Eerst het klontje, dan de zweep

Met geschenken eii bedreiging hengelt men om wintergoederen

KERST EN OUDEJAAR IN BEZET GEBIED

In ons land zei men de laatste dagen van het jaar tot elkander: “ Met Oudejaar wordt het OZOI ”

“ Oranje Zal Overwinnen? ” vroeg een ander dan ongeloovig, “ nü, niet Oudejaar? ” “ Neen,” was het dan, “ Qudejaar Zonder Oliebollen! ” Het goede humeur verlaat onze menschen niet. Maar de oliebollen, en zooveel anders, verlaten hen wel.

Toch kennen wij een familie, en dus zullen er duizenden zulke families geweest zijn, die ondanks alle voedselgebrek, kans had gezien wat meel uit te sparen voor den Oudejaarsavond. Dat was een verrassing. In slechts enkele gezinnen, van welvarender menschen of van wie nauwe betrekkingen heeft op het platteland, verscheen in de Kerstdagen of op Oudejaar een kalkoen op tafel (f 1.30 a f 1.35). Anderen waren erg blij met een konijn (f 1.- a fl.B-) of met een haas (fl.lo-). In honderdduizenden gezinnen kon daarvan geen sprake zijn. Maar op het eind van het jaar is moeder de vrouw vindingrijk.

TN DE NEDERLANDSCHE A dagbladen staat een oproep aan Nederlanders om aan de winterinzameling, die de Rijks-Duitschers in Nederland voor den aan het Oostelijke front staande Duitsche soldaten in den vorm vap een “vrijwillige” beschikbaarstelling van warme kleedingstukken organiseeren, deel te nemen, aangezien deze inzameling “toch ook ten goede komt aan de leden van alle Vrijwilligerslegioenen aan het Oostelijke front ”.

De volgende voorwerpen en kleedingstukken komen voor de inzameling in aanmerking: overschoenen, warme wollen stukken, zoo mogelijk gevoerd of met bont bekleed, sokken, kousen, vesten, jakken of pullovers, warme, vooral wollen onderkleeding, borstrokken, onderpantalons, gordels, .borst- en longenbeschermers, elk soort hoofdbedekking, oorbeschermers, pols- en kniewarmers, bontjassen in den ruimsten zin des woords, korte bontjassen en bontvesten, met bont gevoerde schoenen van elke soort en maat, dekens, vooral wollen en donzen dekens, dikke warme handschoenen, vooral met bont gevoerde leeren handschoenen, gebreide handschoenen en wollen wanten. Verder gestikte of gevoerde vesten, wollen shawls en halsdoeken. “In het algemeen alles, wat er toe dient om den strijd tegen den in dezen winter vroeg begonnen koude met succes te voeren.”

Nederlanders, die eervergeten genoeg zijn om aan dezen oproep gehoor te geven, krijgen voor de geschonken wollen en bonten kleedingstukken een speciale kwitantie, die op een later tijdstip kan worden ingeruild voor een schenkingsoorkonde, welke hun namens het Duitsche volk zal overhandigd worden.

Dat is het klontje. Maar nu de zweep:

Hitler vaardigde op 23 December 1941 een verordening uit ter bescherming van de inzameling van wintergoederen ten behoeve van het Oostelijk front. Deze verordening luidde als volgt:

“ De inzameling van wintergoederen ten behoeve van het front is een offer van het Duitsche volk voor zijn soldaten. Derhalve bepaal ik: Hij die zich met ingezamelde goederen of met goederen, welke door dengene, die gerechtigd is er over te beschikken, voor de inzameling zijn bestemd, verrijkt of zoodanige goederen anderszins aan hun bestemming onttrekt, wordt met den dood gestraft. Deze verordening treedt in werking met haar afkondiging door de radio. Zij geldt in het Grootduitsche rijk, ' in het Gouvernement-Generaal en in de, door de Duitsche troepen bezette gebieden.”

De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op 5 Jan. j.l. een verordening uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat bovenstaande verordening van den Fuehrer met terugwerk-ende kracht (!) op 23 December 1941 in het bezette

Nederlandsche gebied in werking is getreden. “ Eveneens wordt met de doodstraf gestraft hij, die zich met wintergoederen verrijkt, welke buiten de inzameling van het Duitsche volk om zijn bijeengebracht, of door dengene, die gerechtigd is er over te beschikken, zijn klaar gemaakt om ten behoeve van het front te worden gebruikt, dan wel zoodanige goederen op andere wijze aan hun bestemming onttrekt.”

Of de Duitschers het in Kusland ook benauwd hebben! Om wat wintergoederen bedelen zij zoetsappig in ons land en dreigen zij tegelijkertijd met den kogel.

Fancy prijzen in Nederland De PEIJZEN op de zwarte markt in Nederland worden fantastisch hoog. Onze gegevens komen ook ditmaal uit de beste bron, ware dit niet zoo, wij zouden aan overdrijving denken. Welnu, in Haarlem is een pond thee verkocht voor 80 gulden; dat zal inderdaad uitzondering geweest zijn, maar algemeen weet men, dat een complete auto-band op ongeveer f 1.500. komt, een auto

van normaal 1800 gulden op f1.7.000. of meer. En dit ondanks de bezine-bepalingen. Een vendumeester had onzen inlichten meegedeeld, dat als er ergens in Nederland een boedel wegens sterfgeval onder den hamer komt, de menschen fancy-prijzen geven voor oude jassen, vesten, alles, wat het ook is. En op zulke verkoopingen heeft men evengoed als in den winkel zijn textielpunten in te leveren als men kooper is.

Waar menschelijk haar bruikbaar voor is

TTET MENSCHELIJKE haar, dat in Nederland door de kappers ingezameld moet worden is eerst als proef gewasschen door de Tilburgsche Wolwasscherij. Dit wasschen is veel bewerkelijker dan het wasschen van wol en vergt dan ook het dubbele personeel, zoo lezen wij in De Telegraaf. Eerst bij eeii constanten aanvoer van minstens 2.000 kg per week (dat is wat thans bruto in Nederland wordt ingezameld) kan met nuttig rendement gewerkt worden.

Het géwasschen haar komt voorloopig slechts in aanmerking voor het opvullen van auto- en spoorwagenkussens. Men heeft getracht het menschelijk haar te mengen met een hoeveelheid verspinbaar materiaal zooals bijvoorbeeld koehaar. In de practijk is gebleken, dat wanneer het haar een chemische behandeling had ondergaan, bij een mengsel van 60% menschenhaar en 40% koehaar een bruikbaar garen vervaardigd kon worden. Dit garen is reeds gebruikt als kettinggaren voor bouclétapijt.

Indien het haar geperst zou kunnen worden bestaan grootere mogelijkheden. Op deze wijze zou het verwerkt kunnen worden in triplexplaten en als geluiddempend en isoleerend materiaal gebruikt kunnen worden.

VOORWAARTS MARSCH! (Een serie beelden van den Nederlandschen vrijheidsstrijd)

VERGEET NIET: Elke dag.ls een stap nader tot de overwinning en herstel van normale handelsbetrekkingen Gepubliceerd door de fabrikanten van CHIEFTAIN GIST, CHIEFTAIN El-vervangingsnniddel en andere Chieftain producten voor den bakker en voor den ievensm iddelenfabri kant

RRinSH FERMENTATION PRODUCTS LTD. London and Ipswich

No. 31. OORLOG IN HET INDISCH GEBERGTE. Oorlog aan rotsachtige kusten of in bergachtige gedeelten van Nederiandsch Indië vereischt speciale methoden en speciale wapenen. In het bijzonder is mobiele bergartUlerie van groot nut. Hier ziet men led«n van de gespecialiseerde mobiele bergartillerie van het Nederiandsch Indische leger bij hun vuurmond.