Röntgen photographie te vervaardigen, waarvoor ik hem ter dezer plaatse mijn dank uitspreek. De bezitster dezer afwijking is een 38 j. gezonde vrouw, die met deze afwijking ter wereld is gekomen Zij is één van de 8 kinderen en het eenigste geval in hare familie met een dergelijke misvorming. Hare moeder heeft haar verteld, dat zij inden tijd toen zij van haar zwanger was, dagelijks een man ontmoette met één arm en dit haar altijd akelig maakte. Zij voegde er echter bjj dat hare moeder niet aan verzien geloofde Aan de photographie (fig. 1) ziet men duidelijk het elleboogsgewricht volkomen normaal door humerus, radius en ulna gevormd. Yoorts zeer mooi, hoe de uiteinden van den korten radius en de ulna-resten naar elkaar toegebogen zijn net alsof zij naar elkaar toe zijn genepen. De bewegingen in het gewricht zijn volkomen normaal, buigen en strekken geschiedt met kracht al is de omvang van den bovenarm van deze mismaakte extremiteit geringer dan links. Aan de huid van de amputatiestomp waren een drietal intrekkingen te zien alsof litteekenweefsel aanwezig was. Tegen deze verklaring van het ontstaan der beide zoo even medegedeelde gevallen zal wel niemand bezwaar hebben ook al waren althans in het eerste geval zeker geen strengen meer aan te toonen. Het is toch begrijpelijk dat deze tengevolge van dein het verder verloop optredende rekking ten slotte zullen scheuren en vervolgens zullen schrompelen. Uitgaande van de zooeven medegedeelde feiten bestaan van amnionstrengen, die duidelijk zichtbare stoornissen hebben veroorzaakt is- men veel verder gegaan en heeft men een soortgelijke oorzaak ook aangenomen voor het ontstaan van ectrodactglieën, spleelvoeten, spleethanden , polydadylie, radius, ulna, tibia en fihuladefecten en daarin is men m.i. veel te ver gegaan. Ik meen niet beter te kunnen doen tot staving mijner meening dan de beide volgende gevallen mede te deelen welke ik inde Rijkskweekschool van vroedvrouwen waarnam. Zooals uit nevenstaande Röntgen photographie (fig 2) duidelijk is te zien mist deze 33 jarige vrouw aan de eene (de linker) hand 4 vingers en van den metacarpus het lste en 2de raetacarpale, de carpus is normaal al schijnt het ook dat trapezion en trapezoid met elkaar vergroeid zijn. Aan de rechter hand heeft zij nog de 2 buitenste vingers, doch overigens is de bouw der hand gelijk aan de linker. Aan de beide voeten (fig. 3) heeft zij slechts één teen en wel den buitensten, geen enkel metatarsaalbeen is behalve het buitenste tot ontwikkeling gekomen. Inde photographie (fig. 4) is voorts zeer duidelijk te zien dat caleaneus, cuboid en metatarsus Y tot één beenstuk zijn vergroeid en van den tarsus zelf niet veel