3ST°. 946. Yrouw de H., Uzendijke, 32 j., 111-para. 12 uur in partu toen men mij riep. Yolkomen ontsluiting. Geen voorliggend deel te voelen. Toen de geheele hand inde vagina was, werden de vliezen gebroken. Een zeer groote hoeveelheid vruchtwater stroomde af en bracht een schouder voor. Hoofd rechts, buik voor. De versie en extractie gelukte dadelijk. N°. 981. Yrouw de 8., 27 j., I-p., 20 Mei 1901, te Breskens. S. hoofd rechts. Matige weeën. Toen de vroedvrouw geroepen werd hing reeds een arm, blauw en ontveld uit de vulva. De schouder bleek vast te zitten inde bekkenholte bij volkomen ontsluiting. Toch gelukte het de versie te verrichten buiten narcose. H°. 1029. M. G. 24 j. I-p., ongehuwd, Waterlandkerkje. Ook dit meisje lag een dag lang met weeën, voor men mij riep. Ontsluiting 8 cM., vliezen gebroken. Schouderligging, hoofd rechts, buik voor. Inde vagina een langzaam kloppende navelstrenglis. De linker schouder zat vrij vast, doch de versie gelukte. Bij de extractie bleef het hoofd wat terug daar de mond niet te bereiken was. Het asphyctische kind kwam echter bij. Placenta praevia. Daar m.i. de bloeding gedurende of na den partus la bete noire van de verloskunde is, blijft voor mij een placenta praevia de meest onaangename complicatie. Een kind kan zóo dwaas niet liggen of met geduld en wat handigheid komt ’t wel te voorschijn, infectie is, ik zal het later vermelden, zoo goed als onbekend op ’t platte land. Lijdt de vrouw aan eclampsie-, dan ligt zij meestal uren lang bewusteloos en de stuipen maken op de omstanders een diepen indruk, die hen gaandeweg voorbereidt op een ongunstigen afloop, waarna dan iedereen erkent, dat „de stuipen zoo gevaarlijk zijn”. De vrouw echter, die aau placenta praevia verbloedt, loopt dikwijls een uur voor haar dood nog over de vloer, zij noch hare omgeving beseft den gevaarlijken toestand voor dat de dokter, binnen komend, de bloedsporen ziet. Daarom lijkt mij een letale afloop van placenta praevia voor den dokter zeer onaangenaam. Mij werden tot heden 5 gevallen toegedacht van p.p. Alle vrouwen en 4 kinderen brachten er het leven bij af, sommigen langs ’t kantje af. a. Placenta praevia centralis, geen bloedverlies inde laatste maanden der Hevige bloeding bij de verlossing a terme. Eerste schedelligging. Yersie, extractie, kind en moeder hersteld. N°. 264. Mej. W., 35 j., M.-p., Diever, liet mij roepen op nieuwjaarsmorgen ’93 te 9 uur. Zij was a terme, had weeën en bloedde hevig. Ik begreep dus, dat ik voor mijn eerste p.p. stond. Er was