werd en zij wenschte daarom daarvan afgeholpen te worden. Diagnose: Cystoma ovarii. 9. IY. 99. Laparotomie in Chloroformnarcose: duur 30 minuten, hoeveelheid chloroform 20 gr. Het praeparaat is een uniloculair cystoma ovarii sinistri. Buikholte in drie etages gesloten met doorloopende zijden hechtingen. Yerloop ongestoord. 26. IY hechtingen verwijderd p.p. i. genezen. 6. Y. ’99. Met elastieken buikgordel genezen ontslagen. Geval 111. Op den Ben Augustus 1899 werd ik door collega N. uit S. in consult gehaald bij juffr. S. geb. H. De patiënte was eene multipara, oud 29 jaar, wier laatste partus 2 jaar geleden plaats vond. De bevallingen verliepen alle spontaan en het kraambed was steeds ongestoord. De collega, die zelf al de vorige partus geleid heeft, heeft nimmers iets bizonders bij haar bemerkt. Patiënt deelt mede dat zij steeds gezond geweest is en nimmer menstruatiestoornissen of bezwaren gehad heeft. De laatste menses traden op vier maanden geleden, waarna zij de gewone zwangerschapsbezwaren bespeurde, doch overigens volkomen gezond bleef. Ongeveer een week geleden kreeg zij onder verschijnselen van collaps heftige pijn inden buik en is deze terstond opgezet geworden. De genoemde collega behandelde haar toen met excitantia, bedrust en ijs op den buik. De alarmeerende verschijnselen gingen toen terug, doch de buik bleef opgezet en zou inde laatste dagen zelfs in om vang zijn toegenomen. De pols blijft frequent, de algemeene toestand zeer ernstig, weshalve hij mijn oordeel vraagt. Stat. praes. Pat. ziet er vervallen en verouderd uit. Facies abdominalis. Tong beslagen, droog; pols klein, frequentie 110, regulair, spanning en vulling gering. Borstorganen vertoonen geene afwijking. Buik gelijkmatig, sterk uitgezet als bij eene gravida a terme; geene ectatische venae op de buikhuid. Bij palpatie, die betrekkelijk weinig pijnlijk is, voelt men eene elastische spanning van den geheelen buik met duidelijk gevoel van fluctuatie en undulatie. Aan de levergrens gaat de elastische weerstand over ineen vasten, ter grootte vaneen handpalm, als vaneen hard orgaan, dat zich in het rechter mesogastrium uitstrekt en dat bij percussie inde leverdemping overgaat. Zoo uitwendig palpeerende, krijgt men den indruk of vaneen gedeelte van de lever eene enorme cyste uitgaat, die de geheele buikholte opvult. Bij vaginaal-onderzoek vindt men eene weeke sterk naar voren staande portio vaginalis. De uterus in retropositie is duidelijk vergroot te voelen, overeenkomende met een uterus gravidus inde 4e maand. Bimanueel wordt niet anders gevoeld dan een cyste, die den uterus