Geval YII. Yrouw J. geb. L, 24 jaar, I gravida, werd 26 Mei 1902 inde verloskundige kliniek binnengebracht. Aan het einde der zwangerschap zijnde, had zij inden morgen pijn gekregen, om 10 uur was vruchtwater afgeloopen. De geneesheer, die toen bij haar was geroepen en haar had onderzocht, oordeelde opname inde kliniek noodzakelijk, waar zij ’s namiddags te vier uur aankwam, na een reis van drie uur. Het onderzoek leverde het volgende op. De kleine vrouw (lengte 151 centimeter) is tenger gebouwd, de extremiteiten vertoouen geen verkrommingen. De wervelkolom evenmin. Aan de extremiteiten zjjn geen oedemen noch varioes. De buik is vrij sterk uitgezet, de om vang bedraagt 94 centimeter , de afstand van de symphysis tot den navel bedraagt 24.5, tot den fundus uteri 37.5, tot den processus ensiformis 43 centimeter (met de bandmaat gemeten). De uitzetting van den buik is rechts sterker dan links, de buik is overal met striae lividae bedekt, is zeer gespannen, bij palpatie contraheert de uterus zich onmiddellijk. De vrucht ligt met den schedel links boven de liesstreek, de stuit ligt rechts boven, de rug ligt naar voren en naar links. Overal zijn zeer duidelijke harttonen te hooren, het allerduidelijkst inde linea alba onder den navel. Links van den navel is navelstrenggeruisch. Uitwendig is geen oontractiering waar te nemen, de pisblaas is ledig. Uit de vagina loopt veel mecouium af. Bij inwendig onderzoek wordt de baarmoederraond zeer hoog gevoeld. Er is 3 a 4 centimeter ontsluiting. Met den wijsvinger wordt zeer gemakkelijk het vrij hoog staande promontorium bereikt, daaronder bevindt zich een sterk uitstekend tweede (valsch) promontorium tusschen den eersten en tweeden beiligbeenswervel. De voorvlakte van het sacrum is onder het valsche promontorium vlak, daarboven sterk convex. De afstand van het valsche promontorium tot den onderrand der symphysis bedraagt slechts 73/4 centimeter. Op grond van dit onderzoek wordt besloten, na de vrouw een bad te hebben gegeven , de sectio caesarea te doen. Operatie te 6 uur. Rustige chloroform-aethernarcose (20 gram chloroform, 40 gram aether). Duur der operatie in toto 35 minuten. Incisie van den buikwand van ongeveer 10 centimeter boven tot 10 c.m. onder den navel. De uterus wordt niet geëventreerd maar inde mediaaulijn geplaatst. Incisie van den uteruswand , verticaal, van den fundus tot eenige centimeters boven den omslagplooi van het peritoueum. De placenta wordt niet geraakt, de bloeding is matig. De vrucht wordt aan den voet geëxtraheerd; bij de extractie retraheert de uterus zich zeer