het sacrum. Het den tumor bedekkende weefsel werd voor het ligamentum latum gehouden en geïncideerd. Men kwam toen op een slappen zak, die met donkere bloedcoagula was gevuld; deze werden verwijderd en de tumor geëxstirpeerd. Hadat de van boven komende vaten waren onderbonden, voelde men naar onderen een dikke streng loopen. Men begon toen te vermoeden, dat de tumor een dystopische nier zou kunnen zijn; maar daar de vaten reeds onderbonden waren, moest de tumor geëxstirpeerd worden. Het was inderdaad een abnormaal gevormde nier. Zij was iets afgeplat en gelobd ; zij bestond uiteen hypertrophisch en een atrophisch gedeelte. Het nierbekken was vrij sterk uitgezet. Microscopisch vond men vettige degeneratie en hier en daar schrompelingshaarden. Het slijmvlies van nierbekken en ureter vertoonde vele bloeduitstortingen. De patiënte suocombeerde 7 dagen post operationem onder de verschijnselen van uraemie. Bij de sectie werd geconstateerd, dat uterus, vagina, rechter ovarium, rechter nier en ureter ontbroken; de linker ureter sterk gedilateerd. 34. Brooks. 28-jarige vrouw, heeft een partus gehad. Inde 3de maand liarer tweede zwangerschap, werd zij opgenomen wegens krampachtige pijnen inde ileo-coecaalstreek. Zij was vroeger steeds gezond. Zij had nu geen koorts; de urine bevatte eiwit en eenige roode bloedlichaampjes. Bij vaginaal onderzoek werd bevestigd, dat patiënte zwanger was. Rechts werd een tumor gevonden, die voor een ovariaalcyste of pyosalpinx werd gehouden. Patiënte werd spoedig comateus en succombeerde na eenige dagen aan uraemie. Bij de sectie vond men een tweelings-zwangerschap inde Be maand. De linker nier was acuut haemorragisch ontstoken. De rechter nier lag in het kleine bekken en was door den groeienden uterus tegen den bekkenwand gedrukt en getordeerd, zoodat haar bloedstoevoer was afgesneden. Het nierweefsel was zeer anaemisch; er waren twee arteriae renales die uit de aorta onmiddellijk boven de bifurcatie en uit de sacralis media ontsprongen. De nierdystopie was hier dus waarschijnlijk de doodsoorzaak. 35. Htiter. 25-jarige vrouw, gravida inde se—6e maand; met lumbosacraalkyphotisch dwarsvernauwd bekken. Inde linker helft van het kleine bekken voelt men een tumor, die vorm en grootte eener nier heeft; aan de onderzijde voelt men een hilus, vanwaar een pulseerend vat naar rechts beneden is te volgen. De onderste pool van den tumor is iets bewegelijk. De afstand tusschen symphyse en ondersten pool van den tumor bedroeg 8 c.M., tusschen symphyse en bovensten pool 9,5 c.M. Inde 33e week werd de vroeggeboorte ingeleid. De partus duurde 49 uur; het kind werd in hoofdligging diep asphyctisch geboren en stierf 24 uur post par-