UIT BEZET INDONESIË

Vijfjarenplan voor katoen

De behoefte aan kleeding is zelfs op Java zoo nijpend geworden, dat de Japanners, onverbeterlijke optimisten als ze zijn, opnieuw een vijfjarenplan voor de gedwongen aanplant van katoen hebben voorgeschreven, om Java, naar het nu heet, zelfbedruipend te maken. Vroeger vocht Japan voor een aandeel in den invoer van katoentjes, maar die hoop is met de gezonken schepen ondergegaan.

Dit plan omvat vier punten: ontwikkeling der katoenprpductie, van productie van andere vezels zooals jute en hennep, vergrooting der spinnerijen en weverijen en “aanpassing” van de distributie en het verbruik van kleedingmateriaal op regionale basis.

Het militair gezag heeft bepaald dat het met katoen beplante areaal dit jaar meer dan honderd maal vergroot zal zijn. De gewesten Buitenzorg, Priangan, Batavia en Banjoemas, zoo hebben de Jappen blijkbaar door schade en schande ervaren, moeten met hun grooteren regenval andere katoensoorten hebben dan de droge gewesten van Java’s Oosthoek. En die zullen er dan ook volop geplant worden. Om er stellig weer nieuwe ervaringen mee op te doen. Ook de aanplant van den bodem uitputtende ramie, jute, hennep en roselle vezel zal krachtig bevorderd worden. ' Duizenden hectaren ramie zullen nog dit jaar geplant worden, “ voornamelijk door omzetting van onbelangrijke rubber- en andere ondernemingen.”

INLICHTINGEN OMTRENT KRIJGSGEVANGENEN EN geïnterneerden IN HET VERRE OOSTEN

Familielëden en vrienden van krijgsgevangenen en geïnterneerde burgers in hét Verre Oosten kunnen voortaan officieele inlichtingen verkrijgen in een speciaal tot dat doel door de Britsche regeering opgericht bureau in Curzon Street House, Curzon Street, London, W.l. Dit iniichtingpn-centrum is vooral ingesteid om vrienden en familieleden van krijgsgevangenen ea geïnterneerden in het Verre Oosten advies te verstrekken en hen te helpen de Juiste instanties te vinden, waar zij antwoord op hun vragen kunnen krijgen. Men kan zich zoowel mondeling als schriftelijk tot dit bureau wenden. Het adres van dit bureau is :

Prisoner ofWar(Far East) Enquiry Centre, Curzon Street House, Curzon Street, London, W.l.

Een handboek is in voorbereiding waarin alle gegevens vermeld staan, die vrienden of verwanten noodig mochten hebben. Dit zal gratis aan de naaste familiebetrekkingen der gevangen en geïnterneerden worden toegezonden. Voor het publiek zal dit handboek voor 2s. verkrijgbaar zijn.

Zoo wordt Indië’s economische structuur meedoogenloos opgeoefferd aan de door de Jappen veroorzaakte omstandigheden.

De liquidatie der banken

Troepen en materiaal op weg naar Hollandia

TTET MILITAIRE gezag op ■n. Sumatra maakte bekend dat te beginnen met 15 Mei aan bepaalde crediteuren 30% van hun depositos kan worden terugbetaald. De terugbetaling, alleen aan vriendjes, zal geschieden door de Ypkohama Specie Bank, die belast is met de liquidatie der acht bestaande banken. Sedert Augustus vorig jaar heeft deze bank reeds schulden opgevorderd en posities geliquideerd. En dan komt het merkwaardige verwijt aan deze Indische banken, dat zij een belangrijk deel der beschikbare fondsen naar Nederland en naar Java hadden overgemaakt en dat de vernieling der boeken en stukken zelfs een gedeeltelijke terug betaling heeft bemoeilijkt. Maar het grootmoedige Japansche militaire gezag achtte het zoozeer in het openbare belang dat het de aangekondigde stap heeft genomen, welke de plaatselijke bewoners zeer ten goede zal komen.

Sumatra-raad bijeen

CUMATRA' komt in de maatregelen van het Japansche militaire bestuur altijd een beetje achteraan, in vergelijking met Java. Te Medan is voor den SOsten en Sisten Mei de Sumatra-raad bijeengeroepen, de doublure van den Advisieraad voor Java

Deze raad heeft als opdracht gekregen de middelen te bespreken teneinde de arbeidsbereidheid te yerhoogen met het oog op de eischen van de oorlogssituatie en verder om populaire medewerking te verkrijgen voor de verdediging.

Spreekt dit alles reeds voor zichzelf, nog duidelijker wordt de zaak als men leest dat de Raad ook zal beraadslagen over de middelen om “de propagandamethoden, gericht tot het volk, grondiger te doen werken.”

Voor het Java-front

ATEN WACHT nog steeds op de heropening van de Technische Hoogeschool te Bandoeng. De nieuwste datum daarvoor was een dag in April, toen deze opleiding ruim twee jaren gesloten was geweest. Het moet een soort militaire academie worden, waar Indonesische jongelieden met een goede opvoeding, tot officier van het corps van Javanen zullen worden opgeleid. De aangifte ervoor werd reeds opengesteld en de haast die ermee gemaakt werd getuigde van het inzicht, dat ze alle handen voor de verdediging van Java zullen noodig hebben.

* Japans plannen en daden

IN EEN RADIO-REDE van Singapore hebben de Jappen een samenvatting gegeven van hetgeen zij met de Vereen, Staten voorhebben na dezen oorlog. Het was een weergave van beschouwing van bekende Japansche schrijvers in een hunner tijdschriften. Hoe krankzinnig het ons ook in de ooren moge klinken, het is goed dat die voornemens zwart op wit staan. Want de slotsom van dit plan is, dat “ Amerika voor ten minste tien jaar en misschien voor onbepaalden tijd, onder scherpe bewaking zou worden gehouden.”

Schout-bij-nacht Tani Sushu Sato is bovendien van oordeel, dat verschillende vereischten noodzakelijk zijn “om te beschikken over de overblijfselen van de Amerikaansche vloot.” In de eerste plaats moeten alle oorlogsschepen door Japan in beslag genomen worden. De kosten van het ovememen, hun overtocht naar Japan, enz., moeten door de Vereen. Staten gedragen worden. Datzelfde geldt ook voor de koopvaardijschepen, Alle wapens van de vloot en voorraden moeten worden uitgeleverd, de zeevaartscholen gesloten, verwoest zegt de schoutbij-nacht eigenlijk, evenals de scheepswerven, behalve die voor de kustvaart, en alle vliegvelden

behalve die welke door Japan gebruikt zullen worden. Ten slotte moet de productie van staal en olie door Japan beperkt worden.

Dergelijke plannen zijn er ook den uitvoer, het Amerikaansche geld- en bankwezen, de beurs, de arbeidsmarkt, enz. De vakvereenigingen moeten bijvoorbeeld ontbonden worden,

_ i. j i Jot zoover deze plannen die kunnen zijn tegen den twkomst van beschikt moet worden,

Interessant is het echter hoe diezelfde radio-Singapore een dagen later, dat wil ze^en de geslaagde landing te Holertusschen, weer eens op-Australië te vleien vertellen dat Japan niets tegen Australië heeft.

De omroeper vroeg zelfs of de Australiërs werkelijk gelooven wat de Australische Regeering zegt, dat Australië moet blijven doorvechten tegen Japan. Niksvan-an, zegt de Jap, die dan uiteenzèt, dat Japan Australië heelemaal niet als zijn vijand beschouwt. In tegendeel, Japan wil vriendschappelijke betrekkingen,

Dat gaat een heele tijd zoo voort, maar het bovenstaande is voldoende om aan te toonen, dat Japan lichtelijk in de war is.