naar achteren gedrongen heeft. Yan de adnexa is niets te voelen. Diagnose: Met het oog op het plotselinge ontstaan en den snellen groei van dezen met vocht gevulden tumor abdominis bij eene overigens gezonde gravida onder verschijnselen van collaps, is het meest waarschijnlijke dat hier bestaat een ovariaalcyste, die door interne bloeding, waarschijnlijk door steeldraaiïng veroorzaakt, deze alarmeerende verschijnselen heeft gegeven, terwijl liet hardere gedeelte in continu verband met de cyste deze dan tot een dermoïd zou stempelen. Op de vraag of hier ook een leverechinoccus, als in die streek meer voorkomende, in. aanmerking kon komen, moest ontkennend geantwoord worden, op grond dat die cysten nooit zoo snel zulk eene grootte aannemen, dat pat. niet febriciteert, dat van hydatideu gemisch geen spoor waste vinden. Pat. wordt op mijn verlangen naar de Maria Stichting overgebracht. Xa behoorlijke voorbereiding van darmkanaal en huid wordt den 14en Aug. tot laparotomie overgegaan. Operatieduur 35 min. 20 gr. chlorof. Incisie inde linea alba 7 cM. lang tussohen navel en syrnphysis pubis. Xa opening van het peritoneum presenteert zich de cyste inde buikwond en wordt met een dikke trocart gepuncteerd waarbij donkerbruin bloederig vocht ontlast wordt, terwijl herhaaldelijk de canule door dikke brokken cholestearine verstopt wordt. Langzaam wordt nu de cyste naar buiten gehaald en blijkt het dat de cyste nitgegaan is van het linker ovarium, de steel vertoont eene torsie van 450° inde richting van de wijzers vaneen klok. Deze wordt geretordeerd, met landzijde afgebonden en doorgeknipt. Uterus blijkt de normale grootte vaneen uterus gravidus inde 4e maand te bezitten. Rechter ovarium normaal. De buikholte wordt in drie étages gesloten. n. 1. doorloopende peritoneumnaad, dóorloopende fascienaad, doorloopende huidnaad, allen met zijde. De tumor blijkt te zijn een dermoïdcyste, waarvan het vastere kraakbeenige gedeelte tegen de lever lag. Inde cyste wordt gevonden een convoluut van blonde haren en groote brokken cholestearine, terwijl het vastere gedeelte bestaat uit onregelmatig gevormd kraakbeen. ’s Avonds reeds loost pat. flatus; pols 108, temp. 36°.9. De eenige klacht is de moeilijke rugligging. 10 mgr. morphine subcut. Verder verloop ideaal. De hoogste temp. gedurende de geheele nabehandeling is geweest 87°.2 ; overigens schommelde deze tusschen 36°,2 en 37°. 21. YIII. Hechtingen verwijderd; wond p.p. i. genezen. 7. IX. Met elastieken buikgordel genezen ontslagen, de graviditeit vervolgt haar normaal verloop. Pebr. 1900 berichtte collega X. mij hare voorspoedige bevalling.