corpus uteri, die als maligne moesten worden gediagnosticeerd. IX. Mej. P., 62 jaar, virgo, sints vele jaren menopause, heeft sinds eenige maanden slijmige uitvloeiing. Onderzoek per vaginam leert de aanwezigheid vaneen niet vergrooten, bewegelijken uterus, uit het ostium externum schijnt een slijmpoliepje te promineeren. Bij het verwijderen van het poliepje en het daarop volgende curettement blijkt, dat een groote massa brokkelig weefsel voor den dag komt, hetgeen bij mikroskopisch onderzoek adeno-carcinoom blijkt te zij u. Daarom na eenige dagen vaginale uterus-exstirpatie 14. 6. ’O2 met incisie van de nauwe vagina en vulva volgens Schuchardt. Operatie bemoeilijkt door het uitscheuren van haaktangen met ligaturen en hechting der peritoneaal-wond als inde vorige gevallen. Patiënt herstelde zonder eenige stoornis. Onderzoek van den doorgesneden uterus deed zien, dat nagenoeg de geheele substantie van het seniel-atrophische orgaan door het adeno-carcinoom was ingenomen, omgeven dooreen slechts dunnen schil van normaal uterusweefsel. X. Mej. S., 42 jaar, virgo, was ’t vorige jaar tweemaal door mij gecuretteerd wegens aanhoudende bloedingen. De eerste maal werd, mikroskopisch, gevonden glandulaire hypertrophie der mucosa uteri met een matige hoeveelheid intergdandulaire substantie. De tweede maal, eenige maanden later, werden meer klieren en minder interglandulaire substantie aangetroffen. In Pebr. ’O2 zag ik patiënt voor de derde maal. Zij had den geheeleu winter bijna aanhoudend bloedingen gehad, en was verzwakt en vermagerd. Mikroskopisch onderzoek vaneen stukje weggenomen mucosa deed bijna dos a dos klieren zien met bijna geheel verdwenen interglandulair weefsel, zoodat nu de diagnose moest luiden: adenoma mucosae uteri. Op grond hiervan vaginale exstirpcitie van den uterus met een tuba en een ovarium. 17. 2.’02 met kanteling van den uterus naar achteren en hemisectie van den geheelen uterus. (Doyen, Doder lei n). De ligamenta lata en parametria werden met zijde afgebonden. De operatie leverde geen moeilijkheden op. De patiënte herstelde zonder stoornis. XI. Mev. X., gehuwd, 47 jaren, met volwassen kinderen heeft sinds eenige weken vrij aanzienlijke bloeding. Bij proefcurettement bleek dat weinig weefsel werd verwijderd, maar in deze kleine stukjes mucosa was ontwijfelbaar adeno-carcinoom van de mucosa aan te toonen. Daarom vaginale exstirpatie van uterus, ovariën en tubae 24. 8. ’O2. De uterus werd na het afbinden der parametria in toto geëxstirpeerd. Patiënt genas zonder eenige stoornis. Onderzoek van den geëxstirpeerden uterus leerde dat de maligne nieuwvorming (adeno-carcinoom) nog weinig uitgebreid was.