemeen? •

Fel is het volk. Fel zijn de jongeren in alle klassen. Die jongeren wachten van uur tot uur op actie. Zelfs de z.g. intellectueelen onder hen gelooven direct geruchten, als ze betrekking hebben op zoo iets heerlijks als een “ invasie ”. Het zal 10 Sept. zijn en ge ontmoet een verstandig man in een verantwoordelijke positie, die u zegt: “De 16e. Dan gebeurt het ”. Holland is wat men noemt geladen.

Voorbeelden van felheid?

Welnu, neem bijv. een van de vliegeraanvallen op de Eotterdamsche havens. Er waren dooden gevallen. Ook landgenooten. Zoolang de bommen van niet erg hoog worden neergeworpen, maar in dapper gevecht, aanvaardt Nederland ook zulke verliezen (van de eigen menschen) zonder een klacht. Honderden Kotterdammers zagen, hoe een Engelsch vliegtuig, door gebrek aan munitie op de vlucht voor een Duitscher, zóó laag over den Coolsingel vloog, dat het telefoondraden meenam! De Duitscher zat bovenop hem als een havik op een duif. Maar bovenop den Duitscher suisde de Spitfire, als een kleine adelaar bovenop de havik. En het knetterde alles van mitrailleurvuur. De onderste Engelschman viel helaas. Wat jammer! Maar de Duitscher sloeg vlak daarna in vlammen te pletter. Hoera! Alles danste in Eotterdam van pleizier! De Spitfire had den Duitscher vernietigd. Prachtig! Niemand, die toen maar een oogenblik een klacht zou hebben geformuleerd om den dood van eenigen van onze eigen menschen. . . . Haat maakt hard. Er is geen sentimentaliteit. Hebben onze Joodsche medeburgers te lijden?

Heel veel. Het moreele leed is het ergste. U kent Amsterdam? Dus ook de ■ brug tegenover de Diamantbeurs, waar de Weesperstraat begint? Daar, en op heel veel andere plaatsen, staat nu

een groot geel geschilderd bord met zwarte letters erop: “Juden Viertel”, “ Joodsche wijk Dan wandelt U over de brug tot aan de Nieuwe Prinsengracht: “Juden Gracht”, “Joodsche Gracht Weer een paar passen, daar is de Nieuwe Kerkstraat: “Juden Strasse”, “Joodsche Straat”. Tijdens de relletjes was heel deze buurt met hoopen prikkeldraad afgesloten als een ghetto. Dwars door den Haag loopt een lijn, die het Scheveningsche gedeelte afscheidt. Witte borden. Daarop: “Beperkte bewegingsvrijheid voor Joden ”. En zoo maar door. Doordat onze Joodsche landgenooten geen theaters enz. meer mogen binnengaan, zal het Concertgebouw wel opdoeken. Het bestond voor een groot deel door Joodsche contributies, en de man, die “de gaten geregeld stopte ”, weigerde het van nu af te doen. Wat weet TI van gruwelen?

Van gruwelen weten we niets dan dat ze zeer zeker plaats hebben. Als U weet, hoe de Grüne Polizei dagelijks de fatsoenlijkste menschen behandelt, zult Uzelf daaruit kunnen afieiden, hoe dit uit de sadistische S.A. gerecruteerde corps onze “ verdachten ” behandelen moet, uit wie het geheimen wil loswringen. Een voorbeeld van hun optreden. Wie in Amsterdam na 12 uur op straat aangetroffen wordt, wordt medegenomen naar het City-theater aan het Kleine Gartmanplantsoen. Oude dames, die zich verlaat hebben, een werkman, een ambtenaar wiens horloge verkeerd liep, ze worden daar “ gemassregelt ”; “de trap op! ” wordt hun toegeschreeuwd. “In looppas! Vlug wat! Ho! Weef stilstaan! Armen omhoog! Armen neer! Knieën buigen! ” En dan weer, nóg eens en nóg eens de trappen op en neer gejaagd. Een jonge vrouw is in een hoek gezet met het gezicht afgewend, misschien heeft ze een kras woord gezegd tot een van deze groene lafaards? Elders heeft men een man met bloote voeten in een ton met modder gezet, recht overeind, uren achterelkaar. Ouden van dagen zakken meermalen op de trappèn ineen van uitputting. (Dit alles geschiedt in ons Amsterdam, in den Haag, in Botterdam, in ons Nederland, bakermat van burgervrijheden, thans in 1941.) .

Wij begrijpen, na deze mededeelingen van uit Nederland onlangs naar .Engeland overgekomenen, nog beter, waarom in ons vaderland eigenlijk maar één gedachte in alle hoofden leeft, in alle harten brandt; weer vrij zijn!

“VOLK EN VADERLAND”

RAAST

Folk en vaderland heeft een woesten aanval gedaan op de Nederlandsche dagbladpers in het algemeen en enkele dagbladen als de Haagsche Courant in het bijzonder wegens het feit, dat zij een commentaar op de executie der vijf terdoodveroordeelde Nederlanders gepubliceerd hebben, dat niet in den smaak valt van de N.S.B. “ Deze vijf slachtoffers ”, aldus fulmineert Volk en Vaderland, “ hebben hun lot te wijten aan het feit, dat hier jarenlang op misdadige wijze de publieke opinie vergiftigd is. De Nederlandsche regeering heeft dit jarenlang toegestaan, ja zelfs toégejuicht en aangemoedigd. . . Zulk een handelwijze is karakteristiek Joodsch ... De pers diende te beseffen, dat zij alle verantwoordelijkheid draagt, en het haar taak is het land te beschermen tegen Britsche leugens en provocatie. De Nederlandsche pers heeft iets goed te maken, zij is nu vrij, niet langer afhankelijk van het kapitalisme. Maar als de pers den slechten weg blijft bewandelen, demonstreert zij daarmede, dat zij niet bereid is om de waarheid te verkondigen. I

“ Het commentaar van de Haagsche Courant, zoo vervolgt Volk en Vaderland, is een groot schandaal. Dit blad, dat altijd de onbelangrijkste feiten tot in alle details weergeeft, hult zich thans in een geheimzinnig waas. De Haagsche Courant durft, of wil niet uitspreken, dat het de voormalige Nederlandsche regeering geweest is, die den opperbevelhebber indertijd last gaf te capituleeren, om menschenlevens te sparen en diezelfde regeering, naar Joodschen trant, thans bezig is de bevolking in het geheim tot sabotage op te stoken, en zoodoende schuld is, dat er slachtoffers vallen. Wij verachten het standpunt van de Haagsche Courant. De Telegraaf is geen haar beter, zoo niet slechter. De pers heeft ons land anti-Duitsch gemaakt en zij is daarom verantwoordelijk voor de gevolgen. Indien de pers ook maar eenig schuldbewustzijn toonde, zou zij het volk verkondigen, hoe immoreel en misdadig de Britsche politiek altijd geweest is, en nog is. En dan zou zij verkondigen, dat alle Joden aan de overzijde van de Noord Zee uitgebannen en een fatsoenlijke Nazi-staat gevormd diende te worden ”.

VOORWAARTS MARSCH!

(Een serie beelden van den Nederlandschen vrijheidsstrijd)

VERGEET NIET:

Elke dag is een stap nader tot de overwinning en herstel van normale handelsbetrekkingen Gepubliceerd door de fabrikanten van: CHIEFTAIN GIST, CHIEFTAIN Ei-vervangingsmiddel en andere Chieftain producten voor den bakker en voor den levensmiddelenfabrikant

No. 16. DE NEDERLANDSCHE BRIGADE IN ENGELAND IS GOED GEMECHANISEERD. Hier ziet men een pantserwagen in voiie vaart gedurende manoeuvres “ergens in Engeland.” En de mechanisatie van de Brigade gaat nog voort.

BRITISH FERMENTATION PRODUCTS LTD. London and ipswioh