dat zij op 7—B jarigen leeftijd aan beide beenen is geopereerd (door wijlen Prof. Ranke), waarvan op de beide tibiae ongeveer in het midden dwarsverloopende litteekens te zien zijn. Zij is nu voor de eerste maal zwanger, menstrueerde 3 April op de gewone wijze, verloor begin Mei een weinig bloed. De patiënt is een chondrodystrophische dwerg van 111 c.m. lang. (Vader en moeder waren van normale grootte, twee volle en twee halve broers en zusters zijn normaal gebouwd.) De pijpbeenderen zijn gekromd, er zijn verdikkingen tusschen kraakbeen en been aan de ribben, er is een lichte scoliose, maarde dikke plompe beenen en de sterk vervormde vingers maken de cbondrodystrophie onmiskenbaar. Haar bekkenmaten zijn: Dist. Spin. 11. 22‘/2 c.m. Conj, ext. 18,'/2 c.m. Dist. crist. 11. 25'/2 „ Conj. diag. 9 „ Dist. troch. 27 */2 n Conj. vera (geschat op 7'/2 c.m). Het promontorium springt sterk naar voren uit, de linea terminalis is met een vinger gemakkelijk geheel te vervolgen, de afstand tusschen de tubera ischii bedraagt hoogstens 9 c.m. Besloten wordt patiënt gereserveerd te houden voor sectio caesare en deze te verrichten zoodra zij behoorlijke weeën krijgt. 17 Januari 1904 krijgt patiënt te ongeveer één uur ’s nachts weeën, eerst zwak later wat sterker. Het kind ligt in schedelligging met den rug naar links, de harttonen zijn krachtig en regelmatig. Om half zeven ’s morgens wordt patiënt gedesinfecteerd, gekatheteriseerd en genarcotiseerd. Zij krijgt twee subcutaue injecties van ergotine. Het bekken wordt 30° verhoogd. Inden buikwand wordt een mediane incisie gemaakt van 18 c.m. lang, de navel wordt links omsneden en valt ongeveer in het midden van de incisie. De sterk naar links overhellende uterus wordt geëventreerd en inde mediaanlijn gebracht. Daar de placenta oogenschijnlijk meer naar rechts ligt wordt de snede door de baarmoederwand iets naar de andere zijde gemaakt, grootendeels over den fundus uteri. Zij is ongeveer 14 c.m. lang. De rand der placenta wordt even getroffen De vliezen worden gebroken, hierbij loopt een matige hoeveelheid helder vruchtwater af. Het kind wordt snel aan een voet geëxtraheerd. Het schreeuwt zoodra de navelstreng, na dubbel afgeklemd te zijn, doorgesneden is. Placenta en eivliezen worden met de hand uit den uterus verwijderd. De bloeding is niet aanzienlijk, de uterus wordt gemasseerd. De wonde inden uterus wordt gesloten met 8 diepe en 8 oppervlakkige hechtingen. De uterus contraheert zich goed. Darmlussen worden uit het cavum Douglasii gehaald, de uterus wordt inde buikholte gereponeerd.