manueel verwijderd. De uteruswond wordt evenals inde vorige gevallen met diepe en oppervlakkige zijden hechtingen gesloten. Het peritoneum en de fascia worden met doorloopende catguthechtingen, de huidwond met krammen en een paar dunne zijden hechtingen gesloten. Het kind (jongen) was 51 c.m. lang en woog 4050 gram en had een dubbelzijdige pes varus. Het ontwikkelde zich eerst vrij slecht, zoodat het eerst op den 26™ dag. p.p. het gewicht bij de geboorte weder had bereikt. Daarna ging het vooruit, zoodat het bij het ontslag der moeder op den 34en dag na de sectio caesarea 4120 gram woog. Het kraambed verliep geheel afebriel tot den 11™ dag. Gedurende de eerste dagen bestond tympanites zonder polsversnelling, die na toediening vaneen laxans en defaecatie op den 8™ dag verdween. Den negenden dag werden de hechtingen en krammen verwijderd. De huidwond is geheel p.p. i. genezen, inde omgeving is nergens infiltratie. Den avond van den tienden dag is de temperatuur 38°, de pols 110, het linker onderbeen is wat pijnlijk en gezwollen. Den volgenden morgen is de zwelling wat toegenomen, temp. 37°.4, pols 108; ’s avonds temp. 38°.6, pols 112. Inden loop van den twaalfden dag verplaatst de zwelling zich een weinig naar boven. Pols en temperatuur dalen Ka den dertienden dag is en blijft de temperatuur normaal, de pols blijft tot den 19™ dag frequent, de zwelling neemt langzaam af en is eerst den 25en dag nagenoeg verdwenen. Den 34en dag na de sectio caesarea wordt de vrouw met haar kind gezond ontslagen. De pedes vari waren inde kliniek eerst met massage, daarna met pleister, ten slotte met gipsverband)es behandeld. Bij het ontslag der vrouw werd geconstateerd: Het buiklitteeken is zeer smal. De huid is over de onderlaag gemakkelijk verschuifbaar. Inde fascia is geen hiaat te voelen. De uterus staat hoog, achter de symphysis in anteversie. Of er fixatie aan den buikwand is, is dubieus. Geval IX. L. P., 27 jaar, II gravida, werd 4 Kovember 1902 inde verloskundige kliniek opgenomen. Zij heeft in haar jeugd rachitis gehad, zoodat zij eerst op driejarigen leeftijd leerde loopen. Zij is vóór 3 jaar met groote moeite verlost vaneen dood kind. (Yolgens schriftelijke mededeeling van den geneesheer, die haar verloste, lag de vrucht in aangezichtsligging en gelukte eerst na perforatie en cranioclasma de extractie met groote moeite.) De vrouw is thans voor de tweede maal zwanger. Zij geeft op