23 Pebr. 1906 operatie. Onder gemengde chlorof.-aetherzuurstofnarcose wordt door de Schuchardt paravaginaalsnede bilateraal de introïtus yaginae verwijd. Daardoor gelukt het nu, met behulp van grootere ecarteurs dan die welke tot nog toe gebruikt konden worden, den tumor geheel a vue te krijgen. De bedoeling was nu, om door mediane klieving van den achterwand van den tumor te trachten inde inversietrechter door te dringen en zoodoende de reïnversie van den uterus te bewerkstelligen. Het bleek echter toen al spoedig, dat ’t grootste gedeelte van het gezwel gevormd werd door de poliep, en dat wij nu, vergemakkelijkt door de meerdere ruimte en door de mediane incisie, zonder veel moeite door torsie van den steel den poliep konden verwijderen. De tundus uteri was nu zichtbaar geworden in het cervicaalkanaal, licht bloedend, en kon nu gemakkelijk door jodoformgaastampons teruggeschoven worden en zoo tevens de bloeding tot staan gebracht. Ha hechting van de vaginaalwonden wordt de vagina verder met jodoformgaas opgevuld. 10 Maart ’O6. Pat. heeft sedert de operatie weer gemenstrueerd, veel minder profuus en korter durend dan anders. De algemeene toestand is bevredigend en bij gecombineerd onderzoek wordt het corpus uteri door den buikwand heen gevoeld. Het microscopisch onderzoek van de hierboven genoemde weefselpartikeltjes, die macroscopisch den indruk van slijmvlies maakten, kon alleen in verschen toestand geschieden, daar er te weinig was om paraffinecoupes te maken, en toonde duidelijk de aanwezigheid van klierbuizen aan, zoodat ook hierdoor de diagnose bevestigd werd. De tumor wordt hierop vertoond. Ofschoon hij groot genoeg is om de inversie te verklaren, en daarbij misschien ook wel een rol heeft gespeeld, meent spreker toch dat een andere verklaring hier meer waarschijnlijk is. Vermoedelijk is de inversio tot stand gekomen toen de tumor nog klein was, en is deze eerst later snel gaan groeien. Immers, de tumor zou stellig niet onopgemerkt zijn gebleven bij de curettage, als hij destijds reeds eenigen omvang had gehad En de inversie is eerst na de curettage ontstaan. Spreker vermoedt nu, dat hier een ander aetiologisch moment heeft ingewerkt , nl. de atonie van den uterus bij de curettage, die inden laatsten tijd zoo herhaaldelijk ter sprake is gekomen. De discussie over deze mededeeling wordt, op voorstel van den voorzitter, tot de volgende bijeenkomst uitgesteld, en de vergadering gesloten.