Cystoscopisch onderzocht, werd het hlaasslijmvlies in geringe mate hyperaemisch gevonden. De rechter ureter mondde op de normale plaats uit. Daar waar de linker ureter-opening moest te vinden zijn, zag men alleen een uitgebreid litteekenweefsel, waardoor daar ter plaatse meerdere radiar verloopende plooien in het slijmvlies gevormd werden. Met het oog op de cystitis werd de blaas met een Pezzer’s katheter gedraineerd en eerst met boorwater, later met een argentum nitidcum oplossing ‘/iooo geïrrigeerd. Ma veertien dagen was nog slechts een uiterst geringe hoeveelheid albumen inde urine aan te toonen. Daar bij het onderzoek in narkose gebleken was, dat het linker parametrium geretraheerd, ineen vast litteekenweefsel veranderd was, werd geen poging aangewend om den ureter per vaginam van den uterus te isoleeren. Meer resultaat werd verwacht van implantatie van den ureter inde blaas per laparotomiam. 29.8.U2. Ma mediane incisie van den buikwand inde linea alba werd, voor meerdere ruimte, de linker rectus abdominis met een snede rechthoekig op de eerste, dwars doorgesneden. Na opening van de buikholte kwam het genitaal apparaat zichtbaar. De patiënte werd daarna in Trendelenburgsche ligging gebracht. Bij inspectie bleek, dat enkele darmlissen en het omentum in het C. D., onderling èn met den uterus èu met het achterste blad van het ligaraentum latum door gemakkelijk te verscheuren adhaesies verbonden waren. Met een snede langs den bovenkant van het ligamentum latum w7erd het parametrium geopend. Stomp met den vinger in het parametrium indringend, Averd het voorste en achterste blad gescheiden en kwam de blaas, waar zij retroperitoneaal gelegen is, voor een gedeelte zichtbaar. De ureter werd onmiddellijk als een potlooddikke streng gevonden. Hei periphere einde werd niet verder opgezocht. De ureter werd op twee dicht bij elkaar gelegen plaatsen met een zijden ligatuur afgebonden en tusschen de beide draden doorgeknipt. Het slijmvlies van den ureter was iets gezwollen, in geringe mate hyperaemisch. Vervolgens werd de ligatuur om het periphere einde losgeknipt en dat gedeelte verder onaangeroerd gelaten. Met een mannenkatheter van twee openingen aan het uiteinde voorzien, werd de blaaswand dicht bij de plaats waar het centrale gedeelte van den ureter lag, stomp doorboord. Een zijden ligatuur werd door de beide wanden van den ureter gevoerd en eender draden werd door de beide openingen inden katheter gestoken; daarna werd de draad dichtgeknoopt. Bij het terughalen van den katheter werd de ureter aan den draadteugel door de blaasopening getrokken. De draad, die zeer lang genomen was, kwam een eindweegs buiten de urethra zichtbaar. Voordat de ureter inde blaas