Ook in dit geval dus zeer snelle ontwikkeling vaneen hoogstaanden contractie-ring, doch hier waren ten minste krachtige weeën voorafgegaan en bestond een plat vernauwd bekken. Bij het eerste geval, waar toch ook rekking van het onderste uterus-segment moet zijn voorafgegaan, geen wanverhouding tussohen voorliggend deel en bekken, geen voorafgegane krachtige weeën. Zou wellicht bij de zeer moeilijke laatste kunsthulp in het gasthuis keering en uithaling wegens dwarsligging een laesie van het weefsel van het onderste uterus-segment hebben plaats gehad, en deze zwakke plaats nu, mede tengevolge van het feit, dat placenta praevia aanwezig was, niet meer aan geringe krachten weerstand hebben kunnen bieden en zoodoende de scheur zijn tot stand gekomen? Dr. Eibbius wil nog een paar woorden toevoegen aan zijn mededeeling over colpaporrhoxis inde vorige vergadering. Bij de bestaande bekkenvernauwing is het niet onmogelijk dat spontane afscheuring heeft plaats gevonden; doch het kan ook wel zijn, dat de oorzaak gezocht moet worden in het herhaald aanleggen van de tang. De eerste geneeskundige had een inscheuring aan de portio gevoeld; hiermede strijdt dat spreker zelf later de portio gaaf vond en geheel kon betasten, terwijl het uiteinde van de inscheuring naar links een soort van valsche portio vertoonde. De tweede geneeskundige en de vroedvrouw hadden na de tweede applicatie van de tang de hartstonen links onder gehoord; daarmee komt niet overeen, dat bij aankomst in het ziekenhuis de rug naar rechts lag. Er is dus wel grond om aan te nemen, dat dein consult geroepen geneeskundige evenmin als de vroedvrouw volkomen betiouwbaar waren. Toch is spreker’s eindindruk, dat de ruptuur spontaan tot stand is gekomen. De heer Stratz vraagt, of hij goed begrepen heeft, dat Dr. Meur er een locus minoris resistentiae aanneemt, tengevolge van een vroeger voorgekomen placenta praevia. Is daarvan bij de sectie iets gebleken? Dr. Meur er antwoordt, dat er geen sectie is gedaan, omdat de vrouw inde Israëlitische Ziekeninrichting overleed. Hij heeft niet gesproken vaneen locus minoris resistentiae ten gevolge vaneen vroegere placenta praevia, maarde meening uitgedrukt dat een vroeger verrichte moeilijke versie en extractie oorzaak had kunnen zijn vaneen plaatselijke verzwakking van den uterus-wand, die door de bij deze zwangerschap bestaande placenta praevia nog meer aan weerstandvermogen had verloren. Dr, Yan de Velde heeft verleden jaar een geval van uterusruptuur waargenomen, dat veel analogie vertoonde met het geval van Dr. Meurer. De patiënte, een multigravida met omstreeks