praematurus mocht, op grond der opgedane ervaring, weinig worden verwacht.- De voorslag om het einde der zwangerschap, dat tegen einde Juni werd berekend, af te wachten en dan keizersnede te doen in de kliniek, werd door haar gretig geaccepteerd. De vrouw meldde zich reeds 24 Mei aan, daar zij vreesde dat de bevalling vroeger zou gebeuren, omdat zij zich minder wel gevoelde en nu en dan pijnlijk was. Inde kliniek werd een nauwkeurig onderzoek gedaan. De vrouw is kort (149 centimeter) en onderscheidt zich dooreen zeer kort bovenlijf en betrekkelijk lange, volmaakt rechte extremiteiten. De huik hangt sterk voorover, aan den navel en aan de processus spinosi worden de reeds beschreven veranderingen geconstateerd. De bekkenmaten zijn: Dist. Sp. 11. 25. Dist. Cr. 11. 27.5. Dist. troch. 30.5. Conj. ext. (gemeten van de inzinking boven den proc. spin. van den eersten sacraalwervel 17.75 a 18. Conj. diag. (gemeten als hoven gemeld) 9.25 c.m. De afstand van de symphysis tot den navel bedraagt slechts 15 centimeter, van den navel tot den fundus uteri (25 Mei) 21 centimeter. Met het oog op de beraamde sectio caesarea wordt besloten, dat na dit onderzoek geen inwendige exploratie meer zal worden gedaan. De spoedig verwachte bevalling bleef lang uit! Eerst op 17 Juli kreeg patiënt inden vroegen morgen weeën. Om 4 uur liep een vrij groote hoeveelheid vruchtwater af. Er zijn vrij krachtige weeën. De harttonen der vrucht zijn duidelijk en regelmatig. Om half zes inden voormiddag wordt besloten tot de sectio caesarea over te gaan. Operatie. Chloroform-aethernarcose. Duur uur. Incisie van den buikwand ter lengte van ruim 20 centimeter voor het grootste gedeelte boven den navel. Inde wond komt de rechter tubairhoek van den uterus te zien, daaronder is een groote uitpuiling, klaarblijkelijk het hoofd van het kind. De uterus wordt gedeeltelijk geëvenireerd, daar achter wordt de buikwond met twee haaktangen tijdelijk gesloten. Dit den loop der ligamenta rotunda wordt geconcludeerd dat de placenta aan de achterzijde van den uterus ligt. De incisie van den uterus wordt gemaakt verticaal, beginnende eenigzins achter den fundus uteri, ter lengte van ongeveer 18 centimeter. De rand der placenta wordt even geraakt. Er is zeer weinig bloeding. De vliezen worden gebroken. Het kind wordt aan den voet geëxtraheerd , het is apnoïsch en begint na eenigen tijd zonder eenige kunsthulp te schreeuwen. De placenta en de eivliezen worden