* KWEEKSCHOLEN VOOR LEIDERS

Het oude Sparta nagevolgd

Benige weken geleden gaven wij een overzicht van het nieuwe schooltype, dat de Duitschers in Nederland wenschen in te voeren. Wij gaven dat toen zonder commentaar. De stichting van deze scholen hangt natuurlijk ten nauwste samen met de plannen van den overwel- Sger Srland aan de Nederlanders te ontnemen en door Duitschers te laten bewonen, Om dS overgang voor henzelf ffemakkeliik mogelijk te maken de Duitschers zoogenaamde Reichsschulen in die zij mogelijk alleen voorloópig ook bestemmen voor ons *°lk

Maar dat dit schooltype geheel is toegespitst op de behoeften der Duitschers zelf, blijkt overduidelijk uit een lezing, die een Hauptreferent fuer Erziehung onlangs ■heeft gehouden. Deze scholen hebben te voorzien in een specifiek Duitsch tekort. Den nationaal-socialist is namelijk voorgehouden, dat de oorzhak van het uitblijven van een glorieus tijdperk in zijn geschiedenis is te wijten aan het gebrek aan goede leiders. De enkele groote mannen als Frederik de Groote en Bismark waren niet m staat Duitschland tot een blijvende bloeiperiode te brengen. De verschillende geledingen van het volk brachten niet genoeg geschikte menschen voort, om de ideeën van deze “ leiders ” uit te dragen en hun werken voort te zetten. Mede om meerdere glorie aan de exceptioneele Fuehrers toe te kennen, beweert onzë Hauptreferent, dat genie niet gekweekt kan worden, maar leiders kunnen wel gevormd worden en dat is de opgave van deze school. We zouden deze opzettelijke leidersvorming als een voorbegld bij de vele andere kunnen voegen van de kunstmatigheid van de Duitsche cultuur. (Denk o.a. aan de wijze, waarop de Duitsche taal is ontstaan in tegenstelling met het Fransch, Nederlandsch en Engelsch, die natuurlijk ontstonden, terwijl het Duitsch oorspronkelijk een gefabriekte taal was.) De Dui

itscher is zoozeer militairist, dat hij zijn voorbeelden van het Fuehrertype alleen kan vinden bij de militaire macht. De oude Moltke heeft het in het leven geroepen, toen hij den

generalen staf schiep, waaruit volgens den spreker, zoovele Duitsche strategen van wereldreputatie zijn voortgekomen. Als andere voorbeelden worden de kadettenschool en het oude Sparta genoemd. AI deze gemeenschappen eischten van hun leden volkomen gehoorzaamheid. Het leiderssysteem is volgens de Duitschers gebouwd op onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. En hier begint de begripsverwarring. Misschien is het den Duitschen^referent objectief gesproken niet kwalijk te nemen, omdat hij nog nooit geweten Wft wat vrijheid is, maar deze man verwart voortdurend de woorden leider en dictator. Het kan zeer wel mogelijk zijn, dat beiden soms tot dezelfde materieele resultaten komen, maar de wijze waarop deze dan bereikt worden, verschillen zoozeer, dat ons volkskarakter zich te allen tijde zal verzetten tegen elk dictatoriaal optreden.

De woorden “leiden” en “ dicteeren ” hebben in onze taal niet alleen een andere gevoelswaarde, maar zij hebbp een geheel verschillende begripsinhoud. Van een leider vragen wij, dat hij leiding kan geven, d.w.z.'« dat hij het vermogen bezit, zijn idealen of ideeën, zooals men het noemen wil, vrij uit te dragen tot anderen, en tevens, dat hij in staat is de mogelijkheid te scheppen de capaciteiten der anderen tot de grootst mogelijke ontplooiing te brengen.

De nieuwe scholen er zijn er gelukkig voorloopig nog maar twee in ons land, maar dat is toch twee te veel zijn internaten. De kinderen komen er op tien- of elfjarigen leeftijd. De Hauptreferent vindt dit eerder te oud dan te jong. Want wat in de jonge hersenen gehamerd is, gaat er niet zoo spoedig weer uit, denkt de man. R. M.

Bm-gemeester Mr. Reymer steunt bezetter

A/ÏEN HEEFT er ons op gewezen, dat wij in een vorig nummer den burgemeester van Roermond mr. P- J- Reymer ten onrechte als N.5.8.-er hebben, aangeduid, Bij onderzoek is ons gebleken, dat er inderdaad geen zekerheid is omtrent s mans lid zijn, van deze Beweging. Overigens

is zijn houding als burgemeester zoodanig geweest, dat hij «evengoed N.5.8.-er kon zijn. Hij heeft nu weer op een groote propag*anda-avond ten bate van den landverraderlijken Nederlandschen Volksdienst smadelijk gesproken over menschen, die critiek uitoefenden op propagandisten van. de Winterhulp, zooals hij zelf er een is. Deze burgemeester, die op den propaganda-avond zij aan zij stond met allerlei Duitsche machthebbers, zei ook nog, dat “ onverdraagzaamheid tegenwoordig wordt aangeschreven als nationale deugd, doch dat dit een dwaling is ”. Dit zegt genoeg.

Ontslagen burgemeesters TJOLGENS EEN BERICHT in V De Telegraaf heeft de Commissaris-generaal van het departement van Justitie de volgende burgemeesters uit hun functie ontheven:

D. Breebaart, Zijpe; C. G. Laggers, Wieringerwerf; Jhr. H. A. S. van Reenen, Bergen; L. C. Kolff, Wieringen; J. C. Haspels, Enkhuizen ; S. M. Middelhof, Hoogkarspel; Jhr. J. P. W. van Doorn, Heemstede; H. A. Leenhorst, Hoorn; H. C. J. Gunning, lerseke; H. N. baron van Schimmelpenninck van der Oye, Kloetinge; S. van Hoeve, Zaamslag; A. A. Elenbaas, ’s Heerarendskerke; Jhr. R. A. van Citters, Burgh; J. L. D. Rogmans, Koudekerke; Jhr. R. J. H. Q. Roel], Haamstede; L. H. van Julsingha, Delfzijl. Hierbij zij opgemerkt, dat zeven, dezer ontslagen burgemeesters op de lijsten der gijzelaars staan, die tot dusverre bekend zijn gemaakt.

Onze gijzelaars WIJ LATEN hier nog eenige correcties volgen op de door ons in vorige nummers gegeven namen van Nederlandsche gijzelaars : In nr. 22 staat F. van der Kun,

zwager van den oud-commissaris der Koningin, woonde te Sonsbeek. Dit moet zijn F. van der Kun, zwager van oud-commissaris der Koningin mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. In hetzelfde nummer wordt gemeld: van Hoogstaten moet zijn E. J. Boodenstraten. Dit is helaas omgezet en had moeten luiden: E. J. van Boodenstraten moet zijn E. J. Hoogenstraate.

Nieuwe N.S.B. Burgemeesters

TN DE TWEEDE helft van A Augustus werd de Heer G. Nieuwenhuys als burgemeester van Bussum geïnstalleerd. Deze mooie post verkreeg dit heer, omdat hij al sinds lang in de sfeer is van het Nationaal-Socialisme en in de N.S.B. de positie bekleedde van Kring-Administrateur. G. Nieuwenhuys is in het jaar 1885 ge-

boren, is bestuurslid en daarna voorzitter van de Deli-plantersvereeniging op Sumatra geweest en was verbonden aan de tabaksmaatschappij Arendsburg.

Een tweede N.5.8.-er, wien voorloopig—een mooie positie is toegevallen, is S. D. J. Westendorff, die in 1888 geboren werd, te Bern in Zwitserland den graad behaalde van textiel-ingenieur, en sedert 1942 een kringleider was in den Haag.

Foto’s van de Koninklijke Familie boven Nederland uitgeworpen

Naar wij in de zoojuist uitgekomen brochure “Bomber Command Continues ” lezen heeft de R.A.F. foto’s van de Koninklijke familie boven Nederland rondgestrooid.

Boven Frankrijk wordt, aldus genoemde officieele uitgave, voortdurend een geïllustreerde brochure uitgestrooid getiteld “ Courrier de I’Air,” die bestemd is om de Franschen in te lichten over de waarheid omtrent de oorlogsgebeurtenissen.

Van het uitbreken van den oorlog tot medio Mei 1942 zijn ongeveer 250 millioen pamfletten boven Duitschland en de bezette gebieden uitgestrooid.

KLEINE ZOEKLICHTEN

Volgens den Ostdeutscher Beobachter heeft men te Posnan een heele -wijk aan Nederlandsche handwerklieden toegewezen. De straten kregen er nu namen als Amsterdamsche straat, Hollandsche weg, Edammerplein, enz. ♦

De Berlijnsche correspondent van Dagens Nyheter gaf op 22 Augustus op Mussert’s groote rede dit kommentaar, dat volgens de Duitschers Mussert’s verklaringen een vooruitloopen zijn op de invoering van de dienstplicht in Nederland. *

In Nederland gaan geruchten dat de Duitschers bang zijn voor vergift in allerlei 'uit Nederland gezonden voedselpakketten. Dit zou dan zeker moeten zijn in verband met den pakkettendienst aan de Nederlanders, strijdende aan het Oostelijk Front. Een en ander berust echter louter, voor zoover wij weten, op geruchten. Het gerucht zal ontstaan zijn, omdat onlangs geëischt werd, dat ieder afzender een met name geteekend formulier vooraf in het pakket zou leggen.

I * Een. anecdote, die in Nederland de ronde doet, is de volgende. De nieuwe burgemeester van Rotterdam Müller 1 zou een der ambtenaren . gevraagd hebben, toch [• eens onomwonden te zeggen, e hoe de Rotterdammers over ■, hem dachten. Na eenig e aarzelen en aandringep – ontving Müller toen dit e antwoord: “Ze zeggen, U bent geen. Zimmermann, U heeft geen Fortuyn en Oud is U nog !- niet.”

RAINE & CO. LTD IJZER EN STAAL FABRIKANTEN Rond, vierkant, plat, hoek, T, en U ijzer, mijnbogen, smalspoor, beugels voor gegolfde dakplaten, ijzeren dwarsleggers, verschillende • soorten ijzeren en stalen platen. Hoofdkantoor: Grainger House, Blackell Sl., Newcastle-on-Iyne, 1