een kreek staan. De heer S. strooper en koeien-verloskundige, heeft het genoegen ook zijn vrouw en zijn buurvrouw onder zijn clientèle te mogen rekenen. Ik was dus wèl verwonderd, toen ik in consult werd geroepen. De vrouw had 8 uren weeën gehad, een rechter arm hing uit de vulva. Yolkomen ontsluiting. Vrij duidelijke, schuin verloopende contractiering, tot vlak bij den navel. Het was een vrij lastige versie, evenals alle andere die ik deed, buiten narcose. Het gelukte, hoog inden uterus, een knie in te haken en de rest vlotte goed. Alleen was ik verplicht voor de 2e maal met de hand inden uterus te gaan ter verwijdering van de placenta, die door den contractiering werd tegengehouden. N°. 594 was vrouw P. 39 j. XII-p. 8 dagen later. Hare vorige bevallingen verliepen zonder bevoegde hulp. Zij woont aan de zee, achter Biervliet. Toen ik er aankwam had de buurvrouw 6 uur tevergeefs op N°. 12 zitten wachten. De vrouw lag op een paar zakken op den grond. Yolkomen ontsluiting. Staande vliezen, schouderligging, hoofd links, matige weeën. Dooreen verkeerde boodschap had ik niets bij mij, ook geen desinfectans. Ya ’t wasschen van hand en arm worden, terwijl de vrouw blijft liggen, de vliezen gebroken. Yersie en extractie zeer voorspoedig. Alles afgeloopen binnen 20 minuten. Y°. 682. Mej. v. H. 24 j , eene bruid en primipara, riep mij den nacht voor haar huwelijk. Matige weeën, 8 cM. ontsluiting, vliezen gebroken. Schouderligging, hoofd links. Geen afwijking in bekkenmaten. Het liggen van de bruid op de linkerzijde gaf gedurende het eerste uur geen resultaat, zooals ik trouwens verwachtte daar ik nooit verbetering heb gezien van de ligging van de vrucht, door de vrouw inde theoretisch-juiste houding te plaatsen. Beter slaagde de uitwendige keering. Eén hand op het hoofd, een tegen het bekken van den foetus, langzaam doch met nadruk het hoofd op de goede plaats drukkend. Toen, na inwendig onderzoek, het hoofd goed bleek te staan, liet ik de inwendige hand liggen, om het resultaat van iedere wee te controleeren. Zoodra het hoofd aandrong, drukte de uitwendige hand het op zijn plaats. Dit duurde bijna 2 uren, toen hadden de voortdurend in kracht toenemende weeën het hoofd inde bekkenholte gebracht en de ontsluiting op 7 cM. gekregen. Twee uren later was het kind, zonder verdere hulp geboren. Wat de oorzaak is, dat in casu de uitwendige keering op het hoofd, en nog wel bij een I-para zoo gemakkelijk verliep, is niet te zeggen. Misschien omdat de buikwand zeer dun was? Bij alle andere gevallen, waar ik uitwendige versie-proeven deed, heb ik daarvan nooit genoegen beleefd.