In liet abdomen een harde gelijkmatig ronde tumor tot aan het scrobiculum cordis. Per yaginam is bij gecombineerd onderzoek een weeke, geretroflecteerde uterus, in grootte beantwoordend aan de tweede maand der graviditeit, te voelen. De groote tumor gaat met een breeden, niet scherp af te grenzen steel van den linker uteruskant uit, per rectum voelt men beide adnexa normaal aan weerskanten van den weeken kleineren tumor, waardoor de diagnose: retroflexio uteri gravidi mm. II met myoom van den voorsten wand, wordt bevestigd. Op grond van dezen status was mijne redeneering aldus; I°. De grootte van den tumor in verband met den onregelmatige!! pols vormen samen eene strikte indicatie om tot operatie te doen besluiten, eu wel hoe eerder hoe liever. 2°. De grootte van den tumor in verband met de retroflexie van den graviden uterus sluiten met zekerheid uit, dat de graviditeit a terme kan blijven bestaan. Ik had dus de mogelijkheid vaneen spontanen abortus of een abortus lege artis provocatus. In beide gevallen zou daarop de myomotomie moeten volgen; in beide gevallen stond dus de moeder aan een dubbel gevaar bloot, en het levender vrucht was zeker verloren. Een derde mogelijkheid was, onmiddellijk tot myomotomie durante graviditate te besluiten. Er bestond ook hier weliswaar het gevaar, dat deze kunstbewerking een abortus tengevolge zou kunnen hebben. Maar aan den anderen kant was dit de eenige mogelijkheid, om de moeder met behoud van het levender vrucht te genezen. Tot dit laatste werd besloten en op 11 April 1904 onder assistentie van Dr. Eeith en Dr. Hoeffelman Myomotomie verricht. Incisie tot boven den navel. Groot, hard myoom, met breeden steel van den fundus uteri uitgaande, en gedeeltelijk in dezen overgaande. De peripherie van 10 op 6 c.M. wordt met 5 ligatures en masse afgebonden , daarna de onderste pool van het myoom trechtervormig omsneden, de tumor verwijderd en het bed met étages gehecht. Geringe bloeding. Duur der operatie 25 minuten. Genezing per primam. Gewicht van den tumor 3000 gr. Yanaf de operatie blijft de pols normaal. Yerder verloop van de graviditeit ongestoord, behalve lichte contracties gedurende de maanden Augustus en September die met rust en morphine ophouden. Termijn van den partus volgens de grootte van den uterus gedurende de operatie ± 25 Nov., naar berekening vanaf de laatste menstruatie 3 Dec.