OVER AANGEBOREN ONTWIKKELINGSSTOORNISSEN DER EXTREMITEITEN, DOOK Dr. MEURER, te Amsterdam. Niettegenstaande aangeboren ontwikkelingsstoornissen der extremiteiten nu juist niet tot de dagelijks voorkomende abnormiteiten bebooren, aan den anderen kant ecbter ook niet bepaald zeldzaam zijn, heeft bet mij getroffen hoe weinig daarover inde Nederl. literatuur is te vinden. Slechts nu en dan deelt de een of de ander eens een geval mede, zooals Dr. Til anus een jaar of 7 geleden inde Zeitschrift für Orthopedische Chirurgie en niet lang geleden Dr. Wester man inde vergadering der heel-en verloskundige sectie van het Genootschap. En toch zou het zeker wel de moeite waard zijn dat zooveel mogelijk alle gevallen welke in ons land werden waargenomen, nauwkeurig werden beschreven en medegedeeld , waarbij tevens meer speciaal op de anamnese, de familiegeschiedenis werd gelet. Anatomen en klinici dienen zich op dit gebied de hand te reiken. Wellicht slaagt men er dan in ten slotte een beter inzicht inde aetiologie dezer afwijkingen te krijgen. Bij onze oostelijke naburen hebben Dr. Kummel in 1895 en Prof. Klausner in 1900 door mededeeling en beschrijving vaneen groot aantal gevallen getracht eene verklaring van het ontstaan dezer afwijkingen te geven. De eerste deelde een 27 tal gevallen mede, de laatste bracht het tot 87 verschillende afwijkingen, waarvan een groot aantal door Röntgen-photographieën zijn weergegeven. Gaat men de meeningen na heerschende omtrent de aetiologie dan kan men deze verdeelen in 2 groepen. De eene houdt vast aan een endogenen oorsprong, de andere aan een exogenen. In het algemeen bestaat de neiging zooveel mogelijk alle aangeboren afwijkingen aetiologisch te beschouwen als te zijn ontstaan door exogenen, mechanischen oorsprong. Men heeft dan b.v. te denken aan uitwendigen druk, aan den invloed van amnionstrengen, druk door het amnion, waardoor de ontwikkeling vaneen bepaald gedeelte van het embryo, met name dus het meest vooruitstekende, de extremiteiten zou kunnen worden belemmerd. Zonder twijfel heeft experiment en ervaring geleerd dat door mechanischen invloed N. Tijdschr. v. Verloak. en Gynaeo. XIV. 12