verdween, werd ook de ligatuur, die het centrale einde tijdelijk afgebonden had, verwijderd. Terwijl de ureter door den teugel aangetrokken werd gehouden, werd hij eerst met vier hechtingen aan den blaaswand gefixeerd. De hechtingen gingen door den blaaswand en door den ureterwand. Toen de ureter daarmede goed vast verbonden was, werd nog een tweede serie van drie hechtingen aangelegd , die den ureter iets hooger vatten en eveneens door den ureterwand gevoerd werden. Daarop werd het parametrium gesloten en het peritoneum met een Lembert’s naad aaneengehecht. Geen drainage. Het planwas, dat de draadteugel die door de urethra naar buiten geleid was geworden, den ureter inde eerste dagen op de nieuwe plaats zou fixeeren. Dooreen ongelukkig toeval werd de draad doorgeknipt. Een Pezzer’s katheter kwam inde blaas te liggen. Operatieduur 1 ’/s uur. 29. 8. Pat. heeft vrij veel gebraakt; er komt bloederige urine. 30. 8. Pat. heeft vrij goed geslapen; geen alarmeerende verschijnselen van den kant van het peritoneum; de urine is ook heden nog met eenig bloed vermengd, ürinequantum 1000 c.M3. 31.8. Pat. braakt nog steeds, alle functies zijn goed. Heden nacht was de katheter verstopt en kreeg pat. aandrang tot urineeren. Ook inden loop van den namiddag herhaalde zich dit nog eenmaal, ürinequantum 1150 c.M3. 7. 9. Pat. maakt het best. ürinequantum 8100 c.M3. 6, 9. De blaas is de beide laatste dagen met boorwater geirrigeerd geworden; alle functies goed. 8. 9. Buikwond p.p. i. genezen; de blaas wmrdt dagelijks met */2000 nitras argenti-oplossing geïrrigeerd. 14.9. Pat. heeft eenige uren buiten bed doorgebracht, de blaas wordt nu met een oplossing van nitras argenti 1 op 1000 geïrrigeerd ; alle functiës goed. 18.9. Katheter uit de blaas verwijderd. Patiënte wordt dageljjks met een nitras argenti-oplossing van 1 op 1000 geïrrigeerd. 19. 9. Bij het cystoscopisoh onderzoek blijkt het blaasslijm vlies nog iets hyperaemisch te zijn. Op de plaats, waar de ureter is ingeplant, ziet men hem ongeveer een halve centimeter inde blaas vooruitsteken. Twee nekrotische stukjes van den ureterwand worden door de urine, die uit de nierleider komt, in voortdurende beweging gehouden. Het blijkt dus, dat het gedeelte van den ureter, dat inde blaas vooruitsteekt, op weg is nekrotisch te worden. 15. 10. De blaaskatarrh is zoo goed als genezen. Daar zij nu en dan over incoutinentia urinae klaagt, wordt de behandeling tijdelijk gestaakt.