Ik wil er nog bijvoegen, dat de vrouw reeds een paar maanden lang diarrboe bad gebad; men kan deze dus niet als een gevolg van de peritonitis, op de steeltorsie volgend, beschouwen. Die intensieve vergroeiingen wijzen echter op een lang bestaan hebbende ontsteking, waaraan de indolente vrouw geen aandacht heeft geschonken. De steeltorsie is vermoedelijk reeds lang in wording geweest en daardoor kwamen darmvergroeiingen met den tumor tot stand. Toen de tumor zijn laatste totaal afsnoerende draaiing maakte kon vanuit den inmiddels ziek geworden darm de infectie van den cyste-iuhoud zeer gemakkelijk optreden. Dat bij de bestaande peritonitis de prognose voor de operatie zeer twijfelachtig was, is duidelijk. Het ware waarschijnlijk beter geweest, de buikholte te tamponneeren en niet te sluiten. 38. (P. 831). Yirgo, 40 j. Pat. had reeds als kind een dikken buik, maar dit nam het laatste jaar toe. Acht jaren geleden zou zij een appendicitis en pleuritis hebben doorgemaakt. Menses goed, 3 dagen, niet veel. Frequente aandrang tot urineeren, soms pijn inde linkerzijde van den buik. Flink, gezond persoon. Een fluctueerende tumor tot boven den navel, waarschijnlijk uitgaande van ’t linker ovarium. Het rechter is vermoedelijk eveneens ineen cyste veranderd. Laparotomie. De cyste blijkt intraligamentair gelegen, aan alle kanten met de omgeving vergroeid. Bij zijn verderen groei heeft het gezwel voornamelijk het voorste blad van den breeden band gerekt, heeft daarna het peritoneum der excav. vesico-uterina opgelicht, en is, voor den uterus om, inde nabijheid van het coecum gekomen, waarmede het innig vergroeid is. De uterus is daarbij ongeveer 90° getordeerd geworden. Deze verhouding wordt eerst langzamerhand inden loop der operatie duidelijk. Bij het losmaken van den tumor komt inden wand van het coecum een scheur tot stand, ter grootte van ‘/2 gulden, die voorloopig met een gaascompres gesloten wordt. Eerst na geheele verwijdering van de cyste wordt die wond in twee rijen gehecht. Aan de rechterzijde worden twee intraligamentaire gezwellen verwijderd, ter grootte vaneen kippen-, resp. duivenei. Om de genezing der onregelmatige wondholte te bevorderen, wordt nu nog de gefixeerde en geretroflecteerde uterus geëxstirpeerd. Tamponnade van vagina, cav. Douglasii en linker parametrium met één gaasstrook. Het peritoneaaldak kan door gebrek aan materiaal niet volkomen sluitend gemaakt worden zonder groot tijdverlies. De operatie heeft 2 '/2 uur geduurd, en de toestand der patiënte baart ons zorg. Preparaat. De groote tumor is een multiloculair glandulair cystoom, met tallooze kleine cysten inden wand; microscopisch: carcinoom.