3 Februari over dag lichte pijn; ’s av. 7 uur: uitwendig stuitligging, stuit iets naar links, rug links, harttonen links; inwendig staande vliezen bij bijna volkomen ontsluiting, inde slappe vochtblaas een extremiteit, die stootende bewegingen maakt. Om 10 uur is de toestand nagenoeg onveranderd; alleen is thans naast den voet een voorliggende navelstreng te voelen. In narcose worden de vliezen gebroken, de voorste (1.) voet afgehaald; alleen de extractie van het hoofd geeft eenig oponthoud (M. L. -)- druk van boven ligging van Walcher.) Het asphyctische kind schreeuwt na 20 min. goed (borstelen in warm en koud water), ’t Kind (m.) 53 c.M. lang, weegt 4160 gram. Rond hoofd; de beide wandbeenderen zijn ten opzichte van elkaar niet verschoven. Het r. (achterste) wandbeen vertoont de volgende verandering: een vingerbreed boven het oor begint een geul vormige indruk, die naar boven verloopt en eindigt op drie vingerbreedten afstand van den pijlnaad, en een vingerbreedte achter den kroonnaad. De indruk is 4.5 c.M. lang, 1.5 c.M. breed; de achterrand is duidelijker dan de voorrand. Yanaf het uiteinde der geul loopt een spleet in het wandbeen naar den pijlnaad. 19 dagen p.p.; de 1. schedelhelft is afgeplat vergeleken bij de r.; nu is rechts duidelijk voelbaar een indruk vanaf het tuber parietale tot aan den kroonnaad, de spleet in het wandbeen is verdwenen. Afstand van den indruk tot het tuber parietale 1. (p.p. gemeten) is 9.5 c.M.; 14 uur later 9.75 c.M. (23e dag.) In het kraambed 2 dagen temp. verhooging, n.l 2e en 3e dag 38.8° en 39.2°. Geval XVII. N°. 29. 1900. Yr. L., 11-para. Ie partus, duur 3 dagen, na mislukte pogingen tot versie en forcipale extractie, ten slotte perforatie van het doode kind; laatste menstruatie onbekend. Ze leerde eerst op 7-jar. leeftijd loopen; sterk rachit. verkrommingen der pijpbeenderen. Lengte 146 c.M. Bekkenmaten: D. sp. 28, D. cr. 28, D. tr. 30.5, C. B. 17.5, C. D. 10, omvang 91 c.M. Sacrum convex, geen rachitische haak, prornont. staat vrij hoog. Diagnose : plat rachitisch hekken. 20 Juni overdag lichte pijn; ’s av. 9 uur loopt vruchtwater af, terwijl de vrouw in bed stapt. Ontsluiting 4 c.M., schedel naar rechts van den ingang afgeweken; weeën thans vrij krachtig. 11 uur; gemakkelijke versie; de ontwikkeling der opgeslagen armen kost groote inspanning en veel tijd, het hoofd passeert gemakkelijk den ingang. Het licht asphyctische kind ademt spoedig; beide claviculae zijn gebroken. Lengte 50 c.M., gewicht 3620 gram. Geringe verschuiving der schedelbeenderen. Kraambed niet gestoord. Geval XVIII. N°. 31. 1900. Yr. F., I-para, 28 Juni alspartu- N. Tijdachr. v. Verlosk. en Gynaeo. XV. 8