* Nieuwsberichten uit Nederland

NEDERLANDSCHE GEESTELIJKEN GEVANGEN GEZET

XTAAR UIT GENEVE aan j-N de I.N.S. is geseind, zijn dertig Nederlandsche geestelijken door de Duitschers gearresteerd, waaraan wordt toegevoegd, dat dit getal zeer waarschijnlijk nog grooter is. Tot deze zestien katholieke en veertien protestartsche geestelijken behoort de heer Kooyman, secretaris van den Ned. Hervormden Jeugdraad.

Een waarschuwing uit Amerika

Een zegsman van het State Department te Washington heeft de komende berechting van zeventig vooraanstaande Nederlanders in het bezette gebied “een voorspel tot hun moord en een symptoom van de vrees der Duitschers voor de nederlaag ” genoemd.

Hij zei dit in een antwoord op vragen over welke berichten bij de regeering te Washington waren binnengekomen inzake de arrestatie van zeventig Nederlanders, die zoogenaamd wegens sabotage en verzet berecht zullen worden. Spreker verklaarde dat zulk een bewijs van terreur slechts een ander tastbaar bewijs genoemd kan worden van den angst der wanhoop, die zich van het Nazi-regime heeft meester gemaakt nu het van alle zijden de nederlaag op zich voelt aankomen. De politieke correspondent van de International News Service te Washington zegt, dat, naar hij vernomen heeft, de regeering der V.S. zeer waarschijnlijk hen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, zal waarschuwen dat tegen hen represaillemaatregelen getroffen zullen worden.

Weer een aanslag

IN Het Nationale Dagblad van 6 October heeft een zekere mevrouw H. A. Jonker, geboren Wennert te Epe in een overlijdensannonce medegedeeld, dat haar echtgenoot Derk Jan Jonker tengevolge van een aanslag is overleden.

Moskou over de patriotten

Radio moskou heeft op 12 October verklaard, dat vijf Nederlandsche arbeiders, die in de gereedschapsfabriek de Bayerische Hammerwerke te Neurenberg tewerk gesteld waren, zich bij de directie aanmeldden met de boodschap, dat zij niet in staat waren door te Werken, omdat zij onvoldoende voedsel ontvangen hadden. De directie riep de hulp van de Gestapo in, die de betrokkenen in tegenwoordigheid van andere Nederlandsche arbeiders half

dood sloeg. In dezelfde uitzending werd

verklaard, dat er zich in zeer kort tijdsbestek 70 gevallen van sabotage in de provincies Friesland, Groningen en Drente hebben voorgedaan. Enkele fabrieken, die voor de Duitschers werkten, werden door patriotten stilgelegd, terwijl deze tevens een arbeidsbureau binnenvielen. Tal van aanslagen op N.5.8.-ers en Duitsche soldaten hebben in genoemde provincies plaats gehad.

Burgemeesterlijke waarschuwing

De burgemeester van Vlaardingen, Hansen, heeft een waarschuwing gericht tot de bevolking, waarin hij verklaard, dat er steeds meer sabotage gepleegd wordt tegen eigendommen van de Duitsche Wehrmacht waardoor hij zich gedwongen acht de bevolking mede te deelen, dat dergelijke sabotagehandelingen uiteindelijk slechts de bevolking schaden, aangezien de Duitsche strijdkrachten uiterst gestreng tegen deze sabotage zullen optreden. De Duitschers, zoo zegt Hansen, zullen er niet voor terugschrikken boeten en andere straffen op te leggen en zelfs gijzelaars op te sluiten en. verantwoordelijk te stellen.

Voorts deelt burgemeester Hansen mede, dat er wederom een bewakingsdienst zal worden ingesteld. Als zich hiervoor niet genoeg gegadigden opgeven zullen de Duitschers daarvoor het benoodigde aantal aanwijzen.

Nalatige ouders strafbaar

IN HET Verordeningenblad van 4 September is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Justitie betreffende toezicht op minderjarigen. Het besluit, dat op dien datum in werking is getreden, stelt een maximumstraf van 5 jaar gevangenis, zes maanden hechtenis of een boete van 300 gulden vast voor diegene, die nalatig is over een minderjarige beneden 18 jaar, die onder zijn wettig gezag staat of aan zijn zorg, opleiding of waakzaamheid is toevertrouwd, het vereischte toezicht te houden, indien de minderjarige een strafbaar feit begaat, dat door behoorlijk toezicht voorkomen had kunnen worden.

Verborgen radio’s

Het “ Handelsblad ” van 27 Sept. schrijft:

“ T)IJ HET politie-onderzoek naar het onrechtmatige bezit van radio-ontvangtoestellen is geconstateerd, dat de radiotoestellen, die in strijd met de beschikking van den “ höheren S.S.- und Polizeiführer ” van 13 Mei 1943 niet zijn ingeleverd, voor het grootste deel steeds op dezelfde wijze zijn verstopt. Zoo werden b.v. radiotoestellen gevonden in schuren onder stroo en hooi, in voerkisten, hokken, op zolders, onder den vloer, in waschmanden, onder

bedden en bekleede meublen, in kachels en haarden, in leege, toegedekte tuinvijvers, in prieeltjes, in niet-gebruikte voertuigen, onder kolen en aardappelen, in schoorsteenen, in ingebouwde kasten, waarvoor tapijten waren gehangen, in bloemstukken, in waterdichte kisten in den tuin begraven, in lichtinstallaties en ten deele zelfs in sanitaire inrichtingen of andere, nog minder geschikte bergplaatsen. In vele gevallen waren de bezitters der toestellen ten zeerste verrast, als zij tot de ontdekking moesten komen, dat het ondoelmatige verbergen der toestellen had geleid tot aanzienlijke beschadigingen, en zelfs tot onbruikbaarheid.

Verscherpte maatregelen bij niet inleveren van radio’s

De Deutsche Zeitung in den Niederlanden van 13 October publiceert een waarschuwing aan het Nederlandsche volk, dat zij, die na 20 October nog in het bezit van radiotoestellen worden bevonden, streng gestraft zullen worden. De betrokken instanties zullen beginnen met beslag te leggen op het huisraad der overtreders, ten bate van slachtoffers der luchtaanvallen.

Huize “ De Voorst ” te Gorssel afgebrand

OF 19 AUGUSTUS is het bekende landgoed Huize “ De Voorst ” te Gorssel, een der merkwaardigste monumenten van ons land, dat een rijke schat van schilderstukken, gobelins en fraai beeldhouwwerk bevatte tengevolge van onachtzaamheid van werklieden, die acetyleenlampen gebruikten, geheel afgebrand. De in Almen wonende eigenaar van het landgoed, deelde mede, aldus de Haagsche Courant van 20 Augustus, dat de kostbaarste stukken in den rechtervleugel geborgen waren.

Het vuur had daar echter reeds door de plafonds en de vloeren het meubilair aangetast en wat door de vlammen gespaard was gebleven leed nu door het water groote schade. De schade wordt op meer dan een millioen gulden geschat. Huize “De Voorst ” is door den bouwmeester Daniël Marot geheel in Louis XIV stijl gebouwd. Het bouwen duurde van 1689 tot 1697 en kostte 42 ton gouds. In 1911 werd het gebouw gerestaureerd.

Brandende zwavel uit vliegtuigen

ONLANGS hebben Duitsche en onder Duitsch toezicht staande bladen met groote verontwaardiging medegedeeld, _ dat er door Britsche vliegtuigen brandende vloeibare zwavel op gebouwen en menigten geworpen is.

Een blad uit Noord-Brabant verklaart echter op 29 Juli, dat in het blad van den lucbtbeschermingsdienst “Sirene” door den deskundige op dat gebied Hauptmann Walter Reichmuth is

medegedeeld, dat een dergelijke vorm van oorlogvoeren onmogelijk is, aangezien elk vliegtuig, dat zulke stoffen zou trachten te werpen, zelf in brand zou geraken. Hauptmann Reichtmuth geeft tevens een verklaring van het ontstaan van deze bewering. Hij vertelt, dat Britsche vliegtuigen een gloeiend staafvormig projectiel werpen met het doel brand te veroorzaken. Van de verte uit gezien lijkt dit projectiel op een gloeiende druppel, vandaar het verhaal van het werpen van brandende vloeibare zwavel.

Yredesgerechtshof hervat werkzaamheden

PIE TELEGRAAF meldt dat -t-' het Yredesgerechtshof te ’s-Gravenhage zijn werkzaamheden heeft hervat, “na door omstandigheden genoodzaakt te zijn geweest zijn zittingen te onderbreken.”

Vereenvoudigd trouwen

Met ingang van 1 October is bepaald, dat voor trouwerijen slechts rijtuigen bespannen met één paard mogen worden gebezigd, tevens moet het aantal volgkoetsen beperkt worden tot twee. Van laatst genoemde bepaling kan men echter in de maand October nog vrijstelling krijgen. Aanvragen daartoe moeten, worden ingediend bij: Vakgroep Personenvervoer langs den weg. Groot Hertoginnelaan 16, ’s Gravenhage.

Kultuurkamerkunst?

Een zekere Leo storm laat in de Haagsche Post een “ kort verhaal ” los, dat als volgt begint: “Ze zeggen dat Friezen nuchter zijn, en dat is misschien ook wel zoo, maar dan is die nuchterheid een gemiddelde, dat groote afwijkingen niet uitsluit. Seerp is zoo’n afwijking. Hij is een van die rampzalige menschen, die dadelijk in vuur en vlam staan. Als hij een nieuw meisje of een nieuw beginsel heeft, is hij meteen van boven tot onder overtuigd van de absolute volmaaktheid en onverbeterlijke doeltreffendheid van een en ander.

“ZWARTE” MARKT

In een Zeeuwsch dorp, aldus vertelt een Nederlandsch weekblad, heeft een domineesvrouw een winkelier weten te bewegen hem koopwaar af te staan welke hij eerst niet wilde geven. Zij overreedde hem met de actueele toover-formule: “Ik wil iets ruilen.”

De winkelier, verlekkerd, zoo vervolgt het blad—zonder te zeggen op wie of op wat er in en ontving als tegenprestatie een geschenk “ onder couvert.”

Bij opening van de enveloppe, bleek de tegenprestatie te bestaan uit een . . . “ oude preek van haar gemaal,” zoo vertelt het blad verder, en besluit dan: “ winkelier voelde zich opgelicht.”"