★ Boeiende cijfers

TN HET BEZETTE vaderland |®>s| de gemeentebegrootin- I Sen verschenen. Zij zijn, als altijd, voor oplettende lezers, een thermometer voor den toestand van het volk. Laten we de begroeting van de hoofdstad eens als zulk een thermometer gebruiken. Om het al te dorre karakter van de cijferreeksen genietbaarder te maken, hebben we alle bedragen afgerond.

\De yrocedure. Vroeger,” toen we nog geregeerd werden door “het verrocte en afgetakelde demo-liberale stelsel ” was de behandeling der begrooting dé gelegenheid bij uitstek voor de vertegenwoordiging der burgerij om alle onderdeelen der gemeentelijke huishouding, niets uitgezonderd, in nauwkeurige beschouwing te nemen. De Nazi’s hebben deze critische methode Zij behandelen de zaken vlugger; dan heeft het gemeentebestuur ook geen last fan nieuwsgierige pottekijkers. De gemeentebegrooting van Amsterdam is “ingediend" dcor een ambtenaar, die tot “ wethouder ” is bevorderd (door den De begrooting ligt nu “ 14 dagen ter visie op het stadhuis ”... en wordt daarna door den Nazi-burgemeester in zijn dooie eentje vastgesteld. Punt. Uit. Basta. De inkomsten. De raming der opbrengst van de belastingen is gestegen met ruim één millioen gulden. Dat klinkt aardig, maar laten we eens zien welke belastingen hooger zijn geraamd. Uit een verhooging van de opcenten der winstbelasting denkt men een half millioen ★

kantteekeningen van kantekleer

te halen, uit de uitkeering (inplaats vanuit de opcenten) der gemeentefondsbela.iting ruim een millioen en uit de zakelijke bedrijfsbelasting zestig duizend gulden.

Maar lager zijn geraamd de inkomsten uit de personeele belasting, de vermakelijkheidsbelasting en het vergunnings- en verlofsrecht.

Conclusie: de verarming schrijdt voort en de weeldebedrijven (vermakeliikhe’dsinstituten) ondervinden daarvan de directe gevolgen. De ingestelde verhooging van de belastingen zal de gemeente aan inkomsten helpen, maar deze verarming nog doen toenemen. De schroef perst de laatste restjes welvaart uit het volk. Het onderwijs. De kosten van het onderwijs zijn lager geraamd (drie ton minder) omdat de Joodsche kinderen van de scholen verwijderd zijn. Dat moet beteekenen, dat daarna een aantal scholen is gesloten (of ingericht als kazernes voor de Duitschers) terwijl de overblijvende kinderen bij elkaar zijn gebracht. Het zou aardig zijn te weten hoe groot het maximum aantal leerlingen per klas thans is.

Omtrent de Joodsche kinderen wordt medegedeeld, dat “ aangenomen wordt dat de kosten van het onderwijs aan Joodsche leerlingen niet langer voor rekening der gemeente zal komen.” Dat duidt dus op een lager niveau van het onderwijs voor deze kinderen. In de pers hebben de Nazi’s dit voornemen tot dusver verheimelijkt.

Werkloosheid. De zoogenaamde strijd, dien de Duitschers tegen de werkloo'-he'd in ons land voeren, is groot boerenbedrog. Onze propaganda kan niet uitdrukkelijk genoeg er op wijzen dat er in waarheid in Nederland geen sprake is van vermindering van werkeloosheid. Integendeel: de maatre-

gelen der bezetters hebben de armoede vergroot. Laten we eerst eens naar de cüfers der Amsterdamsche gemeentebegrooting kijken, om daarna enkele algemeene conclusies bij dit punt te trekken.

Verleden jaar waren de kosten voor het hoofdstuk “ Ondersteuning van behoeftigen en werkloozen ” geraamd op 29 millioen gulden. Daar was toen het bedrag der “ materiaalkosten ” voor de werkverruimingsobjecten bij inbegrepen. In de nieuwe begroeting is het bedrag op 31 milLoen geraamd, dus twee millioen hooger. Maar ... de materiaalkosten zijn elders ondergebracht, nl. bij den Kapitaaldienst. De reden, die den “wethouder” er toe noopte dit bedrag daar weg te moffelen, kennen we niet. We kennen ook de grootte van het weggemoffelde bedrag niet, maar we hebben zoo’n vermoeden, dat het is verdonkeremaand, omdat het . . .zoo laag is. Immers aan de grootte van den post “ materialen ” kan men bij benadering afmeten of er veel werkverruimingsobjecten zijn, dan wel of het grootste deel van den toch al gestegen post voor ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen, weggaat aan directe uitkeeringen aan armlastigen e.d. Met andere woorden: deze posten doen vermoeden, dat de armoede schrikbarend groot is, maar dat het “gemeentebestuur” dat liever niet aan de groote klok hangt.

En nu de algemeene conclusies. Er werken ruim 150.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Dat is geen strijding van de werkeloosheid in Nederland, maar uitvoer van koopkracht uit Nederland. Deze massa-export van 'Nederlanders vergroot de armoede in ons eigen land en heeft de werklooshe'd (d'e door gebrek aan grondstoffen enz. toch al groot was) nog schrikwekkender gemaakt. Hoe zorgvuldig de “ wethouder ” in opdracht van den vijand heeft ook geprobeerd heeft de werkelijkheid te verfraaien, uit deze gemeentebegrooting grijnst ons een beeld tegen van geestelijke kwellingen en zwarte armoede, in het heele land. -V-

De sloep werd daarop door de onderzeeboot doelbewust geramd en in stukken gevaren. Toen het den drie mannen daarop gelukte aan boord van het vijandelijke schip te klauteren, werden ze door de Japanners weer in zee teruggedreven, waarop de onderzeeboot in de duisternis verdween. Klaarblijkelijk hoopte de vijand, dat niemand deze wandaad zou overleven, zoodat zij niet bekend zou worden. Dit is echter, dank zij de volharding van deze drie mannen, mislukt. Ze bleven bij elkaar en zwommen rond in de hoop een sloep of eenig wrakhout te vinden, waarop ze zouden kunnen blijven drijven en inderdaad hadden zij het geluk een sloep te vinden, die nog geheel intact was. Daarop Wisten ze den wal te bereiken. Uit het menschonteerend optreden van de Japansche onderzeebootbemanning blijkt wel duidelijk, dat ook op het gebied van den onderzeebootoorlog Japan geheel en al de Duitsche methode yolgt.

Hierbij willen wij nog vermelden dat de Japanners ook op Duitsche manier “ oorlog hebben verklaard aan Nederland ” terwijl hun aanval op Nederlandsch-Indië reeds aan den gang was. “De oorlog is begonnen Om een einde te maken aan de vijandeliike handelimren van Ne- lnd'ë,” aldus de “ oorlogsverkiaring ”, “en om leven on eigendom van Janansche onderdanen aldaar te beschermen. Wij zijn volstrekt niet van vijandige plannen ten opzichte

van de onschuldige inwoners van Nederlandsch Indië bezield.” Daarom zijn zeker vrijwel direct na het uitbreken van den oorlog als gevolg van den Japanschen aanval op Pearl Harbour de moorden in koelen bloede op de onbeschermde inwoners van eenige plaatsen in den archipel begonnen door Japansche vliegtuigen !

Minahassa en Tarakan

AANLEIDING van de Japansche aanvallen op Tarakan en de Minahassa heeft de Indische radio een commentaar gegeven waaraan het volgende ontleend zij: Tarakan is een klein eilandie, beroemd om zün olierijkdom. De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft er een belangrijke vestiging en daarom is het aantal Europeanen in verhouding betrekkelijk groot. Het zal wel algemeen bekend zijn,'dat reeds geruimen tijd geleden alle maatregelen genomen waren om de olieinstallaties en ook de olieputten zelf op het eiland grondig te kunnen vernielen, ingeval bij een viiandelijken coupe Tarakan niet behouden kon blijven. Met traditioneele Nederlandsche grondigheid zün de voorbereidingen getroffen. Naar alle waarschiinliikheid zal het garnizoen niet in staat zijn het langen tijd tegen de vijandelijke

overmacht uit te houden, zoodat men er wel zeker van kan zijn, dat reeds op dit oogenblik het vernielingswerk uitgevoerd is. Deze vernielingen waarborgen de onbruikbaarheid van het eiland als bron van het vloeibare goud toch minstens voor een half jaar en het behoeft wel geen betoog, dat we niet van plan zijn de Japanners daar langer te laten zitten!

De Indonesische bevolking van de Minahassa is nagenoeg geheel christen, en mede tengevolge daarvan is de Minahassa de meest vereuropeeschte landstreek van den Archipel. Om deze reden en ook'om de groote loyaliteit en Oranje-gezindheid van de bevolking, noemt men de Minahassa vaak de “ twaalfde provincie van Nederland ”. De hoofdstad is Menado, de 'welvarende havenplaats op het uiterste Noordpunt je van het grillig gevormde Celebes. Zijn burgers, die de militaire uniform aantrokken, genieten een uitstekende reputatie in ons leger. Amboneezen en Menadoneezen zijn de dapperste vechters, die wij hebben. Juist om die redenen kan men er op rekenen, dat de Japanners hier niet zonder slag of stoot de baas zullen worden. De militaire sterkte van onze troepen daar moge dan verre inferieur zijn, in getallen uitgedrukt, aan die van den aanvaller—aan “spirit” mankeert het niet. Economisch is de Minahassa van ondergeschikte beteekenis. De voornaamste producten zijn

rijst en copra. En daar zullen de Japanners niet veel aan hebben. Uiteraard heeft hun landing in de Minaha'-'sa ook geen economisch doel. Zij willen er bases vestigen voor hun vlooten luchtmacht, om straks te probeeren elders voordeeliger slagen te kunnen uitvoeren.

De “ Javabode ” betoogt, dat we, ondanks de zekerheid van den leeuwenstrijd onzer soldaten in Menado, niet blind moeten zijn voor het feit, dat tengevolge van de groote overmacht de voornaamste van de residenties wellicht in handen zullen vallen van den vijand. En deze bezetting, zoo vervolgt het blad, zal —we zijn ervan overtuigd voor ons allen een aansporing, ja, een zweepslag zün, tot nog grootere krachtsinspanning, het betoenen van nog grooteren moed en het brengen van nog grootere offers voor de algeheel e bevrijding van ons Koninkrijk.

De 'Yoice ot the Ketherlands' is, evenals Vrii Ne'jerland, iets van uiteriijk veranderd, MAAR het Is even belangwekkend van inhoud gebleven voor uw Engelsche vrienden LAAT HET HUN EENS LEZEN Door opneming van advertenties hebben wij den abonnementsprijs kunnen verlagen