voor de straf, om straks de handen inden schoot te moeten leggen bij een hopeloos geval. Deze overtuiging is nog niet doorgedrongen tot de consciëntie van alle geneeskundigen in Nederland. Als bewijs kan de volgende ziektehistorie dienen, door Dr. Stratz in onze Vergadering van 13 Mei 1900 medegedeeld. Registernummer I n°. 428. Patiënte, 62 jaar oud, is vroeger altijd gezond geweest. Eerste menses op 17 jarigen leeftijd; regelmatig, zonder pijn, niet profuus. Driemaal partus, tweemaal abortus; laatste partus voor 23 jaren. Partus en kraambed altijd zonder stoornis verloopeu. Sedert 11 jaar climacterium; inden overgangsleeftijd geen sterke bloedingen. In Juli ’99 fluor albus, soms met bloed gemengd, onregelmatig. Van November af meei bloedeiige af* scheiding. Gedurende dien tijd werd patiënte door huismedicus palliatief met irrigaties en tampounade behandeld. Begin April 1900 komt pat. inden Haag bij kennissen logeeren. De huisdokter aldaar, van de anamnese hoorend, raadt gynaecologisch onderzoek aan. De eigen medicus van patiënte, daarover geraadpleegd , vindt dit alléén „geld verspillen”. Pat. gaat er toch toe over. 13_4__1900. Proefexcochleatie. Mikroskopische diagnose; carcinoma uteri. Het mikroskopisch praeparaat wordt aan den medicus van patiënte gezonden, die er echter niet door overtuigd is, en operatie onnoodig vindt. Pat. gaat er toch toe over. 24 4 1900. Vaginale totaalexstirpatie. Op den uterus verheft zich een knobbel, (lig. Ipk II) die bij later mikroskopisch onderzoek blijkt geheel caroinomateus te zijn, zoodat er slechts een dunne laag peritoneum overheen zit. Gladde reconvalescentie; hoogste temp. 37,6. Pat. kon den 9“ dag post operationem opstaan, den 16en dag naar huis vertrekken ). Deze mededeeling van Dr. Stratz werd gevolgd dooreen gedachtenwisseling, waaruit bleek, dat meerdere leden onzer Vereeniging soortgelijke ervaringen hadden opgedaan. Het voorstel, de som der gemeenschappelijke ervaringen op te maken en de uitkomst aan de Nederlandsche Geneeskundigen vóór te leggen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De uitvoering, opgedragen aan het Bestuur der Vereeniging, met ') Tot op heden, 10 Aug. 1902, geen reoidief.