plaats gehad. Dat in dit geval een eitje uit de rechter tuba de linker zou zijn binnengedrongen en deze geknikt en gewonden en in adhaesies opgerold als zij is bijna geheel zou hebben gepasseerd, is stellig onmogelijk. Wij hebben dus een geval van migratio externa voor ons. De zitplaats van het ei inde rechter tuba, is intramusculair, dit is zeker. Merkwaardig is de verwijding van het abdominale gedeelte dier tuba, terwijl het ostium abdominale door den dikken wand der haematocele is afgesloten. Ik stel mij dit aldus voor: Na het barsten der capsularis had eene bloeding inde tuba plaats; het bloed stroomde inde richting van het ostium abdominale, maar vond dit gesloten. Daardoor werd het lumen verwijd; de verdikte wand was sterk genoeg de rekking te verdragen tot de bloeding ophield. Het bloed werd misschien geresorbeerd, maar eene nieuwe haemorrhagie veroorzaakte opnieuw rekking van den wand, waarvan het abdominale uiteinde den minsten weerstand bood. Zoo ontstond langzamerhand de trechtervorraige verwijding met de nauwste plaats bij het ei. Dit laatste werd door die bloedingen uit zijn bed losgewoeld. Nog eene laatste bloeding en het ei zou geheel zijn losgerukt en inde tuba gespoeld. Hier had het dan in zijn geheel geresorbeerd kunnen worden. Was het ostium abdominale door de eerste bloedingen, die eene haematocele peritubaria vormden, wel verstopt, maar slechts tijdelijk, dan zou later het ei nog inde buikholte terecht kunnen komen en door het peritoneum worden geresorbeerd. Deze waarneming bewijst de mogelijkheid, dat ook een dicht bij den uterus geïnsereerd ei, de geheele tuba kan passeeren. Voor dezen abortus completus moet dan een voorafgegane verwijding der tuba dooreen vorm van bloedingen, als in ons geval waargenomen, in hooge mate bevorderlijk worden geacht. Zelfs vaneen gedeeltelijk intraligamentair ei zou op deze wijze de toegang tot de buikholte via de ongescheurde tuba nog mogelijk gemaakt kunnen worden! Uit de topographische beschrijving dezer tien tubairzwangersohappen blijkt, dat het ei zich bevond: in 7 gevallen geheel of grootendeels intramusculair, in 1 geval in één plooi, langs wier basis het tot inde musculatuur was doorgedrongen, in 1 geval intraligamentair, volledig gescheiden van het intacte lumen, terwijl in 1 geval slechts het niet zwangere uterine gedeelte der zwangere tuba kon worden onderzocht. Opdat het ei intramusculair gezeteld zij, is het niet strikt noodig, dat het zich intramusculair heeft geinsereerd; het kan ook primair Ned. Tijdsohr. v. Verlosk. en Gynaeo. XVII. 12